Ս.Սաֆարյանը կսպասի նախագահական ընտրություններին ու նոր կմեկնի Հայաստանից
«Ժառանգության» խորհրդարանական հիմնական կորիզի նորընտիր Ազգային Ժողովից դուրս մնալը շարունակում է մնալ ներքաղաքական ակտուալ թեմաներից մեկը, ինչը հասկանալի է` որքան էլ Անահիտ Բախշյանը, Արմեն Մարտիրոսյանը և Ստյոպա Սաֆարյանը արդեն հոգնել են իրենց շուրջ պտտվող լուրերը մեկնաբանելուց, իրավիճակն այդպիսին է լինելու, քանի դեռ քաղաքական այլ իրադարձություն, ասենք` կոալիցիայի հռչակագրի ստորագրումը իրենով չի քողարկի ժառանգականներին:
Հերթական լուրը` կուսակցապետ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Ստյոպա Սաֆարյանին հավաստիացրել ու անգամ խոստացել է անել ամենը, որպեսզի ցուցակում 8-րդ հորիզոնականում գտնվող Ս.Սաֆարյանը պատգամավորի մանդատ ստանա: Սակայն Ս.Սաֆարյանը հրաժարվել է, քանի որ որևէ ցանկություն չունի խորհրդարանում աշխատել «Ազատ դեմոկրատների» հետ միասին:
Թե որքանո՞վ է սա համապատասխանում իրականությանը Panorama.am-ը զրուցեց հենց Ս.Սաֆարյանի հետ:
Եթե ես ցանկություն չունենայի աշխատել «Ազատ դեմոկրատների» հետ, հաստատ չէի լինի ցուցակում: Իսկ եթե կամ, ապա այդ լուրը անմիջապես հերքվում է»:
-Բայց նման խոսակցություն պարոն Հովհաննիսյանի հետ եղե՞ լ է:
-Ոչ: Ինչ վերաբերում է իմ մանդատ ստանալու-չստանալու հարցին, ես փակված եմ համարում այդ հարցը մեկընդմիշտ և հարկ է վերջապես համակերպվելու նրա հետ, որ ես խորհրդարանում չեմ լինելու: Դա անշրջելի իրողություն է գոնե իմ համար, իսկ բացի այդ` ես ինքս նման սպասում էլ չունեմ և արդեն ավելի շատ մտածում եմ այն մասին, թե ինչ պետք է անեմ:
-Ունե՞ք հստակ ծրագրեր, թե ի՞նչ եք անելու: Որևէ առաջարկ ստացել եք:
-Կան առաջարկներ, որոնք բավականին լավ առաջարկներ են և կապված են նաև երկրից բացակայելու հետ: Բայց ես այս պահին չեմ պատրաստվում Հայաստանից դուրս գալ… Նախագահական ընտրություններից հետո միգուցե մտածեմ այդ մասին, որովհետև այդ առաջարկներն այնպիսին են, որ ես կարող եմ դրանցից օգտվել հետագայում, բայց այս պահի դրությամբ կնախընտրեմ այն առաջարկները, որոնք կվերաբերվեն Հայաստանում մնալուն:
-Պարոն Սաֆարյան, իսկ ինչո՞ւ շեշտեցիք նախագահական ընտրություններից հետո, ինչ որ սպասումնե՞ր ունեք կապված դրա հետ:
-Երկրում փոփոխությունների հույս և սպասելիք ունեմ, այո:
-Նկատի ունեք նաև այն, որ Ձեր կուսակցապետը հնարավոր է առաջադրվի որպես նախագահի թեկնածու և այդ դեպքում Դուք էլ անելի՞ք կունենաք:
-Ես իհարկե սպասում եմ, որ իր կուսակցությունը նախագահական այս ընտրություններում իր թեկնածուն կունենա: Ես ունեմ իմ թեկնածուն, դա, այո, Րաֆֆի Հովհաննիսյանն է: Սակայն հասկանալի է, որ ամեն ինչ կախված է իր որոշումից…
-Բայց այս պահի դրությամբ նա կարծես հակված է առաջադրել սեփական թեկնածությունը:
-Ոչ, այդպիսի ցանկություն նա մեզ ներկայությամբ չի հայտնել, բայց իմ համար դա ցանկալի կլիներ:
Հ.Գ. Նշենք, որ թեև Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ըստ մեր զրուցակից Ս.Սաֆարյանի, կուսակից- գործընկերների հետ չի քննարկել իր առաջադրման հարցը, բայց լրագրողներին այդ հավանականության մասին արդեն հայտնել է: Մասնավորապես, ապրիլի 10-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նա հայտարարել է , որ կառաջադրվի Հայաստանի 2013թ. նախագահական ընտրություններին, եթե մինչ այդ երիտասարդ սերունդն իր այլընտրանքային թեկնածուին չառաջադրի:

