Խորհրդարանական ընտրություններից հետո, որոշ հրապարակումների համաձայն, Հայ Ազգային կոնգրեսում տարաձայնություններ են սկսվել, և քաղաքական որոշ շրջանակներում հատկապես տարակուսանք է առաջացրել այն, որ Կոնգրեսում հայտարարում են, որ խորհրդարանական ընտրությունները լեգիտիմ չեն ու միաժամանակ չեն բոյկոտում ԱԺ աշխատանքները: Այս և այլ հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրույցել է ՀԱԿ անդամ Զոյա Թադևոսյանի հետ:
-Ի՞նչ իրավիճակ է այս պահին Հայ Ազգային կոնգրեսում:
-Ես անկեղծ եմ ասում, այս պահին որևէ տարաձայնության մասին տեղյակ չեմ և մասնակից էլ չեմ նման տարաձայնությունների, հետևաբար որևէ պարզաբանում տալ չեմ կարող:
-Դուք համաձա՞յն եք ՀԱԿ-ի կողմից վարվող այս քաղաքականության հետ` մի կողմից հայտարարվում է, որ ընտրությունները լեգիտիմ չեն, մյուս կողմից էլ չեն բոյկոտում խորհրդարանական աշխատանքները:
-Ամեն դեպքում, եթե Կոնգրեսում ներկայացված քաղաքական բոլոր ուժերի կարծիքը հաշվի առնվեր, հետո որոշում կայացվեր, ավելի ճիշտ ճանապարհը դա կլիներ: Առայժմ այդպիսի որոշում չի կայացվել և Կոնգրեսի հայտարարությունը եթե այդ ճանապարհով է ընթանում, որ լեգիտիմության պակաս կա, բայց պետք է վերցնել մանդատները, ես սա ուղղակի որպես քաղաքացի կարող եմ գնահատել այսպես` մասնակից լինել ոչ լեգիտիմ գործընթացների, որը պետք է ծավալվի Ազգային ժողովում: Բայց ես գտնում եմ նաև, որ կան լրիվ իրական հիմքեր այս ընտրությունները չեղյալ հայտարարելու համար, քանի որ Ընտրական օրենսգրքի 66-րդ հոդվածի 5-րդ կետը ոտնահարվել է: Այնտեղ նշվում էր, որ թանաքը, որը պետք է դրվեր ընտրողների անձնագրերում, պետք է անհետանար 12 ժամ հետո, բայց անհետացավ անմիջապես, ինչը նշանակում է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը խախտել է օրենքը և այդ ճանապարհով հնարավորություն տվել ընտրակեղծարարներին, ուրիշների փոխարեն քվեարկողներին կրկնակի, բազմակի անգամ մասնակցել ընտրություններին և դրանով էլ ապահովել ընտրությունների բարձր մասնակցություն: Սա հիմք է տալիս ուղղակի չեղյալ համարելու այս ընտրությունները: Այո, ոչ լեգիտիմության խնդիրը այս ընտրությունների սկսվեց հենց առավոտյան, երբ թանաքը սկսեց անհետանալ:
-Դուք անձամբ, տիկին Թադևոսյան, ինչպե՞ս եք գնահատում Կոնգրեսի քայլը, ձեր հետագա համագործակցությունը Կոնգրեսի հետ տեսնո՞ւմ եք:
-Իհարկե, տեսնում եմ: Ես Կոնգրեսի անդամ եմ, «Ժողովրդի իշխանությունը» մնում է Կոնգրեսի կազմում և կմնա ցանկացած պարագայում: Որովհետև, եթե մենք հաղթանակի դափնիները կարող էինք կիսել, ապա ցանկացած տարաձայնություն ևս պետք է կիսենք:
-Այսինքն, այնուամենայնիվ, տարաձայնություններ կան:
