Հարցազրույց Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Գասպարի Սարգսյանի հետ:
-Երեկ կայացավ կուսակցության խորհրդի նիստը, որտեղ քննարկեցինք ընտրությունների արդյունքները: Եզրակացությունները հետևյալն էին. առաջին հերթին մենք շնորհակալություն ենք հայտնում այն 5634 (եթե այդպիսին է եղել մեր ընտրողների թիվը իհարկե) ընտրողներին, որոնք մեզ ձայն են տվել: Նրանք այն մարդիկ են, որոնք իսկապես գաղափարի ու ծրագրի համար են գնացել քվեարկության: Նշել ենք, որ մեր աշխատանքը բավարար չենք համարել, կարելի էր ավելին անել, ինչը չենք կարողացել որոշ պատճառներով, հատկապես ֆինանսական խնդիրներն են խանգարել:
Ինչ վերաբերում է ընթացքին, ապա այսպիսի ընտրություններում գաղափարական ծրագրերով հաղթելը անհնար ենք համարում, որովհետև ժողովրդի մեծամասնության մոտ մի իրավիճակ է ձևավորվել, երբ աղքատ մարդը ձայն է տալիս նրան, ով իրեն կողոպտել է: Դա ամենաաննորմալ իրավիճակն ենք համարում: Եվ սա պետք է մեծագույն մտահոգություն առաջացնի նաև իշխանության մոտ, որովհետև սրա շարունակականությունը կապված է ազգային անվտանգության խնդիրների հետ: Մինչև աշուն մենք կուսակցության համագումար կհրավիրենք, որտեղ շատ լուրջ որոշումներ կկայացնենք:
-Ինչո՞ւ չբողոքարկեցիք արդյունքները:
-Անիմաստ ենք համարում, որովհետև այն ինչ-որ բացահայտ էր, հատկապես ընտրությունների նախօրյակին և ընտրությունների օրը, պետք է ֆիքսեին իրավապահ մարմինները, ինչը չեն արել: Մենք տեսել ենք ընտրակաշառքների համատարած երևույթը, բայց մենք իրավապահ մարմին չենք, որ կարողանայինք ձեռքից բռնած տանել, ակտ կազմել:
-Ձեզ որևէ պաշտոնի առաջարկ արվե՞լ է:
-Հիմա՞:
-Այո:
-Ոչ իհարկե:
-Եթե արվի, կընդունե՞ք:
-Ես միշտ ասել եմ, որ ինձ համար դա ինքնանպատակ չի` մեկ, երկրորդը` ես կուսակցության առաջնորդը լինելով, միշտ ուղղորդվում եմ իմ ընկերների որոշմամբ նաև: Ես ինքնուրույն որոշում կայացնելու իրավունք ունեմ, բայց գտնում եմ, որ դա պետք է լինի կուսակցության շահերից բխող որոշում: Այնպես որ կտեսնենք:
-Հիմա ամենաքննարկվող թեմաններից մեկը կոալիցիա կազմել-չկազմելուն է վերաբերում: Ձեր կանխատեսումները հարցի վերաբերյալ կներկայացնե՞ք:
-Ես կարծում եմ, որ ամբողջ պատերազմները վերջացան: Որևէ մեկը չկարողացավ իր գերագույն իշխանությունը հաստատել: Ես կարծում եմ, որ նրանք կգան համաձայնության, նորից կմիավորվեն և կաշխատեն հանգիստ: Մենք պետք է նրանց փորձենք հորդորել, որ գոնե ժողովրդին տված խոսոտւմների մի մասը իրականություն դարձնեն: Համոզված եմ, որ հակամարտություն չի լինելու: Հակամարտությունն ավարտվեց ամսի 7-ի առավոտյան, երբ բոլորը հասկացան, թե ինչ արդյունքներ են ֆիքսված: Այնպես որ շատ հանդարտ կանցնի ամեն բան: Եվ ՀԱԿ-ը կմնա խորհրդարանում, և այն բոլորը, որոնց համար մի գիշերվա ընթացքում կարողացան 5 տոկոսը բավարարել, որպեսզի նրանք էլ բավարարվեն: Լուրջ պոռթկումներ չի լինելու:

Лидер Демократической партии Армении Арам Саркисян: Противоборство закончилось утром 7 мая
-Накануне состоялось заседание совета партии, на котором были обсуждены результаты выборов. Выводы следующие: в первую очередь мы выражаем благодарность тем 5634 избирателям (если конечно число наших избирателей было таким), которые отдали свои голоса в пользу ДПА. Это те люди, которые действительно пошли на выборы во имя идеи и программы. Мы констатировали, что наша работа была недостаточной, можно было сделать больше, что нам не удалось в силу некоторых причин, особенно финансовых проблем.
Что касается хода выборов, то мы считаем на подобных выборах победу на основе идеологических программ просто невозможной, поскольку у большей части народа сложилась ситуация, когда бедный человек отдает свой голос тому, кто его грабит. Мы считаем такую ситуацию ненормальной. И это должно вызывать величайшую обеспокоенность также у властей, так как ее продолжение связано уже с вопросами национальной безопасности. До осени наша партия проведет съезд, где будут приняты очень серьезные решения.
-Почему Вы не опротестовали результаты?
-Мы считаем это бессмысленным, поскольку то, что является очевидным, особенно накануне выборов и в день выборов, должны были зафиксировать государственные органы, чего не было сделано. Мы наблюдатели повсеместное явление раздачи избирательных взяток, но мы не правоохранительные органы, чтобы ловить за руку и составлять акт.
-Вам предложили какой-либо пост?
-Сейчас?
-Да.
-Конечно, нет.
-Если такое предложение поступит, вы согласитесь?
-Во-первых, я всегда говорил, что для меня это не самоцель, и во-вторых, я как лидер партии, всегда руководствуюсь также решением своих друзей. У меня есть право на принятие самостоятельного решения, однако считаю, что это решение должно исходить из интересов партии.
-Сегодня один из самых обсуждаемый вопросов касается формирования коалиции. Вы можете представить Ваш прогноз?
- Я считаю, что все войны завершились. Никто не смог установить свою верховную власть. На мой взгляд, они придут к согласию, опять объединятся и будут спокойно работать. Мы должны попытаться призвать их, чтобы они реализовали хотя бы часть данных народу обещаний. Уверен, что противоборства не будет. Противоборство закончилось 7 мая утром, когда все поняли, какие результаты зафиксированы. Так что, все пройдет спокойно. В парламенте останутся и Армянский национальный конгресс, и все те, для кого за одну ночь смогли обеспечить 5%, чтобы и они были довольны. Серьезных волнений не будет.