Հ. Սահակյան. ԸՕ-ն իր խնդիրը կատարեց
«Ընտրական օրենսգիրքը միշտ էլ ժամանակի հետ փոփոխություններ է պահանջում, սակայն նախորդ տարի ընդունված օրենսգիրքն իր խնդիրը կատարեց, իսկ թե ինչ խնդիրներ առաջացան, դեռ վաղ է ասել, պետք է դրանք մանրակրկիտ վերլուծության ենթարկել»,- պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում նոր «Ընտրական օրենսգիրքը կատարեց իր հիմնական խնդիրը՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը:
Նրա խոսքերով, այն, որ նոր ԸՕ-ն իր դրական ազդեցությունն ունեցավ ընտրական պրոցեսների արդարացի ու թափանցիկ անցկացման համար՝ միանշանակ է: «Հենց այն, որ հավասար պայմաններ ապահովվեց բոլորի համար՝ ԶԼՄ-ը ակտիվ լուսաբանում էին բոլոր քաղաքական ուժերի նախընտրական հավաքներն ու այցերը, գովազդային վահանականեր առանձնացվում բոլոր քաղաքական ուժերի համար, խոսում է այն մասին, որ ընտրական պրոցեսում որակական առումով մեծ առաջընթաց է ապահովել: Այս պահին ես նշեցի առաջընթացներից մի քանիսը, սակայն դրանք շատ են»,- ասաց Հ. Սահակյանը:
Ըստ բանախոսի՝ նոր ընտրական օրենսգիրքը ընտրություններին մասնակցող բոլոր քաղաքական ուժերի համար հավասար ստարտային պայմաններ ստեղծեց:
«ԿԸՀ-ն ակտիվ աշխատանք տարավ՝ յուրաքանչյուր կես ժամը մեկ տեղեկատվություն ապահովելով շահագրգիռ կողմերի համար: Մարդիկ տանը նստած, հետևում էին քվեարկության արդյունքին, իսկ դա բավականին թափանցիկ ընթացք էր ապահովում ողջ գործընթացի համար,- ասաց պատգամավորը:

Новый Избирательный кодекс Армении свою задачу выполнил. Комментирует депутат О. Саакян
С течением времени избирательные кодексы всегда требуют изменений, однако принятый в прошлом году в Армении Избирательный кодекс выполнил свою задачу, а о том, какие проблемы возникли, пока рано говорить: необходимо детально проанализировать их. Об этом заявил Panorama.am член парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ованнес Саакян, отвечая на вопрос о том, выполнил ли новый Избирательный кодекс РА свою задачу в ходе состоявшихся 6 мая парламентских выборов.
По его словам, новый Избирательный кодекс оказал позитивное воздействие на справедливое и прозрачное проведение избирательных процессов. В частности, отметил О. Саакян, были созданы равные условия для всех: СМИ активно освещали предвыборную кампанию всех политических сил, рекламные постеры предоставлялись всем участникам выборов и т.д.
«Это говорит о том, что в избирательном процессе в качественном плане было обеспечен серьезный прогресс. Я сейчас перечислил лишь несколько из достижений, однако их много», – сказал депутат, еще раз подчеркнув, что новый Избирательный кодекс РА дал всем участвующим в выборах политическим силам равные стартовые условия.
«ЦИК провела активную работу, обеспечивая заинтересованные стороны информацией каждые полчаса. Люди из дому следили за результатами голосования, а это обеспечивало довольно прозрачный ход всему процессу», – резюмировал О. Саакян.