ՀՀ առողջապահության նախարարը 2012 թվականը հայտարարել է բուժքրոջ աշխատանքի որակի բարելավման տարի: Շաբաթ օրը` մայիսի 12-ը բուժքույրերի միջազգային օրն էր: Բուժքույրերի տոնը նշվում է 1965 թվականից, Հայաստանում` 2004-ից: Սակայն, Բուժքույրերի միջազգային խորհուրդը 1974 թվականին որոշում ընդունեց այն պաշտոնապես նշել մայիսի 12-ին` ի պատիվ գթասիրտ քույր Ֆլորենս Նայտինգեյլի ծննդյան օրվա: Այս մասին հայտնում են առողջապահության նախարարությունից:
Գթասիրտ քույրերը` անգլուհի Ֆլորենս Նայտինգեյլի գլխավորությամբ, մասնագիտական հմտություններն առաջին անգամ ցուցաբերել են Ղրիմյան պատերազմի ընթացքում: Հենց այդ ժամանակվանից էլ ձևավորվել է կայուն կարծրատիպը, որ բուժքույրն այն միակ սանիտարն է, որը կռվի դաշտից դուրս է բերում վիրավորներին կամ կանգնած է վիրահատական սեղանի մոտ:
141 երկրի բարեգութ քույրեր միավորվելով մեկ մասնագիտական հասարակական կազմակերպության շուրջ` ձևավորեցին Բուժքույրերի միջազգային խորհուրդը, որն աշխարհում կանանց առաջին մասնագիտական կազմակերպությունն է:
Երկու տարին մեկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն այս օրը լավագույն բուժքույրերին Ֆլորենս Նայտինգեյլի անվան մեդալով է պարգևատրում, ինչը նրանց աշխատանքի գնահատման բարձրագույն պարգևն է:

Armenian Minister of Health declared 2012 year to improve nurses’ work quality. International nurses day is marked since 1965 worldwide, Armenia joined the event since 2004.
In 1953 Dorothy Sutherland, an official with the U.S. Department of Health, Education and Welfare, proposed that President Dwight D. Eisenhower proclaim a "Nurses' Day"; he did not approve it.
In January 1974, 12 May was chosen to celebrate the day as it is the anniversary of the birth of Florence Nightingale, who is widely considered the founder of modern nursing. Each year, ICN prepares and distributes the International Nurses' Day Kit. The kit contains educational and public information materials, for use by nurses everywhere.
In 1999 the British public sector union UNISON voted to ask the ICN to transfer this day to another date, saying Nightingale does not represent modern nursing.
As of 1998, 8 May was designated as annual National Student Nurses' Day. As of 2003, the Wednesday within National Nurses Week, between 6 and 12 May, is National School Nurse Day.