Նալբանդյան. Բոլորդ հասկանում եք Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի այսօրվա հայտարարության քարոզչական բնույթը
09:55 11/05/2012
Եգիպտոսի Շարմ էլ-Շեյխ քաղաքում ընթացող՝ Չմիացած եկրների շարժման արտգործնախարարների հանդիպման աշխատանքներին մասնակցող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մայիսի 10-ին հանդես է եկել ելույթով:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ,  Հայաստանի արտգործնախարարն ասել է. «Ուրախ եմ վերադառնալ Եգիպտոս, որտեղ ապրել և աշխատել եմ տասնչորս տարի և պահպանում եմ ամենաջերմ հիշողությունները այդ տարիների, երկրի և ժողովրդի նկատմամբ»:
Նախարար Նալբանդյանի բնորոշմամբ, հանդիսանալով Չմիացած երկրների շարժման դիտորդ, Հայաստանը կիսում է այդ կազմակերպության արժեքները, որոնք հիմնված են ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակների և սկզբունքների, մարդու հիմնարար իրավունքների հանդեպ հարգանքի հիման վրա:
Անդրադառնալով արցախյան հիմնախնդրին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը, դիմելով ներկա արտգործնախարարներին, նշել է, «Բոլորդ հասկանում եք Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի այսօրվա հայտարարության քարոզչական բնույթը, որը հավելյալ մեկնաբանության կարիք չունի: Համոզված եմ, որ կարևոր է այս հարգարժան լսարանին ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից այս հանդիպման հայտարարության 382-րդ պարբերության շուրջ իրականացվող մանիպուլյացիայների վերաբերյալ իրողությունը: Ադրբեջանը ընդհամենը մեկ տարի առաջ դարձավ Չմիացած երկրների շարժման անդամ, և արդեն փորձում է, շահարկելով իր անդամակցությունը, թյուրիմացության մեջ գցել կազմակերպության անդամ երկրներին՝ ուղղորդելով նրանց միջազգային հանրության դիրքորոշումների դեմ:
Այս պարբերությունը հակասության մեջ է մտնում բանակցային գործընթացի տրամաբանությանը, ոգուն ու ձևակերպումներին, որոնք արտացոլված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Միացյալ Նահանգների ղեկավարների լ՛Աքվիլայում, Մուսկոկայում և Դովիլում ընդունված հայտարարություններում, ինչպես նաև ԵԱՀԿ շրջանակներում՝ Աստանայի գագաթաժողովին, Հելսինկիի, Աթենքի, Ալմաթիի, Վինլյուսի նախարարական հանդիպումների շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ ընդունված հայտարարություններում:
Այս փաստաթղթերը կարևորում են միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքների՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքի և տարածքային ամբողջականության՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման անկյունաքարային տարրեր:
Ցավոք, 382-րդ պարբերությունը անտեսում է ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը և չի օգտագործում միջազգայինորեն ընդունված «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր» եզրույթը:
Նման մոտեցումը ոչ միայն վտանգում է բանակցային գործընթացը և փխրուն իրավիճակը հակամարտության գոտում, այլև հակասում է Չմիացած երկրների շարժման հիմնարար սկզբունքներին: Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը շարժման հիմնադրման օրվանից եղել և մնում է վերջինիս հիմնասյուներից մեկը, ինչի մասին բարձրաձայնվել է երեկ և այսօր հնչեցված նախարարների հայտարարությունների մեծամասնությունում:
Ադրբեջանի համար սովորական է դարձել միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտումը: Այդ առումով որևիցե մեկի համար անակնկալ չէ, որ Ադրբեջանը, հանդիսանալով Չմիացած երկրների շարժման անդամ, շարունակաբար խախատում է «Բանդունգի սկզբունքները»՝ խտրականություն և ազգային ատելություն քարոզելով: Ինչպես այլ կերպ կարելի է բնութագրել Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարությունները, թե «Ադրբեջանի թիվ մեկ թշնամին աշխարհի հայերն են»: Միջազգային կազմակերպությունները համապատասխան գնահատականներ են տալիս Ադրբեջանում քսենոֆոբիայի, ռասիզմի և անհանդուրժողականության դրեսևորումներին»:
