«Մայիսի 6-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունեցել համապատասխան ՀՀ Ընտրական օրենսդրությանը, հանգիստ պայմաններում, թափանցիկ, ապահովված էին բազմակարծության և ժողովրդավարության բոլոր նորմերը», - գնահատելով մայիսի 6-ին ՀՀ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքը և արդյունքները լրագրողներին հայտարարեց ԱՊՀ Միջխորհրդարանական դիտորդական առաքելության ղեկավար Վլադիմիր Գարկունը:
Նա տեղեկացրեց, որ դիտորդական առաքելությունը եկել է Հայաստան վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրավերով և սկսել է հետևել ընտրական գործընթացներին ապրիլից 16-ից և այդ գործընթացին մասնակցել է 173 դիտորդ: Մայիսի 6-ին, ըստ բանախոսի, դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչները այցելել էին մարզեր` 978 ընտրատեղամաս:
«Հայաստանում ստեղծվել էին բոլոր պայմանները, որպեսզի դիտորդները կարողանան մոնիթորինգի ենթարկեն նախընտրական գործընթացները: Նոր Ընտրական օրենսգրքի ընդունումը միտված էր բարելավել, լիբերալիզացնել և բարեփոխել ընտրական գործընթացները: Դա թույլ է տվել անցկացնել ազատ և արդար ընտրություններ», - ասաց նա:
Ըստ առաքելության ղեկավարի` ընտրական հանձաժողովները ձևավորվել են օրենքներին համապատասխան և աշխատել են որակյալ և արդյունավետ, իսկ քաղաքացիները օգտագործել են ազատ ընտրելու, կամարտահայտվելու իրենց իրավունքը:
Անդրադառնալով նախընտրական քարոզարշավին նա նշեց, որ Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությունը տրամադրել է իր եթերը քաղաքական կուսակցությունների համար հավասարապես:
Վլադիմիր Գարկունը նշեց, որ այն բոլոր հաղորդումները, հայցերը, որոնք ներկայացվել են դատարաններ, քննվել են ՀՀ օրենքների շրջանակներում:
Նրա խոսքով` ընտրություններում գրանցվել են որոշ տեխնիկական թերացումներ, որոնք չէին կարող ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա: Մասնավորապես նա հիշատակեց կնիքի թանաքի հետ կապված խնդիրը:

Наблюдатели от СНГ: Парламентские выборы в Армении были свободными и прозрачными
«Состоявшиеся 6 мая парламентские выборы прошли в соответствии с Избирательным кодексом Армении, в спокойных условиях, прозрачно, были обеспечены все нормы плюрализма и демократии»,– обобщая результаты прошедших в Армении выборов и оценивая их ход, заявил журналистам руководитель миссии наблюдателей СНГ Владимир Гаркун.
По его словам, миссия прибыла в Армению по приглашению премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна и начала следить за избирательными процессами с 16 апреля, а в процессе принимали участие 173 наблюдателя. 6 мая, как подчеркнул В.Гаркун, представители миссии посетили 978 избирательных участка в 6 областях.
«В Армении созданы все условия для того, чтобы наблюдатели смогли провести мониторинг предвыборных процессов. Принятие нового Избирательного кодекса было нацелено на улучшение, либерализацию и реформирование избирательных процессов. Это позволило провести свободные и справедливые выборы»,– отметил Владимир Гаркун.
Избирательные комиссии, как подчеркнул он, были сформированы в соответствии с законами и провели эффективную и качественную работу, а граждане использовали свое право свободного выбора и выражения своего мнения.
Касаясь предвыборной кампании, В.Гаркун отметил, что Общественное телевидение Армении предоставило свой эфир политическим силам в равной степени.
Глава миссии добавил, что все сообщения и иски, представленные в суд, были приняты на рассмотрение в рамках законов РА.
По его словам, в ходе выборов были зафиксированы некоторые технические недостатки, которые не могли повлиять на результаты выборов. В частности, он указал на проблему, связанную с чернилами временных печатей паспортов избирателей.