Ինքնաբացարկ է ներկայացրել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը. Նաև` Ալավերդյանը ու ՕԵԿ-ականներ
Հայ Ազգային կոնգրես դաշինքի համամասնական ցուցակը գլխավորող ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ինքնաբացարկի դիմում է ներկայացրել: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ԿԸՀ մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը:
Հիշեցնենք` Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ վայր է դնում իր մանդատը և իր փոխարեն Ազգային ժողովում կաշխատի Հրանտ Բագրատյանը:
ԿԸՀ-ին նախօրեին ինքնաբացարկի դիմումներ են ներկայացրել նաև «Օրինաց երկիր» կուսակցության համամասնական ցուցակում ընդգրկված թեկնածուներ Արթուր Բաղդասարյանը, Սերգո Կարապետյանը և Արմեն Երիցյանը: Նրանք, ըստ շրջանառվող լուրերի, ձևավորվելիք կոալիցիայի շրջանակներում պաշտոններ կստանան գործադիրում:
Նախօրեին նաև ինքնաբացարկ է ներկայացրել «Ժառանգության» համամասնական ցուցակի 41-րդ տեղը զբաղեցրած Լարիսա Ալավերդյանը:

Лидер оппозиционного АНК Левон Тер-Петросян подал в ЦИК заявление о самоотводе
Лидер Армянского национального конгресса (АНК), возглавляющий пропорциональный список альянса «Армянский национальный конгресс», Левон Тер-Петросян подал в ЦИК Армении заявление о самоотводе. Об этом Panorama.am сообщила пресс-секретарь ЦИК Эрмине Арутюнян.
Напомним, ранее Левон Тер-Петросян заявлял, что отказывается от своего депутатского мандата и вместо него в Национальное Собрание пройдет экс-премьер Армении Грант Багратян.
Накануне заявления о самоотводе в ЦИК Армении подали и кандидаты, включенные в пропорциональный список партии «Оринац еркир» Артур Багдасарян, Серго Карапетян, Армен Ерицян. Согласно муссируемым сведениям, они получат должности в исполнительной власти в рамках коалиции, которая будет вскоре сформирована.
Кроме того, накануне о самоотводе объявила и Лариса Алавердян, которая занимает 41-е место в пропорциональном списке партии «Наследие».