-Չէ, ես այս պահին տարաձայնության մասին տեղեկացված չեմ, անկեղծ եմ ես ձեզ հետ: Ես չգիտեմ ինչ տարաձայնություն կա, մամուլում ինչ-որ տարբեր կարծիքներ կան: Ես չգիտեմ` որքանով են դրանք հիմնավորված, համենայնդեպս քաղաքական խորհուրդը նիստ չի հրավիրել և այդ կապակցությամբ ես ինֆորմացիա պաշտոնապես չունեմ: Իսկ ինչը պաշտոնապես չի հասել ինձ, պաշտոնական տեղեկություն չեմ ստացել, ես մնացածը համարում եմ ոչ ճիշտ տեղեկություն:
-Հանրահավաքում Փաշինյանը հայտարարեց, որ վերցնում են մանդատները և մասնակցելու են խորհրդարանական աշխատանքներին: Դա պաշտոնական հայտարարություն չէ՞
-Տեր-Պետրոսյանն ասաց, որ վայր է դնում մանդատը, իսկ Փաշինյանն ասաց, որ վերցնում է:
-Տիկին Թադևոսյան ես կուզեի բացատրեիք, թե որն է լոգիկան, ըստ ձեզ՝ մի կողմից հայտարարել, որ ընտրությունները լեգիտիմ չեն, մյուս կողմից` մասնակցել խորհրդարանական աշխատանքներին:
-Գիտեք, այս պարագայում նրանք ցուցակի անդամներ են և իրավունք ունեն յուրաքանչյուրը իր կարծիքը հետագայում ԱԺ աշխատանքներին մասնակցության վերաբերյալ հայտնել: Դա անձի խնդիր է, որովհետև մենք հուրախություն ինձ համարում եմ մարդու իրավունքները հարգելու ճիշտ քայլ, երբ մեր ցուցակի անդամներից և ոչ մեկից չեն վերցրել հրաժարականի դիմում, ինչպես արվում է մնացած բոլոր կուսակցություններում: Հենց այդ խնդիրն էլ ինքնին ենթադրում է, որ յուրաքանչյուրն ազատ է նաև իր կամքն ազատ արտահայտելու հետագայում ԱԺ աշխատանքներին մասնակցության առումով: Գտնում եմ, որ յուրաքանչյուրն իրավունք ունի դա անելու, և ես կիսում եմ նրանց մոտեցումները, չեմ կարող ոչ դատապարտել և ոչ էլ այլ վերաբերմունք արտահայտել: Նորմալ եմ վերաբերվում:
-Նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ԲՀԿ-Կոնգրես ներքին համագործակցություն կար. Դուք ինչպե՞ս էիք վերաբերում դրան
-Ես գտնում եմ, որ մեր քարոզչությունը պետք է լիներ ագրեսիվ:
-Քաղտեխնոլոգներից մեկը կարծիք էր հնչեցրել, որ մայիսի 8-ի հանրահավաքում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը կարապի երգն էր, և հնարավոր է, որ նախագահական ընտրություններում նա չառաջադրի իր թեկնածությունը: Դուք ի՞նչ կարծիքի եք:
-Ես այդ կարծիքին չեմ: Տեր-Պետրոսյանն ունի այնքան ասելիք, որ որևէ մեկը նրա ասելիքների տասը տոկոսն էլ չի կարող ասել: Տեր-Պետրոսյանն ունի դեռ շատ գործեր և կարծում եմ, որ մենք կկարողանանք առաջին նախագահին համոզել, որպեսզի նա իր թեկնածությունը անպայման դնի:

Согласно ряду публикаций, в Армянском национальном конгрессе после парламентских выборов начались разногласия и в некоторых политических кругах в особенности вызывает недоумение тот факт, что АНК, заявляя о нелегитимности выборов, в то же время не бойкотирует работы парламента. Корреспондент Panorama.am провела беседу на эту тему с членом АНК Зоей Тадевосян.
-Какая сейчас ситуация в Армянском национальном конгрессе?