«Բանդունգի սկզբունքներին» հակասող՝ Ադրբեջանի ղեկավարության շարունակական սպառնալիքները տարածաշրջանային կայունությանը և անվտանգությանը, ռազմատենչ և թշնամանք սերմանող սադրիչ հայտարարություններն անհարիր են Չմիացած երկրների շարժման անդամ պետությանը և ավելին, հարված են հասցնում այս կազմակերպության հեղինակությանը», - ընդգծել է Հայաստանի արտգործնախարարը:

Эдвард Налбандян: Азербайджан пытается внести недоразумение среди стран Движения неприсоединения
В рамках встречи министров иностранных дел стран Движения неприсоединения в городе Шарм-эль-Шейх в Египте министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 10 мая выступил с речью.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, министр отметил: «Я рад вернуться в Египет, где жил и работал в течение 14 лет, и храню самые теплые воспоминания о тех годах, об этой стране и народе».
По словам Налбандяна, являясь наблюдателем в составе стран Движения неприсоединения, Армения разделяет ценности этой организации, которые основаны на целях и принципах Устава ООН, а также на уважении базовых прав человека.
Касаясь карабахского вопроса, Эдвард Налбандян, обращаясь к присутствующим главам МИД, отметил: «Все вы понимаете пропагандистский характер сегодняшнего заявления министра иностранных дел Азербайджана, который не нуждается в дополнительных комментариях. Я убежден, что важно представить этой достойной уважения аудитории факт манипуляций Азербайджана относительно 382-го абзаца заявления, принятого на этой встрече. Азербайджан всего лишь год назад стал членом Движения неприсоединения и уже пытается, спекулируя своим членством, внести недоразумение среди стран-членов организации, направляя их против позиций международного сообщества.
Этот абзац противоречит логике, духу и формулировкам переговорного процесса, отраженных в заявлениях лидеров стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, Франции, США, принятых в Аквиле, Мускоке и Довиле, а также заявлений, принятых в рамках ОБСЕ на саммите в Астане, в ходе встреч министров в Хельсинки, Афинах, Алматы и Вильнюсе.
Эти документы подчеркивают важность трех принципов международного права – неприменения силы или угрозы применения силы, равноправия народов и права наций на самоопределение, а также территориальной целостности – как базовым элементам урегулирования карабахского конфликта. К сожалению, в 382-м абзаце игнорируется право на самоопределение и не предусмотрено использование международно принятого термина «карабахский конфликт».
Такой подход не только угрожает переговорному процессу и зыбкой ситуации в зоне конфликта, но и противоречит базовым принципам Движения неприсоединения.
Право народов на самоопределение со дня основания Движения было и остается одной из опорных элементов этой структуры. Об этом говорилось в большей части заявлений, озвученных министрами вчера и сегодня.
Для Азербайджана стало обычным явлением нарушение основных норм международного права и достигнутых договоренностей. В этом плане ни для кого не стало неожиданностью то, что Азербайджан, будучи членом Движения неприсоединения, систематически нарушает «принципы Бандунга», пропагандируя дискриминацию и ксенофобию. Как же иначе можно охарактеризовать заявления азербайджанского руководства о том, что„враг номер один Азербайджана – армяне мира”?! Международные организации дают соответствующую оценку проявлениям ксенофобии, расизма и интолерантности в Азербайджане».
Озвучиваемые руководством Азербайджана систематические угрозы региональной стабильности и безопасности, противоречащие «принципам Бандунга», а также милитаристские и разжигающие ненависть провокационные заявления не подобают государству-члену Движения неприсоединения, более того, они наносят удар по авторитету этой организации», - резюмировал глава армянского внешнеполитического ведомства.