С. Сафарян дождется президентских выборов, затем уедет из Армении
Вопрос не вхождения ключевых фигур партии «Наследие» в состав парламентской фракции Национального Собрания Армении 5-го созыва остается одной из актуальных внутриполитических тем, что вполне понятно. Как бы Анаит Бахшян, Армен Мартиросян и Степан Сафарян ни устали комментировать муссируемые вокруг своих персон слухи, ситуация будет сохраняться до тех пор, пока какое-либо иное политическое событие, к примеру, подписание коалиционной декларации, не затмит эту тему.
Согласно очередным слухам, лидер «Наследия» Раффи Ованнисян обещал Степану Сафаряну сделать все, чтобы занимающий 8-ю позицию в пропорциональном списке партии С.Сафарян получил депутатский мандат. Однако С.Сафарян отказался, поскольку не имеет желания работать в парламенте с представителями партии «Свободные демократы». Корреспондент Panorama.am попыталась уточнить в беседе со Степаном Сафаряном, насколько это информация соответствует действительности.
Если бы я не имел желания работать со «Свободными демократами», то точно не был бы в списке. А если есть, то эта информация сразу опровергается.
- Однако был ли подобный разговор с господином Ованнисяном?
- Нет. Что касается того, получу я мандат или нет, я считаю этот вопрос закрытым раз и навсегда. В конце концов, нужно свыкнуться с тем, что меня в парламенте не будет. Это необратимая реальность хотя бы для меня, кроме того, у меня такого ожидания не было, и я больше думал о том, чем должен заняться.
- У Вас есть четкая программа относительно того, что Вы будете делать? Вы уже получили какие-либо предложения?
- Есть довольно хорошие предложения, которые связаны с отсутствием из страны. Но я сейчас не собираюсь уезжать из Армении… Возможно после президентских выборов я подумаю об этом, поскольку эти предложения таковы, что я могу воспользоваться ими и в дальнейшем. Сейчас я предпочту предложения, которые не предполагают моего отсутствия из Армении.
- Господин Сафарян, а почему вы подчеркнули выражение «после президентских выборов»? Вы связываете какие-то ожидания с этими выборами?
- Да. У меня есть надежды и ожидания, связанные с изменениями в стране.
- Вы имеете в виду то, что возможно лидер Вашей партии выдвинет свою кандидатуру на президентских выборах, и в этом случае Вам будет что делать?
- Я, конечно, ожидаю, что партия «Наследие» будет иметь на президентских выборах своего кандидата. У меня есть своя кандидатура, да, это – Раффи Ованнисян. Однако понятно, что все зависит от его решения…
- Но в данный момент он, кажется, склоняется к тому, чтобы выдвинуть свою кандидатуру.
- Нет, такого желания он в нашем присутствии не изъявлял, но для меня это было бы желательным.
Отметим, что Раффи Ованнисян, по словам нашего собеседника С.Сафаряну, не обсуждал вопрос своего выдвижения с коллегами по партии, однако о такой вероятности уже сообщал журналистам. В частности, 10 апреля во время встречи с журналистами он заявил, что выдвинет кандидатуру на президентских выборах 2013 года, если до этого не появиться молодой альтернативный кандидат.