Եվրամիությունը բարձր է գնահատում Արևելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստանի արձանագրած առաջընթացը
11:52 16/05/2012
Եվրահանձնաժողովն ու ԵՄ Արտաքին քաղաքական ու անվտանգության հարցերով ԵՄ բարձրագուն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշտոնի գրասենյակը նախօրեին հրապարակել է Արևելյան գործընկերության ծրագրում ներառված 6 պետությունների՝ Հայաստանի Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի և Բելառուսի մասին առանձին զեկույցներ, որոնցում ամփոփված են 2011 թ-ին այդ պետությունների արձանագրված առաջընթացը քաղաքական տնտեսական և իրավական համակարգերում, ինչպես նաև ճանապարհային քարտեզ սահմանել համագործակցության հետագա ընթացքի վերաբերյալ: Այս մասին ասված է Եվրահանձնաժողովի կայքում հրապարակված զեկույցներում:
Հայաստանի մասին զեկույցում նշվում է, թե Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ԵՄ-Հայաստան Ասոցացման պայմանագրի բանակցությունները ընթացել են արագ տեմպերով և որ մեր երկիրը նշանակալի առաջընթաց է գրանցել Եվրամիության հանձնարարականները կատարելու հարցում, ինչը թույլ է տալիս սկսել բանակցությունները «խորը և համապարփակ» ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ:
2011 թ-ի զեկույցի հիման վրա Հայաստանին առաջարկվում է 2013 թ-ին նախանշված նախագահական ընտրություններին ընդառաջ վերացնել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի՝ 2012 թ-ին խորհրդարանական ընտրություններում տեղ գտած թերությունները, հետագա ջանքեր գործադրել Ադրբեջանի հետ ԼՂ հակամարտության հարցում «Հիմնարար սկզբունքների» համաձայնեցման շուրջ բանակցություններում, ապահովել ԵՄ ներկայացուցիչների անխոչընդոտ մուտքը ԼՂ և հարակից շրջաններ, ամբողջովին հետաքննել 2008 թ-ի մարտի 1-ին դեպքերի հանգամանքներն ու ոստիկանության գործողությունների օրինականությունը, ավարտին հասնել և իրականացնել Մարդու իրավունքների ազգային ռազմավարությունն ու գործողությունների ծրագիրը, համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններով ապահովել հեռարձակվող լրատվամիջոցներում բազմակարծությունը, միջազգային ստանդարտներին համապատասխանեցնել խղճի և կրոնական ազատությունների մասին օրենքի նախագիծը, ինչպես նաև այլընտրանքային քաղաքացիական ծառայության մասին օրենսդրական ակտերը, ուժեղացնել հակակոռուպցիոն ռազմավարության կիրառումը և այլն:
Հանձնարարություններում նշված են առևտրի գոտի ստեղծելու շրջանակներում բարեփոխումների շարունակականությունը, օրենսդրության մերձեցումը Եվրամիության օրենքներին, ինչպես նաև Մեծամորի ատոմակայանը հնարավորինս կարճ ժամկետներում շահագործումից հանելու վերաբերյալ մանրամասն ծրագրի ընդունումը:
Զեկույցում նշվում է, թե ժողովրդավարության առումով դրական քայլեր են ձեռնարկվել խորհրդարանական ընտրություններին պատրաստվելու համար, այդ համատեքստում ողջունելով ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները: Միաժամանակ մտահոգություններ են արձանագրվել մամուլի ազատության վերաբերյալ` հեռուստահեռարձակման սահմանափակման և զրպարտության համար դատական գործերով:
Փաստաթղթում ասված է, որ Հայաստանում շարունակվում են հավաքների ազատության նշանակալի սահմանափակումները, հանրային վստահությունը դատական համակարգի նկատմամբ շարունակում է ցածր մնալ, իսկ կոռուպցիայի մակարդակի վերաբերյալ ընկալումները բարձր են:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ զեկույցը նշում է, թե Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցությունները 2011 թվականին էական արդյունքներ չեն տվել, իսկ շփման գծում լարվածության ավելացման հետ մեկտեղ, միջնորդական ջանքերը նվազագույն արդյունք են ունեցել հրադադարի ռեժիմի խախտումները հետաքննելու հարցում:

Еврокомиссия высоко оценивает прогресс, достигнутый Арменией в рамках программы ЕС «Восточное партнерство»
12:41 16/05/2012
Накануне Еврокомиссия и офис верховного представителя ЕС по вопросам внешней политики Кэтрин Эштон опубликовали отдельные доклады о 6 странах, включенных в программу ЕС «Восточное партнерство» – Армении, Грузии, Азербайджане, Украине, Молдове и Беларуси, в которых подытоживается прогресс, достигнутый этими странами в 2011 году в политической, экономической и правовой системах, а также предлагается Дорожная карта для дальнейшего сотрудничества. Об этом отмечено в докладах, опубликованных на сайте Еврокомиссии.
В докладе относительно Армении отмечается, что переговоры вокруг Договора об ассоциации ЕС-Армения в рамках программы ЕС «Восточное партнерство» велись быстрыми темпами, а Армения зафиксировала значительный прогресс в вопросе выполнения требований Евросоюза, что позволяет начать переговоры вокруг соглашения по созданию глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли .
На основе доклада 2011 года Армении предлагается в преддверии намеченных на 2013 год президентских выборов устранить недостатки, зафиксированные БДИПЧ/ОБСЕ в ходе парламентских выборов 2012 года, прилагать дальнейшие усилия в связи с переговорами вокруг соглашения Базовых принципов урегулирования карабахского конфликта, обеспечить беспрепятственный доступ представителей ЕС в Нагорный Карабах и прилегающие районы, полностью расследовать обстоятельства и законность действий полиции во время событий 1 марта 2008 года, завершить и реализовать Национальную стратегию и программу действий в сфере прав человека, обеспечить соответствующими законодательными изменениями плюрализм СМИ, привести в соответствие с международными стандартами проект закона «О свободе совести и религиозных организациях», а также законодательные акты об альтернативной гражданской службе, усилить применение антикоррупционной стратегии и др.
В докладе отмечено, что с точки зрения развития демократии в Армении были предприняты положительные шаги при подготовке к парламентским выборам. В этом контексте в докладе приветствуются изменения в Избирательном кодексе Армении.
Что касается карабахской проблемы, то, как отмечено в докладе, переговоры, которые ведутся в рамках Минской группы ОБСЕ, не привели к ощутимым результатам в 2011 году. Вместе с ростом напряженности вдоль линии соприкосновения, посреднические усилия привели к минимальным результатам в вопросе расследования случаев нарушения режима прекращения огня.