Թուրքիայի Գիրեսունի համալսարանի պրոֆեսոր Այգյուն Աթարը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի պարտության պատճառը նախագահական ընտրություններում նրա ղեկավարած քաղաքական ուժի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծն էր:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ Սարկոզիի հետ կատարվածը դաս է եղել մյուս քաղաքական գործիչների համար, և այսուհետև Ֆրանսիայի ոչ մի քաղաքական գործիչ Սարկոզիի սխալը չի կրկնի:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի նորընտիր նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն իր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ հայերին խոստացել է.
• Ընտրվելուց անմիջապես հետո ձեռնամուխ լինել Ֆրանսիայի Սահմանադրական դատարանի մերժած ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի անցկացմանը:
• Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը որպես առաջադրելու է որպես նախապայման Թուրքիայի եվրաանդամակցության համար:
• Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Փարիզում պետական միջոցներով Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կառուցել:

Профессор Айгюн Аттар назвала причину поражения Николя Саркози на президентских выборах во Франции
Ректор университета Гиресун, профессор Айгюн Аттар на встрече с журналистами отметила, что причиной поражения экс-президента Франции Николя Саркози на президентских выборах был законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, предложенный возглавляемой им политической силой.
Профессор выразила убеждение в том, что этот прецедент станет уроком для других политических деятелей и отныне ни один из политических деятелей Франции не повторит эту ошибку.
Напомним, что новоизбранный президент Франции Франсуа Олланд в ходе своей предвыборной кампании пообещал армянам:
• сразу после избрания добиться принятия законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян, отклоненного Конституционным советом Франции,
• выдвинуть вопрос признания Геноцида армян в качестве предусловия на пути к вступлению Турции в членство ЕС,
• в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян построить на государственные средства в Париже музей Геноцида армян.