Ինչպիսի՞ քաղաքական ճակատագիր է սպասում Մահմուդ Ահմադինեժադին, ո՞վ կփոխարինի վերջինիս
Իրանում տեղի ունեցած 9-րդ գումարման Մեջլիսի ընտրություններում նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի թիմի կրած պարտությունից հետո Իրանի քաղաքական շրջանակներում ակտիվորեն քննարկվում է այն հարցը, թե 2013թ-ից հետո գործող նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադն ինչպիսի՞ քաղաքական ճակատագիր կունենա և ո՞վ կլինի նախագահի հավանական թեկնածուն:
Իրանական ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ՝ վերջերս Ահմադինեժադի թիմակիցների կողմից անցկացված քաղաքական խորհրդակցության ընթացքում որոշում է կայացվել, որ Մահմուդ Ահմադինեժադը պաշտոնավարման ավարտից հետո կրկին զբաղեցնի Թեհրանի քաղաքապետի պաշտոնը: (Մինչև նախագահ ընտրվելը նա եղել է Թեհրանի քաղաքապետը):
Միևնույն ժամանակ, Ահմադինեժադի քաղաքական թիմում որոշում է կայացվել առաջիկա նախագահական ընտրություններում նախագահի թեկնածու առաջադրել կամ Իրանի փոխնախագահ, Զբոսաշրջության և մշակութային ժառանգության կազմակերպության նախագահ Սայիդ Հասան Մուսավի կամ քաղաքաշինության և ճանապարհների նախարար Ալի Նիքզադին:
Թե որքանով նախագահի թիմակիցներին կհաջողվի ի կատար ածել իրենց քաղաքական նպատակները և հաջողություն արձանագրել առաջիկա նախագահական ընտրություններում, առայժմ դժվար է կանխատեսել, քանի որ, նախագահի հավանական լուրջ թեկնածուներ՝ ի դեմս Մեջլիսի ներկա և նախկին նախագահներ Ալի Լարիջանիի և Հադդադ Ադելի, ամենայն հավանականությամբ կներկայացնի ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիին սատարող ուժերը, ովքեր Մեջլիսի ընտրություններում լուրջ հաջողություն արձանագրեցին:
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում Մահմուդ Ահմադինեժադը ներքաղաքական որոշ հարցերի, ինչպես նաև կառավարության վարած ֆինանսատնտեսական քաղաքականության համար Մեջլիսի կողմից բազմիս ենթարկվել է խիստ քննադատության և վերոնշյալ հարցերի շուրջ պարզաբանումներ տալու համար հրավիրվել է Մեջլիս, Ահմադինեժադի թիմակիցներին առաջիկայում քաղաքական հեշտ պայքար չի սպասվում:
Մայիսի 4-ին Մեջլիսի ընտրությունների երկրորդ փուլի նախաշեմին Ահմադինեժադի թիմի վրա ճնշումներ գործադրելու նպատակով Մեջլիսը պատգամավորների 144 կողմ, 28 դեմ և 14 ձեռնպահ ձայներով հաստատեց նախագահի իմպիչմենտի և նրան հարցեր ուղղելու մասին բարեփոխված նախագիծը: Համաձայն այդ նախագծի` նախագահին հարցեր ուղղելու գործընթացը կարող է հանգեցնել վերջինիս իմպիչմենտին:
Մեջլիսի ընտրություններում Ահմադինեժադի և նրան սատարող ուժերի, մասնավորապես` Էսֆանդիար Ռահիմ Մաշայիի (նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն է և Ահմադինեժադի խնամին) կրած պարտությունից հետո վերջիններիս ազդեցությունը գալիք նախագահական ընտրությունների նախաշեմին անհամեմատ կթուլանա, քանի որ բացի վերը նշված գործընթացներից վերջին մեկ տարվա ընթացքում նախագահի կողմնակիցները Մեջլիսի, պետական ազդեցիկ ատյաններում բարձր պաշտոններ զբաղեցնող հոգևորականների, ինչպես նաև այլ ուժերի կողմից պարբերաբար ենթարկվում էին տարատեսակ ճնշումների (ձերբակալություններ, պաշտոնանկություններ, տարբեր ոլորտներին առնչվող քննադատություններ և այլն):
Այսպիսով վերլուծելով Մահմուդ Ահմադինեժադի քաղաքական թիմի շուրջ ստեղծված իրադրությունը, կարել է եզրակացնել, որ 2013թ. Իրանում կայանալիք նախագահական ընտրություններում հաջողություն կարձանագրի հոգևոր առաջնորդի կողմից ներկայացված թեկնածուն՝ Մեջլիսի գործող նախագահ Ալի Լարիջանին:

Какая политическая судьба ждет Махмуда Ахмадинежада, кто его сменит на посту президента Ирана?
После поражения команды президента Ирана Махмуда Ахмадинежада на выборах Меджлиса ИРИ 9-го созыва в политических кругах страны активно обсуждается вопрос, какой будет политическая судьба действующего президента Махмуда Ахмадинежада после 2013 года и кто станет вероятным кандидатом на пост президента.
По данным иранских СМИ, недавно в ходе проведенных соратниками Ахмадинежада политических консультаций было принято решение о том, что по завершении президентского срока Махмуд Ахмадинежад вновь займет пост мэра Тегерана. Как известно, до избрания президентом он занимал именно эту должность.
В то же время, в политической команде Ахмадинежада принято решение на предстоящих выборах президента выдвинуть кандидатуру или вице-президента Ирана, председателя Организации по туризму и культурному наследию Сейеда Хасан Мосави, или министра градостроительства и дорог Али Никзади.
Насколько соратникам президента удастся осуществить свои политические цели и достичь успеха на предстоящих президентских выборах, пока сложно прогнозировать, поскольку вероятных серьезных кандидатов на пост президента Ирана в лице нынешнего и бывшего председателей Меджлиса Али Лариджани и Хаддада Адели, по всей вероятности, представят поддерживающие духовного лидера ИРИ Али Хаменеи силы, которые на выборах в Меджлис достигли серьезных успехов.
Если учесть тот факт, что за последний год Махмуд Ахмадинежад из-за ряда внутриполитических вопросов и финансово-экономической политики правительства неоднократно подвергся серьезной критике Меджлиса и был приглашен в парламент для дачи разъяснений по вышеуказанным вопросам, то можно отметить: сторонников действующего главы иранского государства ждет нелегкая борьба.
4 мая в преддверии второго тура выборов в Меджлис депутаты с целью оказать давление на команду Ахмадинежада 144 голосами «за», 28 «против» и 14 «воздержавшимися» утвердили реформированный проект объявления импичмента и представления вопросов президенту. Согласно этому проекту, процесс направления вопросов президенту может привести к его импичменту.
После поражения на выборах в Меджлис поддерживающих Ахмадинежада сил, в частности, руководителя аппарата президента и его свата Эсфандиара Рахима Машаи, влияние последних в преддверии президентских выборов несравнимо ослабнет, поскольку, кроме вышеперечисленных процессов, за последний год сторонники президента периодически подвергаются различным давлениям (аресты, отставки, критика касательно деятельности в разных сферах и др.) со стороны Меджлиса, представителей духовенства, занимающих высокие посты в различных влиятельных государственных инстанциях, а также других сил.
Таким образом, анализируя сложившуюся вокруг политической команды Махмуда Ахмадинежада ситуацию, можно прийти к выводу, что на предстоящих в 2013 году президентских выборах успеха достигнет представленный духовным лидером Ирана кандидат – действующий председатель Меджлиса Али Лариджани.