ICES. Եղել են տեխնիկական թերություններ, բայց վերջնական արդյունքների վրա դրանք չեն կարող ազդել
Ընտրական համակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի դիտորդական առաքելությունը /ICES/, որի կազմում ընդգրկված են 20 անկախ փորձագետներ ԵՄ 8 երկրներից, ԱՄՆ-ից ու Իսրայելից, այսօր հրապարակեց հայաստանյան խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ իր եզրակացությունը:
Նշենք, որ կենտրոնն իրականացրել է կարճաժամկետ առաքելություն: Այն գլխավորում է Քնեսեթի պատգամավոր Ալեքսանդր Ցինկերը: Երկվա ընթացքում փորձագետները եղել են Երևանում, Գյումրիում, Էջմիածնում, Արտաշատում, Աբովյանում, Վանաձորում` ընդհանուր առմամբ 117 ընտրատեղամասում:
«Ընտրություններն անցկացվել են միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, առանց էական խախտումների»,-ասաց ICES-ի փորձագետներից Լիդիա Լաուան: Ընտրատեղամասերում նրանք խախտումներ չեն արձանագրել, սակայն կան մի քանի ընտրատեղամասեր, որտեղ ընտրական գործընթացն ավելի լավ է կազմակերպված եղել, քան մյուսներում: Դիտորդները նկատել են կազմակերպական թերացումներ, արձանագրել են դրոշմակնիքների արագ անհետացման խնդիրը: «Այնուհետև վիճակը շտկվել է, թանաքը փոխվել է»,-ասաց նա:
Ողջունում են հանգամանքը, որ մի քանի տեղամասեր հարմարեցված են եղել հաշմանդամ մարդկանց: Դիտորդները նկատել են, որ մի քանի ընտրատեղամասերում քաղաքական մրցակից ուժերի ներկայացուցիչների մոտ նկատվել են միմյանց ճիշտ չհասկանալու դեպքեր: Գնահատելով ԿԸՀ աշխատանքը, դիտորդները արձանագրում են, որ անդամները շատ լուրջ ու հարգանքի արժանի աշխատանք են կատարել:
Փորձագետներից Չեխիան ներկայացնող Աննա Չուրդովան բարձր գնահատեց ընտրությունների անկացումը. «Դրանք անցան շատ լավ ու ջերմ մթնոլորտում, ամբողջությամբ համապատասխանում են եվրոպական օրենքներին ու ժողովրդավարական սկզբունքներին, որոնք գործում են Եվրոպայի տարածքում»:
Դիտորդները վերլուծել են նաև էլեկտրոնային լրատվամիջոցների աշխատանքը, եկել եզրակացության, որ յուրաքանչյուր քաղաքական ուժի դրանք հասանելի են: «Կարող ենք ասել, որ յուրաքանչյուր քաղաքական ուժի դրանք հասանելի են եղել` տարածելու ու ներկայացնելու իրենց ծրագրերը»,-ասաց Աննա Չուրդովան, ավելացնելով, որ գրեթե բոլոր տեղամասերում եղել են տարբեր ՀԿ-ների, քաղաքական ուժերի դիտորդներ, իսկ դրանցում «խաղաղ ու շատ ջերմ մթնոլորտ էր տիրում»:
«Մենք չենք տեսել որևէ ծեծկռտուք, որևէ միջադեպ, մենք ամենուր հանդիպել ենք լավ մթնոլորտի»,-ասաց փորձագետն ու կրկին ընդգծեց, որ արձանագրել են տեխնիկական թերություններ, սակայն դրանք որևէ ազդեցություն չեն կարող ունենալ քվեարկության վերջնական արդյունքների վրա:

Наблюдательская миссия Международного экспертного центра избирательных систем (ICES) в составе 20 независимых экспертов из 8 стран ЕС, США и Израиля сегодня огласила свое заключение относительно прошедших в Армении парламентских выборов.
Отметим, что Центр во главе с депутатом Кнессета Израиля Александром Цинкером осуществлял в стране кратковременную миссию. В течение вчерашнего дня эксперты посетили в целом 117 избирательных участков в городах Ереван, Эчмиадзин, Арташат, Абовян, Ванадзор.
«Выборы прошли в соответствии с международными стандартами, без существенных нарушений»,– отметила эксперт Лидия Лауа. В избирательных участках нарушений зафиксировано не было, однако были некоторые участки, где избирательный процесс был организован лучше, чем в других. Наблюдатели заметили некоторые организационные недостатки, зафиксировали проблемы, связанные с чернилами временных печатей в паспортах избирателей, которая была затем устранена.
«Я приветствую тот факт, что ряд участков были приспособлены для инвалидов»,– заявила эксперт.
Наблюдатели отметили, что в некоторых участках среди представителей соперничающих политических сил были зафиксированы случаи недопонимания. Оценивая работу ЦИК, наблюдатели констатируют, что ее члены вели очень серьезную работу, достойную уважения.
Представитель Чехии Анна Чурдова, высоко оценив проведение выборов, заявила: «Они прошли в очень теплой атмосфере, в полном соответствии с европейскими законами, демократическими принципами, действующими в Европе».
Наблюдатели проанализировали работу электронных СМИ и пришли к выводу, что они доступны для каждой политической силы.«Мы можем отметить, что они были доступны для каждой политической силы в плане распространения и представления их программ»,– добавила Анна Чурдова, подчеркнув, что почти во всех участках были наблюдатели из разных общественных организаций, политических сил.
«Мы не были свидетелями каких-либо потасовок или инцидентов, всюду царила хорошая атмосфера»,– отметила эксперт. По ее словам, были зафиксированы некоторые технические недостатки, однако они не могут оказать какого-либо воздействия на окончательные итоги голосования.