Շվեդական Հալմստադի լարային անսամբլի ելույթը` Ծիծեռնակաբերդում
Հայաստանում է շվեդական Հալմստադի լարային անսամբլը, որն այսօր համերգային ծրագրով հանդես է գալու Ծիծեռնակաբերում, մայիսի 16-ին` Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում` ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Մանկական կամերային նվագախմբի (գեղ. ղեկ. ու գլ. դիր. Սերգեյ Սմբատյանը) հետ համատեղ, իսկ մայիսի 17-ին` Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցում: Համերգներին հնչելու են ինչպես արտասահմանյան, այնպես էլ հայկական հայտնի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ: Այս մասին ասուլիսում ասաց Հալմստադի երաժշտական դպրոցի տնօրեն Ուլֆ Ֆեմբրոը:
«Մեծ պատիվ է մեզ համար ելույթ ունենալ Ծիծեռնակաբերդում: Մեծ ոգևորությամբ ենք սպասում այդ համերգին»,- ասուլիսում ասաց շվեդական նվագախմբի դիրիժոր Մեց Ռյոտրը, իսկ Ու. Ֆեմբրոն էլ շարունակեց. «Մեզ համար որպես ժողովուրդ շատ տարօրինակ էր, որ ցեղասպանության ընդունմանը եկանք բավական ուշ (Շվեդիան Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել է 2010 թվականին), բայց ուրախ ենք, որ պետականորեն այն ընդունվեց»:
Հալմստադի լարային համույթը բաղկացած է 14-19 տարեկան 24 երաժիշտներից: Նվագախումբը աշխարհին ներկայացնում է բարոկկոյից մինչև ժամանակակից երաժշտությունն ընդգրկող իրենց երգացանկը:
«Մենք այս երկու օրերին շփվելով հայ երեխաների հետ` հասկացանք, թե ինչքան պրոֆեսիոնալ ու տաղանդավոր են նրանք: Մենք շատ ենք կարևորում երկու ժողովուրդների երեխաների շփումը, համագործակցությունը»,- ասաց Ու. Ֆեմբրոն, ապա շարունակեց. «Մեր այցի կարճ ժամանակահատվածում տեսանք հույսով լեցուն ու գեղեցիկ Հայաստան: Համոզված ենք, որ ապագան Հայաստանի համար շատ լավ է լինելու»:

Шведский инструментальный ансамбль выступит в мемориальном комплексе «Цицернакаберд»
В Армении находится шведский инструментальный ансамбль из города Хальмстад, который сегодня выступит с концертной программой в мемориальном комплексе в память жертв Геноцида армян «Цицернакаберд».16 мая намечено совместное с Армянским детским камерным оркестром ЮНИСЕФ под руководством Сергея Смбатяна выступление в концертном зале им. Арно Бабаджаняна, а 17 мая – в музыкальной школе имени А.Тиграняна.
На концертах прозвучат произведения как известных зарубежных, так и армянских композиторов. Об этом на пресс-конференции сообщил директор музыкальной школы Хальмстада Ульф Фембро.
«Для нас большая честь выступать в мемориальном комплексе „Цицернакаберд”. Мы с большим воодушевлением ждем этого концерта»,– отметил дирижер шведского оркестра.
В состав шведского инструментального ансамбля из города Хальмстад входят 24 музыканта от 14 до 19 лет. Ансамбль выступает перед мировой аудиторией с музыкальными произведениями эпохи барокко и современности.
«Общаясь в эти дни с армянскими детьми, мы поняли, насколько они профессиональны и талантливы. Мы придаем большое значение общению и сотрудничеству между детьми двух народов»,– отметил Фембро, добавив: «За короткий промежуток нашего визита мы увидели полную надежды, красивую Армению и убеждены, что будущее для Армении будет очень светлым».