Հմայակ Հովհաննիսյանն իսկապես ասել է` Ծառուկյանն Աստված չի
Մամուլի հրապարակած տեղեկությունների համաձայն` Քաղաքագետների միության նախագահ, ԲՀԿ համամասնական ցուցակի 9-րդ հորիզոնականում ներկայացված Հմայակ Հովհաննիսյանի գլխին սև ամպեր են կուտակվել, ինչը սպառնում է նրան ի վերջո մնալ առանց պատգամավորական մանդատի: Պատճառը իբր նա է, որ Հ.Հովհաննիսյանը ԲՀԿ-ականների շրջանում հայտարարել է` «Ծառուկյանն Աստված չէ, որ ինձ ստիպի հրաժարվել մանդատից», ինչը, բնական է, դուր չի եկել Գագիկ Ծառուկյանին:
Արդյոք եղել է նման հայտարարություն ու արդյոք Հմայակ Հովհաննիսյանը կմնա առանց մանդատի միայնակ իր գաղափարների հետ` Panorama.am-ի հարցազրույցը ՔԳՄ նախագահի հետ:
-Պարոն Հովհաննիսյան, իսկապե՞ս նման բան կա, Գագիկ Ծառուկյանն իսկապե՞ս չի ցանկանում Ձեզ տեսնել ԱԺ ԲՀԿ խմբակցությունում:
-Հասկանալի է, որովհետև անձերը ստորադասվում են խնդիրներին ու նպատակներին…
-Այսինքն դա այդպես է:
-Ի՞նչ է նշանակում չի ուզում տեսնել… եթե նա ինձ հրավիրել է մասնակցել նախընտրական պայքարին ու այդ մասնակցությունը եղել է բավականին ակտիվ հրապարակային, ապա ի՞նչ պատճառաբանություններ կարող են լինել: Միայն մեկ բան. խնդիրները և նպատակները վերանայվում են, ուստև պետք է վերանայվի նաև իմ մասնակցության ձևաչափը: Նորից եմ ասում` ես իմ մասնակցությունը ստորադասում եմ այն նպատակների իրականացմանը, որոնք իմ գաղափարների հիմքում են: Եթե ես դրանք ընդունում և կիսում եմ, ապա իմ մասնակցությունը կարող է լինել արդյունավետ, ինչի մասին վկայում է իմ խորհրդարանական անցյալը: Իսկ եթե չեմ կիսում, ապա լինելով գաղափարի մարդ…
-Այլ կերպ ասած, եթե «Բարգավաճ Հայաստանը» Հանրապետական կուսակցության հետ միասին կոալիցիա կազմի, ապա Դուք կհրաժարվե՞ք մանդատից:
-Հարցը կոալիցիան չի: Ընթանում են բանակցություններ և այդ բանակցությունների ընթացքում ցանկալի է, որպեսզի լինի միասնական պատկերացում այս բանակցություններից ակնկալվող արդյունքների վերաբերյալ: Եվ այդ մոտեցման շրջանակում պետք է նայել, թե ինչ տեսակետներ ունեն ԲՀԿ-ական թիմակիցները: Դրանց շրջանակում ես հետևում եմ զարգացումներին և մինչև մայիսի 24-ը, եթե նման հարց լինի` ես հայտարարությամբ հանդես կգամ:
-Ձեր այս տեսակետը, գաղափարները ԲՀԿ-ական թիմակիցներից որևէ մեկը կիսո՞ւմ է, տեղյա՞կ եք:
-Ես ինքս կուսակցության անդամ չեմ և դրա համար այդպես չեմ կարող ասել, թե ի՞նչ կարծիքներ կան ԲՀԿ-ի ներսում… դա ավելի լավ գիտեն կուսակցության ղեկավար մարմնի անդամները: Համենայնդեպս ես գաղափարական, քաղաքական հենքի համագործակցության ջատագով եմ եղել իմ գործունեության ողջ ընթացքում:
-Պարոն Հովհաննիսյան, Դուք հայտարարել ե՞ք, թե` Ծառուկյանն Աստված չէ, որ ինձ ստիպի հրաժարվել մանդատից:
-… Իսկ ո՞ր քաղաքական գործիչը կարող է հավակնել Աստծո կարգավիճակին: Եթե նույնիսկ արել եմ, ապա մահկանացուները…
