«Զինադադարի համաձայնագրի կնքումը կարևոր էր ոչ միայն ակտիվ ռազմական գործողությունների դադարեցման մասով, այլ նաև այն հանգամանքի, որ այդ փաստաթղթի տակ, հավասարը հավասարի պես իրենց ստորագրությունները դրեցին Հայաստանի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները»,- այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Ազգային արխիվի փոխտնօրեն Էդգար Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր լրանում է բիշքեկյան համաձայնագրի ստորագրման 18-րդ տարին: Այն 1992 թվականի մայիսի 12-ին ստորագրել են Հայաստանի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարները:
Նրա խոսքերով, ճիշտ է՝ արդեն 18 տարի է անցել այդ համաձայնագրի ստորագրումից ի վեր, ակտիվ ռազմական գործողություններ չկան, բայց չի էլ կարելի ասել, որ լիակատար հանգիստ կամ խաղաղություն է տիրում շփման գծում:
«Ադրբեջանը դրժում է իր իսկ կողմից ստորագրած պայմանագիրը, ինչն արտահայտվում է հրադադարի տարաբնույթ խախտումներով՝ դիվերսանտների ու դիպուկահարների ակտիվ գործողություններ, հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ արձակվող կրակահերթեր»,- ասաց Է. Հովհաննիսյանը:
Հարցին, թե՝ եթե համեմատականներ տանենք 1994 թվականի և այսօր առկա իրողություններին, ապա ինչ եզրահանգումների կարելի է անել, փորձագետը նշեց. «Ի տարբերություն 1994-ին, այսօր և՛ ՀՀ-ն և՛ ԼՂՀ-ն ունեն ուժեղ ու կայացած բանակներ, 2011 թվականի սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանում և 2012 թվականի մայիսի 9-ին ԼՂՀ-ում կայացած զորահանդեսներն ու դրանում ցուցադրված զինատեսակները ասածիս վառ օրինակներից են: Եթե ադրբեջանական կողմը փորձի ամբողջական ձևով անտեսել 1994-ին ստորագրված պայմանագիրը, ապա դրանով վերջնական կապիտուլյացիայի կենթարկվի: Չնայած հույս ունեմ, որ Ադրբեջանի իշխանությունները խելամիտ կգործեն ու արկածախնդրության չեն գնա»:

Э.Ованнисян: Попытка Азербайджана полностью проигнорировать Бишкекское соглашение обернется для него окончательной капитуляцией
14:15 12/05/2012
«Подписание соглашения о режиме прекращения огня было важным событием не только в плане прекращения активных военных действий, но и того обстоятельства, что под этим документом на равных началах подписались представители Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана»,– об этом в беседе с Panorama.am отметил замдиректора Национального архива Армении Эдгар Ованнисян.
Напомним, что сегодня исполняется 18 лет со дня подписания Бишкекского соглашения министрами обороны Армении, Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана.
По мнению Эдгара Ованнисяна, несмотря на то, что с момента подписания этого соглашения прошло 18 лет и активные военные действия не ведутся, тем не менее, нельзя заявлять, что на линии соприкосновения царит полное спокойствие и мирная атмосфера.
«Азербайджан нарушает соглашение, подписанное им же, что отражается различными нарушениями режима прекращения огня– активными действиями диверсантов и снайперов, обстрелом армянских населенных пунктов»,– подчеркнул эксперт.
В ответ на вопрос о том, какие заключения можно сделать, если сравнить нынешние события с событиями 1994 года, Эдгар Ованнисян заявил: «В отличие от 1994 года сегодня и у Армении, и у НКР есть сильная и состоявшаяся армия, а ярким примером этого являются военные парады, которые прошли 21 сентября 2011 года в Армении и 9 мая 2012 года в Нагорно-Карабахской Республике, а также продемонстрированные в ходе этих парадов виды вооружения. Если азербайджанская сторона попытается полностью проигнорировать подписанное в 1994 году соглашение, то этим она подвергнется окончательной капитуляции, хотя я надеюсь, что власти Азербайджана будут действовать разумно и не пойдут на авантюрные планы».