Ռազմական հոգեբան. Արցախը տարածաշրջանում խաղաղության երաշխավորողներից մեկն է
«Մայիսի 9-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած զորահանդեսը ցույց տվեց, որ Արցախի բանակը պատրաստ է ոչ միայն պաշտպանական մարտերի, այլ` իրականացնելով հակահարձակում` տեղափոխել ռազմական գործողությունները հակառակորդի տարածք»,- այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը:
Ըստ բանախոսի` Արցախի այսօրվա բանակը թե իր մարտունակությամբ և թե տեխնիկապես պատրաստ է դիմակայել հակառակորդի հարձակմանը և ապահովել մարտավարական առավելություն, և դա գիտակցում են նաև Բաքվում:
«Արցախի պաշտպանության բանակի հրամանատարները բազմիցս են հայտարարել, որ ռազմական գործողությունների վերսկսման գործում որպես բնական սահման հանդես կգա Քուր գետը: Հասկանալով դա, Ադրբեջանի իշխանությունները ամրություններ են կառուցում թիկունքում»,-ասաց նա:
Բանախոսը գոհունակությամբ նշեց, որ շքերթի օրը շարքերով անցան Արցախյան բանակի հրամանատարական կազմի նոր սերունդի ներկայացուցիչները: Նա նաև կարևորեց այն, որ սերժանտական շրջանակներում անցում է կատարվում դեպի պայմանագրային ծառայություն:
Ջամալյանն ընդգծեց, որ ներկայումս Արցախը տարածաշրջանում դարձել է ռազմավարական կարևոր միավոր, որը նաև խաղաղության երաշխավորողներից մեկն է: Նրա խոսքով` արտաքին միջամտությամբ ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծի ցանկացած փոփոխություն կարող է կոտրել այս նուրբ հավասարակշռությունը:

Военный психолог: Нагорно-Карабахская Республика – один из гарантов мира в регионе
«Состоявшийся 9 мая в Степанакерте военный парад показал, что Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики готова не только к оборонительным боям, но и путем осуществления контратаки перебросить военные действия на территорию противника»,– об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил военный психолог Давид Джамалян.
По его словам, нынешняя Армия обороны НКР как своей боеспособностью, так и технической оснащенностью готова противостоять атаке противника и обеспечить тактическое преимущество. Обо всем этом, как отметил эксперт, известно и официальному Баку.
«Представители командного состава Армии обороны НКР неоднократно заявляли, что в случае возобновления военных действий природной границей будет река Кура. Понимая это, власти Азербайджана строят укрепления в тылу»,– подчеркнул Давид Джамалян.
Эксперт приветствовал тот факт, что в ходе военного парада по площади прошли представители нового поколения командного состава Армии обороны НКР. Он также подчеркнул важность перехода к срочной военной службе сержантами.
Давид Джамалян добавил, что в настоящее время НКР в регионе стала важной стратегической единицей, которая является и одним из гарантов мира. По его словам, в случае внешнего вмешательства любое изменение на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана может нарушить имеющийся тонкий баланс.