-Խնդրում եմ պատասխանեք` այո կամ ոչ:
-Չեմ կարծում, որ այդ արտահայտությունը կարող է պատճառ դառնալ նման քայլի համար…. Ավելի ծանրակշիռ պատճառներ են միշտ ընկած նման որոշումների հիմքում, որոնք ենթադրում են թիմի կազմի մեջ կատարվող փոփոխությունները:
-Այսինքն Դուք նման հայտարարություն իսկապես արել եք, բայց Գ.Ծառուկյանը դրա պատճառով չէ, որ նման որոշում կարող է կայացնել: Այդպե՞ս:
-Հնարավոր է և արել եմ, որովհետև իսկապես ես գտնում եմ, որ միայն Աստծո քայլերն են, որ անմեկնելի են, իսկ մահկանացուները պետք է կանխատեսելի քայլեր կատարեն:
-Երբ Դուք համաձայնեցիք ընտրապայքարի գնալ ԲՀԿ-ի համամասնական ցուցակում, Ձեր հիմնական նպատակը գաղափարն էր, որի համար պատրաստ եք զոհել խորհրդարանում լինելը, թե մանդատ ստանալը ու այդպիսով ԱԺ ամբիոնին վերադառնալը:
-Գիտեք ինչ…. Իմ խորհրդարանական գործունեությունը պահանջված է հասարակության կողմից, ես դա տեսնում եմ ամեն քայլափոխի և այն բանից հետո, երբ 2010թ-ին ես իմ թեկնածությունը հանեցի, հաշվի առնելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը գտնվում է նեղության մեջ նրա օգտին, այդ ժամանակ ես տեսա, թե որքան մեծ է մարդկանց ձգտումը տեսնել ինձ խորհրդարանում: Եվ ուղղակի պարտավոր էի այդ ձգտմանը գնալ ընդառաջ: Եվ իհարկե, եթե ունենայի համապատասխան ֆինանսական հնարավորություններ, ապա կառաջադրվեի մեծամասնական ընտրակարգով` դա ավելի արդյունավետ է քաղաքագետի գործունեության համար: Սակայն ես այդ հնարավորությունները չեմ ունեցել…
-Իսկ պարոն Ծառուկյանը չէ՞ր կարող օգնել, դիմե՞լ եք նրան այդ աջակցությունը ստանալու համար:
-Պարոն Ծառուկյանն ինձ հրավիրել է մասնակցել ցուցակով և հրավերը բավականին պատճառաբանված հիմնավորել է: Ես իմ լուման եմ ներդրել այն ծանրակշիռ արդյունքում, որն արձանագրել է ԲՀԿ-ն ընտրություններում:
Ես ընտրվել եմ պատգամավոր և այսօր էթիկայի նորմերին հարիր չի լինի, եթե գնահատականներ տամ, թե ինչպե՞ս է ստացվում, որ մարդիկ նայում են ցուցակին, ընտրում են ցուցակն ըստ անձերի կազմի, բայց հայտնվում են Ազգային Ժողովում լրիվ այլ անձինք: Դա իմ կողմից էթիկայի կանոնների խախտում կլիներ, եթե այդ հարցն այդ համատեքստում քննարկեի…
-Բայց փաստորեն նման նկատառում ունեք, որը նաև Ձեզ մտահոգում է, սակայն էթիկային տուրք տալով դա չե՞ք բարձրաձայնում:
-Ես միակը չեմ, որ ինքնաբացարկ… ըը…
-Ներկայացրե՞լ:
-Ըը… գուցե ներկայացնի:
-Ճի՞շտ է, որ ինքնաբացարկի դիմումները գրվել են, այդ թվում և Ձեր կողմից, նախքան ընտրությունները և ցանկության դեպքում դրա տակ պետք է միայն ժամկետն ավելացնել:
-Ոչ-ոչ, այդպիսի բան չկա:
-Բայց հիմա ինքնաբացարկի դիմում արդեն գրե՞լ եք:
-… ես կհայտարարեմ այդ մասին… մինչև մայիսի 24 –ը օրենքով ես այդ հնարավորությունն ունեմ:
-Պարոն Հովհաննիսյան, դատելով Ձեր գաղափարներից այդուհանդերձ կգնաք ինքնաբացարկի, քանի որ շատ հավանական է, որ կոալիցիան իրականություն դառնա:
