Մեկնարկում է Կաննի 65-րդ կինոփառատոնը. Հայաստանը որոշել է Կաննին այս անգամ մասնակցել նոր մոտեցմամբ
Այսօր մեկնարկում է Կաննի 65-րդ կինոփառատոնը: Հայաստանը արդեն չորրորդ տարին է մասնակցում է այդ կինոփառատոնին` ներկայացնելով տեղական արտադրության ֆիլմերը Կաննի կինոշուկայում: Այս գիշեր հայկական պատվիրակությունը` Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանի ղեկավարությամբ մեկնել է Կանն:
«Մեր պատվիրակությունը բազմամարդ է: Մենք այս անգամ որոշեցինք Կաննին մասնակցել նոր մոտեցմամբ. պետությունը ֆիլմերի և նոր կինոնախագծերի հեղինակներին հնարավորություն է ընձեռել անձամբ մասնակցելու կինոշուկայի աշխատանքներին և փորձել ինքնուրույն հետագա համագործակցության ուղիներ գտնել»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասել է Գ. Գևորգյանը:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը կինոշուկայում ունենալու է իր առանձին տաղավարը, որը բաց է լինելու մայիսի 16-25-ը, որտեղ կազմակերպվելու են մի շարք միջոցառումներ (ֆիլմերի ցուցադրություններ, ընդունելություն, հանդիպումներ, բանակցությունների վարում և այլն): Հայաստանյան պրոդյուսերները կինոշուկային կներկայացնեն տարբեր փուլերում գտնվող կինոնախագծերի փաթեթները`«Լուսավոր շրջան» («Սրբագրողը»), «Անհայտ հերոսուհին», «Կիսալուսնի ծովածոցը», «Ձգված պարանի վրա», «Մուժիկ Ա», «Քո ցավը իմն է», «Փոքրիկ իշխանը», «Մարցիպանի ոգին», «Երրորդ կարգի տոմս», «Ախ նորից էդ Նոր տարին», «Ձոն աթարին», «Ներիր ինձ», «Մեմե դ՛Արմենի», «Անահիտ», «Աշխարհի ժողովուրդների հեքիաթներ», «Փաստավավերագրական կինոնախագծեր»:
Կաննի կինոշուկայի տասն օրերի ընթացքում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը հանդիպումներ կունենա Ֆրանսիայի ազգային կինոկենտրոնի (այս տարի ստորագրվել է համագործակցության պայմանագիր), “Բելառուսֆիլմի”, Ուկրաինայի, Չեխիայի կինոոլորտների պատասխանատուների հետ:
Ընդհանուր առմամբ, այս տարի Կաննի կինոշուկային մասնակցում են մոտ 4 հազար ծրագիր:
Կաննի 65-րդ կինոփառատոնը բացվելու է ամերիկացի ռեժիսոր Ուես Անդերսոնի «Ծագող լուսնի թագավորությունը» (Moonrise Kingdom) դրամայով: Իտալացի Նաննի Մորետտի գլխավորությամբ հաջորդ օրերի ընթացքում պրոֆեսիոնալ ժյուրին դիտելու է ևս 21 մրցութային ֆիլմեր` որոշելով «Ոսկե արմավենու» ճակատագիրը: Բացի գլխավոր` «Ոսկե արմավենի» մրցանակից, ժյուրին հանձնելու է նաև այլ մրցանակներ, Գրան պրի: Մրցանակների հանձնման արարողությունը կայանալու է մայիսի 27-ին:

Армения в четвертый раз примет участие в Каннском международном кинофестивале
Сегодня начинается 65-й Каннский международный кинофестиваль. Армения принимает участие в кинофестивале в четвертый раз, представляя на кинорынке фестиваля фильмы местного производства.
Армянская делегация во главе с директором Национального киноцентра Армении Геворгом Геворгяном отбыла в Канны. «Наша делегация довольно многочисленна. В этот раз мы решили участвовать с новым подходом: государство предоставило авторам фильмов и кинопроектов возможность лично участвовать в работе кинорынка и попытаться самим найти пути дальнейшего сотрудничества»,– отметил в беседе с Panorama.am Г.Геворгян.
В этом году Национальный киноцентр Армении будет представлен отдельным павильоном, который будет открыт с 16 по 25 мая и в котором будут организованы кинопоказы, приемы, встречи, переговоры и др. Армянские продюсеры представят в рамках каннского кинорынка пакеты разных кинопроектов, в том числе «Светлый период», «Неизвестная героиня», «На натянутом канате», «Мужик А», «Твоя боль - моя», «Маленький принц», «Душа Марципана», «Билет третьего класса», «Ах, опять этот Новый год», «Прости меня», «Сказки народов мира» и др., а также документальные кинопроекты.
В общей сложности в этом году в кинорынке фестиваля принимают участие около 4 тыс. программ.
65-й Каннский кинофестиваль откроется "Королевством полной луны" (Moonrise Kingdom) американского режиссера Уэса Андерсона. За следующие десять дней жюри во главе с итальянцем Нанни Моретти предстоит посмотреть еще 21 конкурсную картину, решив судьбу "Золотой пальмовой ветви". Жюри также предстоит вручить призы за сценарий, режиссуру, женскую и мужскую роли, приз жюри, гран-при. Закроется фестиваль 27 мая экранизаций романа Франсуа Мориака "Тереза Д" с Одри Тоту в главной роли.