«Զինադադարի համաձայնագրի կնքումը կարևոր էր ոչ միայն ակտիվ ռազմական գործողությունների դադարեցման մասով, այլ նաև այն հանգամանքի, որ այդ փաստաթղթի տակ, հավասարը հավասարի պես իրենց ստորագրությունները դրեցին Հայաստանի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները»,- այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Ազգային արխիվի փոխտնօրեն Էդգար Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր լրանում է բիշքեկյան համաձայնագրի ստորագրման 18-րդ տարին: Այն 1992 թվականի մայիսի 12-ին ստորագրել են Հայաստանի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարները:
Նրա խոսքերով, ճիշտ է՝ արդեն 18 տարի է անցել այդ համաձայնագրի ստորագրումից ի վեր, ակտիվ ռազմական գործողություններ չկան, բայց չի էլ կարելի ասել, որ լիակատար հանգիստ կամ խաղաղություն է տիրում շփման գծում:
«Ադրբեջանը դրժում է իր իսկ կողմից ստորագրած պայմանագիրը, ինչն արտահայտվում է հրադադարի տարաբնույթ խախտումներով՝ դիվերսանտների ու դիպուկահարների ակտիվ գործողություններ, հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ արձակվող կրակահերթեր»,- ասաց Է. Հովհաննիսյանը:
Հարցին, թե՝ եթե համեմատականներ տանենք 1994 թվականի և այսօր առկա իրողություններին, ապա ինչ եզրահանգումների կարելի է անել, փորձագետը նշեց. «Ի տարբերություն 1994-ին, այսօր և՛ ՀՀ-ն և՛ ԼՂՀ-ն ունեն ուժեղ ու կայացած բանակներ, 2011 թվականի սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանում և 2012 թվականի մայիսի 9-ին ԼՂՀ-ում կայացած զորահանդեսներն ու դրանում ցուցադրված զինատեսակները ասածիս վառ օրինակներից են: Եթե ադրբեջանական կողմը փորձի ամբողջական ձևով անտեսել 1994-ին ստորագրված պայմանագիրը, ապա դրանով վերջնական կապիտուլյացիայի կենթարկվի: Չնայած հույս ունեմ, որ Ադրբեջանի իշխանությունները խելամիտ կգործեն ու արկածախնդրության չեն գնա»:

“Adoption of the ceasefire treaty was important as it defined termination of military operations and the representatives of Armenia, Karabakh and Azerbaijan put their signatures on that document as equal sides,” vice director of National Archive said.
Today 18th anniversary of Bishkek agreement is marked. On May 12, 1992 the defense ministers of Armenia, Karabakh and Azerbaijan signed the document.
Speaking to Panorama.am Edgar Hovhannisyan said 18 years have passed since the adoption of the treaty, although active military operations are not being carried out, the situation at the contact line is not completely peaceful.
“Azerbaijan rejects the treaty it has signed and it is expressed in the form of continuous violations of the ceasefire regime, intensified operations of subversives and snipers, firing against Armenian civilian towns,” said E Hovhannisyan.
Comparing the situation with the year of 14994, the expert said: “First of all today both Armenia and NKR have powerful and established armies. If the Azerbaijani side attempts to completely violate the agreement, it will face a real capitulation. I’m hopeful Azerbaijani will be reasonable and will not chase for adventures.”