-Եթե տեսնեմ, որ այդ քայլը պատճառաբանված է և չի դիտվի հասարակության կողմից իբրև դասալքություն, քանի որ ես դասալիք չեմ, ես կգնամ ինքնաբացարկի: Ընտրողների քվեն, որ տվել են ինձ, հարգում եմ, բայց եթե ծանրակշիռ հանգամանքները ինձ ստիպեն, ապա ես մանդատից կհրաժարվեմ… ես մանդատից կառչած չեմ, այսինքն ոչ թե մանդատից, այլ դեպուտատական կարգավիճակից:
-Ե՞րբ եք անձամբ հանդիպել պարոն Ծառուկյանին:
-Մի քանի օր առաջ:
-Այն, ինչ նոր ինձ ասացիք, այդ բոլորը նրան ներկայացրե՞լ եք, ինքը տեղյա՞կ է Ձեր մոտեցումներին:
-Ոչ… իմ մոտեցումներն եմ շարադրել, իմ ընկալումները: Ես առաջարկել եմ դրանք հաշվի առնել և կշռադատել, թե որքանով են դրանք համահունչ այն նպատակներին ու խնդիրներին, որոնք ինքը դնում է կուսակցության քաղաքական թիմի առջև:
Ասեմ, որ բանակցային այն գործընթացը, որ գնում է ՀՀԿ-ԲՀԿ միջև, դրա արդյունավետությունը ես իմ մոտեցումներով կամ գաղափարներով չէի ցանկանա կաղապարել, որովհետև դա նրբանկատ չէր լինի իմ կողմից: Եվ միաժամանակ ես ինքս, որպես քաղաքագետ, չեմ կարող մտնել այդ բանակցությունների արդյունքների համար պատասխանատվության դաշտ, որովհետև դրանք տարվում են միջկուսակցական հարթության վրա, իսկ ես կուսակցական չեմ:

Амаяк Ованнисян действительно говорил: «Гагик Царукян – не Бог»
Согласно муссируемым в прессе слухам, над головой председателя Ассоциации политологов Армении Амаяка Ованнисяна, занимающего 9-е место в пропорциональном избирательном списке партии «Процветающая Армения», скапливаются тучи, которые могут оставить его без депутатского мандата. Причина якобы в том, что А.Ованнисян заявил в кругу представителей партии «Процветающая Армения», что «Гагик Царукян – не Бог, чтобы заставить меня отказаться от мандата», что естественно не понравилось лидеру данной политической силы.
Корреспондент Panorama.am попыталась выяснить в беседе с председателем Ассоциации политологов Армении, имело ли место такое заявление и собирается ли А.Ованнисян сдать депутатский мандат.
-Господин Ованнисян, Гагик Царукян на самом деле не хочет видеть Вас в парламентской фракции партии «Процветающая Армения»?
- Это понятно, поскольку личности подчиняются задачам и целям…
-То есть, это соответствует действительности?
-Что значит, не хочет видеть…если он пригласил меня участвовать в предвыборной борьбе, и мое участие было довольно активным и публичным. Какие аргументации могут быть? Только одно: задачи и цели пересматриваются, посему должен быть пересмотрен и формат моего участия. Хочу снова отметить, что я ставлю свое участие ниже осуществления тех целей, которые лежат в основе моих идей.