-Буду с вами откровенна, я не в курсе каких-либо разногласий, да и не участвую в подобных разногласиях, посему и не могу дать разъяснения.
-Вы согласны с проводимой АНК политикой, когда с одной стороны объявляется, что выборы нелегитимны, а с другой стороны, работы парламента не бойкотируются?
-Во всех случаях, было бы более правильным, если бы при принятии решения учитывалось мнение всех представленных в Конгрессе сил. Пока такого решения не принято, и если Конгресс заявляет, что есть недостаток легитимности, но нужно взять мандаты, то как гражданин я могу оценить это лишь так: то есть стать участником нелегитимных процессов, которые развернутся в Национальном Собрании. Я считаю, что для объявления этих выборов недействительными есть реальные основы, поскольку нарушен пункт 5 статьи 66 Избирательного кодекса РА. В нем отмечается, что печати в паспортах избирателей должны исчезать спустя 12 часов, однако они исчезли сразу, что значит – Центральная избирательная комиссия нарушила закон и тем самым дала возможность для избирательных фальсификаций, то есть, допустила участие избирателей в повторном, многократном голосовании вместо других, обеспечив высокий уровень участия. Это дает основание для того, чтобы объявить эти выборы недействительными. Да, проблема нелегитимности началась на этих выборах с утра, когда начали исчезать печати в паспортах.
- Госпожа Тадевосян, как Вы лично оцениваете шаг Конгресса, видите Ваше дальнейшее сотрудничество с Конгрессом?
-Конечно, вижу. Я член АНК, «Власть народа» остается в составе Конгресса и останется в любых обстоятельствах. Поскольку, если мы можем делить лавры победы, то должны делить и любые разногласия.
-То есть, разноглася, тем не менее, есть?
-Нет, в настоящее время я не в курсе каких-либо разногласий, я искренне заявляю об этом. Не знаю, какие есть разногласия, в СМИ звучат различные мнения. Не могу сказать, насколько они обоснованны, по крайней мере, политсовет не проводил заседания, и официальной информации у меня нет. А то, что не дошло до меня официально, я официально не получала, я считаю дезинформацией.
-Во время митинга Пашинян объявил, что они возьмут мандаты, и будут участвовать в работах парламента. Это неофициальное заявление?
-Левон Тер-Петросян заявил, что отказывается от мандата, а Пашинян сказал, что берет.
-Госпожа Тадевосян, объясните, пожалуйста, в чем, на Ваш взгляд, логика? С одной стороны заявлять, что выборы нелегитимны, а с другой стороны, участвовать в работах парламента.
-Знаете, в данных обстоятельствах, они – в пропорциональном списке, и каждый имеет право высказать свое мнение о дальнейшем участии в работах парламента. Это вопрос личности, к своей радости должна отметить, что мы считаем это правильным шагом в контексте уважения прав человека, когда ни у кого из находящихся в пропорциональном списке лиц не взяли заявление об отказе, как это делается во всех остальных партиях. Именно это само собой подразумевает, что каждый свободен в своем волеизъявлении в плане участия в дальнейших работах Национального Собрания. На мой взгляд, каждый имеет право сделать это, и я разделяю их подходы, не могу ни осуждать, ни выражать иное мнение. Я отношусь к этому нормально.
-Во время предвыборной кампании было внутреннее сотрудничество между АНК и партией «Процветающая Армения». Как Вы относились к этому?
-Я считаю, что наша кампания должна была быть агрессивной.
-Один из политтехнологов выразил мнение, что выступление Левона Тер-Петросяна на митинге 8 мая это – «лебединая песнь», и возможно, на президентских выборах он не выдвинет свою кандидатуру. Как Вы считаете?
-Я не разделяю этого мнения. Тер-Петросяну столь много может сказать, что другому не дано сказать и 10% этого. Тер-Петросяну предстоит еще много сделать, и, думаю, что нам удастся уговорить первого президента, чтобы он обязательно выдвинул свою кандидатуру.