Նախօրեին գիշերը և այս պահին iDitord.org կայքէջը, որտեղ հիմնականում տեղ էին գտնում ընտրությունների ընթացքում տեղի ունեցած ընտրախախտումների մասին ահազանգեր, DDoS հարձակման է ենթարկվել:
Panorama.am-ը զրուցել է կայքէջի կոորդինատորներից Սամվել Մարտիրոսյանի հետ.
-iDitord-ը հարձակման է ենթարկվել, ի՞նչ ծավալի հարձակման մասին է խոսքը:
-Կայքէջը հարձակման ենթարկվել է մի անգամ գիշերը, հիմա նորից: Այս պահին ծավալների մասին է խոսել չեմ կարող, բայց ոնց հասկանում ենք՝ շատ մեծ են ծավալները:
-Մոտավորապես, ե՞րբ կվերականգնվի կայքը:
-Հստակ չեմ կարող ասել
-Հարձակումից առաջ ի՞նչ բնույթի ահազանգ եք ստացել:
-Հիմնականում կնիքների մասին են եղել ահազանգերը, հետո կուտակումների մասին, ինչպես նաև ընտրակաշառքների մասին են եղել ահազանգեր:
-Ո՞ր կուսակցությունների մասին են եղել ահազանգերը:
-Հիմնականում` ՀՀԿ, ԲՀԿ
-Իսկ բռնությունների մասին ահազանգեր եղե՞լ են
-Բռնության մասին չի եղել, ուղղակի ահազանգ է եղել, որ թիմերը իրար դեմ են դուրս եկել:
-Կոնկրետ փաստերով փաստարկված ահազանգերի տեսակարար կշիռը որքա՞ն է կազմում
-Ահազանգը գնում է, և լրատվամիջոցները կամ ինչ-որ ձեևով ստանում են մեկնաբանություն, կամ լինում է, որ պետական կառույցներն են արձագանքում: Իհարկե, դրանք շատ չեն, մոտավորապես 20-30 տոկոսն է կազմում:

Самвел Мартиросян рассказал об атаках на сайт iDitord.org
Накануне ночью и сегодня сайт iDitord.org, где в основном публикуется информация о нарушениях в ходе парламентских выборов в Армении, подвергся DDoS-атаке. В связи с этим корреспондент Panorama.am провел беседу с координатором данного ресурса Самвелом Мартиросяном.
- Сайт iDitord подвергся атаке, о каком масштабе атаки идет речь?
- Сайт уже один раз подвергался атаке накануне ночью, сегодня снова была совершена DDoS-атака. Сейчас я не могу сказать о масштабе, однако, как понимаю, он довольно большой.
- А до атаки, какие сигналы Вы получили?
- В основном поступали сообщения о печатях, потом о скоплениях людей, а также сигналы о раздаче избирательных взяток.
- О каких партиях шла речь в этих сообщениях?
- В основном о Республиканской партии Армении и партии «Процветающая Армения».
- А Вы получали сообщения о случаях насилия?
- О случаях насилия сигналов не было, просто поступали сообщения о том, что команды вышли друг против друга.
- Каков удельный вес конкретно аргументированных фактов?
- Сигнал поступает, и СМИ или каким-то образом получают комментарии, или бывает, реагируют государственные структуры. Конечно, таких сигналов не много, примерно 20-30%.