Այս տարի ընդունելության քննությունների արդյունքները կամփոփվեն ավելի շուտ` հուլիսի 15-ին
Եթե նախորդ տարիներին ընդունելության քննությունների արդյունքներն ամփոփվում էին օգոստոսի 5-ին, ապա այս տարի դրանք կամփոփվեն հուլիսի 15-ին: Ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի մամուլի խոսնակ Գայանե Մանուկյանը, դա արվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության առաջարկով, որպեսզի արական սեռի դիմորդները նախքան բանակ զորակոչվելը հասցնեն բուհ ընդունվել:
Ըստ նրա` եթե տվյալ դիմորդներն ընդունվեն անվճար ուսուցման համակարգ, ապա կօգտվեն տարեկետման իրավունքից, իսկ եթե վճարովի` արդեն իսկ ուսանող դարձած կզորակոչվեն բանակ, սակայն նրանց տեղը կպահպանվի:
Մեկ այլ փոփոխության համաձայն, այս տարի մրցույթից դուրս մնացած, բայց դրական միավորներ ստացած դիմորդները հնարավորություն կունենան մասնակցել թափուր տեղերի համար հայտարարվող մրցույթին։
Գ.Մանուկյանը նշեց, որ փոփոխություններից մեկի համաձայն էլ, ռուսերենը համալրել է օտար լեզուների ցանկը: «Եթե նախկինում ռուսաց լեզվի քննություն հանձնում էին միայն ռուս բանասիրության ֆակուլտետ ընդունվելու դեպքում, ապա այս փոփոխության հետևանքով` դիմորդները օտար լեզվի քննության համար կարող են ընտրել ոչ միայն անգլերենը, ֆրանսերենը կամ գերմաներենը, այլև ռուսերենը և քննություն հանձնեն հենց այդ լեզվով»,- ասաց Գ.Մանուկյանը:

В этом году результаты вступительных экзаменов в Армении будут известны 15 июля
Если в предыдущие годы результаты вступительных экзаменов в Армении оглашались 5 августа, то в этом году они будут известны 15 июля. Как сообщила в беседе с Panorama.am пресс-секретарь Центра оценки и тестирования Гаяне Манукян, это решение было принято по предложению Министерства обороны Армении для того, чтобы выпускники, призванные в армию, успели поступить в вузы.
По ее словам, если эти абитуриенты поступят на бесплатное отделение, то они смогут воспользоваться возможностью отсрочки, если же на платное отделение, то студенты будут призваны в армию, но их место сохранится.
Согласно другому изменению, в этом году абитуриенты, непрошедшие конкурс, но получившие положительные баллы, смогут участвовать в конкурсе на вакантные места.
Гаяне Манукян добавила, что одной из изменений предполагает включение в список «Иностранных языков» и дисциплины «Русский язык». «Если раньше экзамен по русскому языку сдавали в случае поступления на факультет русской филологии, то сейчас абитуриенты при сдаче экзамена по иностранному языку могут выбрать не только английский, французский или немецкий языки, но и русский»,– отметила она.