Փուչիկների բռնկումից տուժածները վիրահատվում են. Ծախսը հոգալու է պետությունը
Ճառագայթային բժշկության և այրվածքաբանության կենտրոնում Հանրապետության հրապարակում մայիսի 4-ին գազով լիցքավորված փուչիկների բռնկումից տուժածներից երկուսը վիրահատվել են: Առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Շուշան Հունանյանի խոսքով, ևս երկու տուժած կվիրահատվի այսօր:
Վիրահատությունն իրականացնում է Գերմանիայի Հեյդելբերգ քաղաքի Համալսարանական կլինիկայի պլաստիկ, վերականգնողական վիրաբուժության և այրվածքների կենտրոնի պրոֆեսոր Ադրիան Դայգլերը:
Այսօրվա դրությամբ մայրաքաղաքի բուժհաստատություններում բուժումը շարունակում է 41 տուժած, երկուսը վերակենդանացման բաժանմունքում են:
Գերմանացի պրոֆեսորը Հայաստան է հրավիրվել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությամբ: «3-րդ աստիճանի այրվածքով 2 հիվանդ կա: Գերմանացի բժիշկը բավականին դրական գնահատեց մեր բժիշկների կատարած աշխատանքը և մենք սպասում ենք լավ արդյունքների»,- տեղեկացրել է Հարություն Քուշկյանը: Վիրահատական ծախսերը հոգալու է պետությունը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 5-ին ժամը 1:00 դրությամբ մայրաքաղաքի բժշկական հաստատություններ դիմել էր 154 քաղաքացի, որոնցից հոսպիտալացվել էր 98-ը, այդ թվում 28-ը` վերակենդանացման բաժամունքներում: Իսկ 85 հիվանդ ամբուլատոր բուժման մեջ է. թեև դուրս են գրվել, բայց ժամանակ առ ժամանակ գնում են կոնսուլտացիայի, վիրակապության և այլն:

Двое пострадавших при взрыве на площади Республики в Ереване будут прооперированы
Двое пострадавших в результате взрыва воздушных шаров в Ереване 4 мая, прооперированы в Центре лучевой медицины и ожогов. По словам пресс-секретаря министра здравоохранения Шушан Унанян, еще двое будут прооперированы сегодня.
Операцию проводил прибывший в Ереван для осмотра пострадавших профессор Центра пластической и реконструктивной хирургии и ожогов университетской клиники Гейдельберга (Германия) Адриан Дайглер.
На сегодняшний день в медучреждениях Еревана лечение проходит 41 пострадавший, двое из них находятся в реанимационном отделении.
Профессор Адриан Дайглер был приглашен в Армению по распоряжению президента Сержа Саргсяна. «Есть 2 пациента с ожогами третьей степени. Немецкий врач положительно оценил работу наших врачей, и мы ждем хороших результатов», - сообщил министр здравоохранения РА Арутюн Кушкян, добавив, что хирургические расходы берет на себя государство.
Напомним, что по положению на 5 мая, 01:00 в медучреждения столицы поступили 154 гражданина, из которых 98 были госпитализированы, а 28 были переведены в реанимационные отделения. 85 больных проходят амбулаторное лечение: хотя они и выписались, но время от времени ходят на консультации, перевязки и т.д.