Խ. Հարությունյան. ԲՀԿ-ն քաղաքական կայացման լուրջ ճանապարհ անցնելու անհրաժեշտություն ունի
«Մենք պետք է շնորհավորենք մեր հասարակությանը ընտրական գործընթացներում, քաղաքական կառուցողական զարգացումներում լուրջ ձեռքբերման կապակցությամբ»,- այսօր անդրադառնալով ընտրական գործընթացներին`լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Քրիստոնյա-դեմոկրատական միություն կուսակցության ղեկավար Խոսրով Հարությունյանը:
«Կարելի է փաստել, որ եթե բացառենք 1990-91 թվականների ընտրությունները, ապա մենք արձանագրում ենք ընտրությունների լավագույն դրսևորումը»,- նշեց բանախոսը:
Նրա կարծիքով` դա է ցույց տալիս այն հանգամանքը, որ ընտրություններից մի քանի օր անց «հանրությունն այլևս ընտրություններով չի ապրում»:
«Ըստ էության, մենք կարող ենք արձանագրել, որ այս ընտրություններում սև PR-ը, միմյանց սևացնելը և այդ ճանապարհով սեփական վարկը բարձրացնելու գործելաոճը դոմինանտ չէր: Եվ այս ամենը նպաստում է հանդուրժողականության մթնոլորտի ձևավորմանը»,- հավելեց Խ. Հարությունյանը:
Բանախոսը գտնում է, որ ընտրությունների արդյունքները ընտրական գործընթացի համատեքստում վերլուծելու դեպքում կանխատեսելի են եղել և մեծ իմաստով, քաղաքական զարգացումներն ապահովել են արդյունքների նկատմամբ վստահությունը:
Անդրադառնալով բացթողումներին` Խ. Հարությունյանն ասաց. «Մեր ամենաէական բացթողումը, որը պետք է վերագրել բոլորիս, դա ընտրակաշառքն է: Ուշադրություն դարձրեք, ընտրակաշառք բաժանում էին նաև նրանք, ովքեր ստեղծել էին կառույցներ ընտրական խախտումների համար»:
Բանախոսը կարևորեց նաև խորհրդարան անցնող իշխանամետ ու ընդդիմադիր պատգամավորների մասնագիտական կարողությունների ու փորձառության բարձր մակարդակը:
Ասուլիսի ավարտին ՀՔԴՄ նախագահն անդրադարձավ նաև հնարավոր կոալիցիայի ստեղծմանը և հավելեց. «Արդյո՞ք ԲՀԿ-ին նպատակահարմար է կոալիցիայում լինելը, թե՞ ոչ: Միգուցե ԲՀԿ-ի քաղաքական հեռանկարների տեսանկյունից անհամեմատ ավելի նպատակահարմար է լինել ընդդիմություն, քան քաղաքական կոալիցիայի մեջ: Որովհետև Բարգավաճ Հայաստանն այդուհանդերձ քաղաքական կայացման լուրջ ճանապարհ անցնելու անհրաժեշտություն ունի: Եվ ընդդիմության մեջ գործելը կարող է նույնիսկ օգտակար լինել իր քաղաքական կարողություններն ամրապնդելու տեսանկյունից:

Хосров Арутюнян: ППА нужно пройти серьезный путь политического становления
«Мы должны поздравить наше общество с серьезными достижениями в избирательных процессах, политических и конструктивных развитиях событий»,– касаясь избирательных процессов, заявил на встрече с журналистами руководитель Христианско- демократического союза Хосров Арутюнян.
«Если исключить выборы в 1990-91гг., можно констатировать, что в стране прошли лучшие выборы»,– отметил он.
По его словам, доказательством этого является то, что спустя несколько дней после выборов «общество уже не живет этим».
«По сути, мы можем констатировать, что на этих выборах не доминировала политика применения черного PR, очернения друг друга и укрепления своего авторитета таким путем. И все это способствовало созданию атмосферы толерантности»,– заметил политик.
Хосров Арутюнян считает, что результаты выборов, в случае их анализа в контексте избирательных процессов, были прогнозируемы и по большому счету политические развития событий обеспечили доверие к результатам выборов.
Что касается недостатков, что Хосров Арутюнян отметил: «Нашим самым существенным недостатком, который следует приписать всем нам, это взятки. Обратите внимание на то, что взятки раздавали и те, кто создал структуры по контролю за нарушениями на выборах».
Кроме того, политик подчеркнул и высокий уровень профессиональных способностей и опыта как провластных, так и оппозиционных депутатов, прошедших в парламент.
В завершении пресс-конференции председатель Христианско- демократического союза коснулся и возможного создания коалиции, отметив: «Целесообразно ли, чтобы партия „Процветающая Армения” вошла в коалицию или нет? Быть может, с точки зрения политических перспектив этой партии намного более целесообразно быть оппозицией, чем быть внутри политической коалиции, так как, тем не менее, этой партии нужно пройти серьезный путь политического становления. А деятельность внутри оппозиции может даже быть полезной с точки зрения укрепления ее политических способностей».