Փորձագետ. Համանախագահների հայտարարությունն ավելի սանձարձակ է դարձնում ագրեսորին
«Հերթական անգամ ականատեսը եղանք ոչինչ չասող, ինքնանպատակ հայտարարության, որն անկասկած չի կարող լիցքաթափել լարվածությունը ռազմաճակատում: Ավելին՝ նման հայտարարություններն ավելի սանձարձակ են դարձնում ագրեսորին: Ալիևյան վարչակազմի մոտ այս կերպ ավելի է ամրապնդվում այն համոզվածությունը, որ կարելի է անել այն ամենն ինչ արգելում է միջազգային մարդասիրական իրավունքը և մնալ անպատիժ»,- մեկնաբանելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը:
Նշենք, որ համանախագահների տարածած հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Համանախագահներն իրենց մտահոգություն են հայտնել շփման գծի երկայնքով վերջին միջադեպերի առնչությամբ և կոչ արել կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել ու զերծ մնալ պատասխան գործողություններից: Համանախագահները ողջունում են կողմերի՝ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու պատրաստակամության վերահաստատումը»:
Նրա խոսքերով, տվյալ դեպքում գործ ունենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից, այսպես կոչված, «պարիտետային» մոտեցում հանդես բերելու հետ, երբ փորձ է արվում կողմերից և ոչ մեկի մոտ չթողնել «կողմնակալ» լինելու տպավորություն:
«Իրականում գործ ունենք ռազմաճակատում իրադրության ապակայունացման պատասխանատվության համահարթեցման հետ: Սա մի մոտեցում է, որն օբյեկտիվ իրականությանը համարժեք չլինելու պատճառով վարկաբեկում է և՛ բանակցային գործընթացը, և՛ այդ գործընթացում միջնորդի դեր կատարող կառույցին: Առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե մենք, լինելով հակամարտության կողմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից պահանջում ենք կողմնապահություն հանդես բերել և «հայանպաստ» դիրքորոշում արտահայտել: Մինչդեռ այն, ինչ ակնկալում է մեր հանրությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից բնավ դա չէ: Մենք պահանջում ենք ռազմաճակատում տեղ գտած միջադեպերի օբյեկտիվ քննություն, կոնկրետ միջադեպի մեղավորի բացահայտում և վերջինիս հանդեպ հստակ վերաբերմունք, գնահատական: Ահա այս ամենը անելու համար հարկավոր է միայն քաղաքական կամք և ցանկություն»,- ասաց Դ. Ջամալյանը:
Վերջինս հարկ համարեց նշել, որ հայկական կողմն այս առումով մտահոգվելու պատճառ չունի: «Հայկական կողմը ադրբեջանական գյուղի մանկապարտեզի վրա նպատակային կրակ չի բացել, Ադրբեջանի տարածքում քաղաքացիական պետհամարանիշով ավտոմեքենայի վրա ահաբեկչական հարձակում չի իրականացրել: Եվ թերևս ամենակարևորը. ցավալի է բայց փաստ, որ նմանատիպ հայտարարություններից հետո ռազմաճակատում ադրբեջանական կողմը շարունակելու է ապակայունացնել իրադրությունը, քանզի պաշտոնական Բաքվի համար սովորական է դարձել արհամարհել դրանք»,- նշեց ռազմական փորձագետը:

Давид Джамалян: Заявления сопредседателей делают агрессора более разнузданным
«В очередной раз мы стали свидетелями ничего не говорящего и самоцельного заявления, которое, несомненно, не может разрядить напряженность на линии фронта. Более того, такие заявления делают агрессора более разнузданным. У режима Алиева таким образом еще более укрепляется убежденность в том, что можно делать все то, что запрещено международным гуманитарным правом, и оставаться при этом безнаказанным»,– комментируя недавнее заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, заявил Panorama.am военный эксперт Давид Джамалян.
Напомним, что в распространенном сопредседателями заявлении, в частности, отмечено: «Сопредседатели выразили обеспокоенность по поводу недавних инцидентов вдоль линии соприкосновения, призвав стороны проявлять сдержанность и воздерживаться от ответных действий. Сопредседатели приветствовали подтверждение сторонами приверженности добиться мирного урегулирования конфликта».
По словам Давида Джамаляна, в данном случае мы имеем дело с озвучиванием сопредседателями МГ ОБСЕ так называемого паритетного подхода, при котором делается попытка равного представительства сторон.
«В действительности мы имеем дело с выравниванием ответственности за дестабилизацию ситуации на фронте. Это подход, который по причине неадекватного представления объективной действительности подрывает авторитет и переговорного процесса, и структуры, выполняющей функцию посредника в этом процессе. На первый взгляд может показаться, что мы, будучи стороной конфликта, требуем от сопредседателей Минской группы ОБСЕ проявить предвзятость и выразить позицию, защищающую интересы армянской стороны. Между тем, то, чего ждет наше общество от сопредседателей МГ ОБСЕ, отнюдь не в этом. Мы требуем объективного расследования инцидентов на линии фронта, установление виновного в конкретных инцидентах, а также проявления четкого отношения к нему. Для того, чтобы сделать все это, необходимы лишь политическая воля и желание»,– заметил эксперт.
По мнению эксперта, у армянской стороны нет повода для беспокойства в этом плане. «Армянская сторона не открывала огонь по детскому саду азербайджанского села, не совершала на территории Азербайджана нападение на автомобиль с гражданскими госномерами. И, возможно, самое главное: печально, но факт, что после такого рода заявлений на линии фронта азербайджанская сторона продолжит дестабилизировать ситуацию, поскольку для официального Баку стало обычным делом их игнорирование»,– резюмировал Давид Джамалян.