-Иначе говоря, если «Процветающая Армения» сформирует коалицию с Республиканской партией Армении, Вы окажетесь от мандата?
-Вопрос не в коалиции. Идут переговоры и в ходе этих переговоров желательно, чтобы была сформирована единая позиция по ожидаемым от этих переговоров результатам. И в рамках этого подхода необходимо смотреть, какие позиции имеют представители команды «Процветающей Армении». Я слежу за развитиями, и если до 24 мая будет подобный вопрос, я выступлю с заявлением.
-Господин Ованнисян, Вы заявляли, что Царукян – «не Бог, чтобы заставить меня отказаться от мандата»?
-… А какой политический деятель может претендовать на статус Господа Бога?
-Прошу Вас ответить, да или нет.
-Не думаю, что это выражение может стать причиной подобного шага… В основе таких решений всегда лежат более весомые причины, которые предполагают изменения в составе команды.
-То есть, Вы такое заявление на самом деле делали, но Г.Царукян может принять подобное решение не из-за этого? Так?
-Возможно, что делал, поскольку я действительно считаю, что только дела Господа неисповедимы, а простые смертные должны делать прогнозируемые шаги.
-Когда Вы согласились участвовать на выборах по пропорциональному списку «Процветающей Армении», Вашей основной целью была идея, ради которой Вы готовы пожертвовать местом в парламенте, или получение мандата и тем самым, возвращение на парламентскую трибуну?
-Знаете что… Моя парламентская деятельность востребована обществом, я это вижу на каждом шагу и после того, как снял в 2010 году свою кандидатуру в пользу Никола Пашиняна, учитывая, что он находился в сложной ситуации. Я еще тогда заметил, как велико стремление людей видеть меня в парламенте. Я просто обязан пойти навстречу этому стремлению. И, конечно, если бы у меня были соответствующие финансовые возможности, я баллотировался бы по мажоритарному списку, это более продуктивно для деятельности. Однако у меня такой возможности не было…
-А господин Царукян не мог помочь Вам, Вы обращались к нему за поддержкой?
-Господин Царукян пригласил меня участвовать в выборах по списку партии, и обосновал свое предложение довольно аргументировано. Я внес свой вклад в тот весомый результат, который зафиксировала партия «Процветающая Армения» на выборах.
Я выбран депутатом и сегодня недостойно нормам этики, чтобы я давал оценки тому, как это получается, что люди смотрят на список, выбирают по составу представленных в списке кандидатов, а в Национальном Собрании оказываются совершенно другие лица. Обсуждение вопроса в данном контексте является с моей стороны нарушением норм этики…
-Это правда, что заявления о самоотводе были написаны еще до выборов, в том числе и Вами, и в случае желания под ними просто нужно поставить дату?
-Нет, ничего подобного нет.
-Вы уже написали заявление о самоотводе?
-Я объявлю об этом до 24 мая, это возможность предоставляется мне по закону.
-Господин Ованнисян, судя по высказанным идеям, Вы, тем не менее, пойдете на самоотвод, поскольку очень возможно, что коалиция станет реальностью.
-Если я увижу, что этот шаг обоснован и не будет рассматриваться обществом как дезертирство, я пойду на самоотвод. Я с уважением отношусь к голосам своих избирателей, однако если весомые обстоятельства заставят меня пойти на это, я откажусь от мандата.
-Когда Вы лично встречались с господином Царукяном?
-Несколько дней назад.
-Вы представили ему все то, что только что сказали мне, он в курсе Ваших подходов?
-Нет… я изложил ему свои подходы, представления. Я предложил учесть и взвесить, насколько они гармонируют с задачами и целями, которые он ставит перед политической командой партии. Отмечу, что я не хотел бы ограничивать своими подходами и идеями идущий между РПА и «Процветающей Арменией» переговорный процесс, его эффективность, поскольку это было бы нетактично с моей стороны. При этом я как политолог не хотел бы брать на себя ответственность за результат этих переговоров, поскольку они идут в межпартийной плоскости, а я сам – беспартийный.