Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր քարտուղար Յուկիա Ամանոն կմեկնի Իրան
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր քարտուղար Յուկիա Ամանոն մայիսի 21-ին կմեկնի Իրան:
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ նշել է ԱԷՄԳ-ում ԻԻՀ մշատական ներկայացուցիչ Ալի Ասղար Սոլթանիեն:
Իրանցի բարձրաստիճան դիվանագետի խոսքով՝ Յուկիա Ամանոն Իրանում հանդիպում կունենա ԻԻՀ ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Սայիդ Ջալիլիի հետ, որի հետ կքննարկի Իրանի և ԱԷՄԳ-ի միջև համագործակցությունը խորացնելուն առնչվող հարցեր:
Հավելենք, որ միջուկային ծրագրի առնչությամբ Իրանի և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության միջև մայիսի 14-15-ը Վիեննայում տեղի ունեցած բանակցություններում առաջընթաց էր արձանագրվել և կողմերի միջև համաձայնություն էր ձեռք բերվել առաջիկայում ևս շարունակել բանակցությունները:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 14-ին Իրանի միջուկային խնդրի առնչությամբ Ստամբուլում կայացավ Իրանի և 5+1 խմբի (ՄԱԿ-ի ԱԽ 5 մշտական անդամներ և Գերմանիա) հանդիպման առաջին փուլը: Երկրորդ փուլը նախատեսվում է անցկացնել մայիսի 23-ին՝ Բաղդադում:

Генсек МАГАТЭ посетит Иран для переговоров по углублению сотрудничества
Генеральный секретарь Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Юкия Амано 21 мая посетит Тегеран. Об этом в интервью информационному агентству «ФАРС» отметил постоянный представитель ИРИ в МАГАТЭ Али Асгар Солтание.
По словам иранского дипломата, Юкия Амано в Иране встретится с секретарем Совета национальной безопасности Ирана Сайедом Джалили, с которым обсудит вопросы, связанные с углублением сотрудничества между Ираном и МАГАТЭ.
Добавим, что в прошедших 14-15 мая в Вене переговорах между Ираном и МАГАТЭ зафиксирован прогресс: стороны достигли соглашения продолжить переговоры и в течение ближайшей недели.
Заметим, что первый раунд переговоров между Ираном и "шестеркой" государств-посредников (США, Россия, Китай, Франция, Великобритания и Германия) относительно ядерной программы Ирана состоялся 14 апреля в Стамбуле. Второй раунд планируется провести 23 мая в Багдаде.