Ռ. Կիրակոսյան. ԲՀԿ-ն կգնա կոալիցիայի, որպեսզի կարողանա իր գործունեության մեջ օգտագործել իշխանական որոշակի լծակներ
12:55 11/05/2012
ԲՀԿ-ն կմիանա ՀՀԿ-ի կողմից հնարավոր ստեղծվելիք նոր կոալիցիոն համաձայնագրին: Անդրադառնալով խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներին, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
«ԲՀԿ-ն ընտրություններում բարելավեց իր դիրքերը, սակայն ոչ բավարար: Պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ ԲՀԿ-ն ստեղծվել է որպես իշխանական կուսակցություն, և պարզապես ի վիճակի չէ վերադասավորվել և դառնալ ընդդիմություն: ԲՀԿ-ն կգնա կոալիցիայի, որպեսզի կարողանա իր գործունեության մեջ օգտագործել իշխանական որոշակի լծակներ»,- նշեց Ռ. Կիրակոսյանը:
Ըստ Ռ. Կիրակոսյանի՝ ՀՀԿ-ԲՀԿ պայքարը «դա ոչ թե քաղաքականության, այլ իշխանության պայքար է»:
Անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի՝ մեծ քաղաքականություն վերադառնալու վերաբերյալ շրջանառվող տեղեկություններին, ինչպես նաև երկրորդ նախագահի անունը ԲՀԿ-ի հետ կապելուն, քաղաքագետը նշեց, որ իհարկե, ԲՀԿ-ում գերակշռում են Քոչարյանի կողմնակիցները, սակայն, «կուսակցությունը չի առաջնորդվում Քոչարյանի կողմից»:
«Ռոբերտ Քոչարյանը ավելի ու ավելի է վերածվում նախկին նախագահի» ,- նշեց Ռ. Կիրակոսյանը ՝ հավելելով, որ նա չի հավատում, որ Ռ. Քոչարյանը երբևիցե կվերադառնա մեծ քաղաքականություն:

Ричард Киракосян: ППА вступит в коалицию, чтобы суметь использовать в ходе своей деятельности властные рычаги
13:18 11/05/2012
Партия «Процветающая Армения» (ППА) присоединится к новому коалиционному соглашению, которое, возможно, составит Республиканская партия Армении(РПА). Об этом, комментируя результаты парламентских выборов в Армении, заявил на встрече с журналистами политолог Ричард Киракосян.
«В ходе выборов ППА улучшила свои позиции, однако не в достаточной степени. Необходимо учитывать тот факт, что ППА создавалась как властная партия и она просто не в состоянии переформироваться и стать оппозицией. ППА вступит в коалицию, чтобы суметь использовать в ходе своей деятельности некоторые властные рычаги»,– отметил политолог.
По мнению Ричарда Киракосяна, борьба между РПА и ППА является не политической борьбой, а борьбой за власть.
Касаясь муссируемых сведений о возвращении второго президента Армении Роберта Кочаряна в большую политику, а также связывании его имени с деятельностью ППА, политолог заявил, что в ППА, несомненно, доминирует число сторонников Кочаряна, «однако партия не действует по указаниям Роберта Кочаряна».
«Роберт Кочарян все больше начинает восприниматься как бывший президент»,- отметил он, добавив, что не верит в то, что Роберт Кочарян когда-либо вернется в большую политику.