Orange Հիմնադրամի միջոցներով կահավորվել են Բասեն և Արևշատ գյուղերի մարզասրահները
Orange Հիմնադրամը և «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը շարունակում են Հայաստանի խոցելի համայնքների զարգացմանն ուղղված բարեգործական ծրագրի իրականացումը, որոնց առանցքում շարունակում են մնալ երեխաները` կրթություն, առողջություն, նախադպրոցական և մարզական դաստիարակություն:
Ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, բարեգործական ծրագրերի շրջանակներում բացվել են երկու մարզադահլիճներ Շիրակի մարզում`Բասեն և Արևշատ գյուղերում: Բասենն ունի 2200 բնակիչ, որոնից 260-ն աշակերտներ են, իսկ Արևշատը` 2097 բնակիչ` 400 աշակերտով: Երկու մարզադահլիճները, որոնք կահավորվել են տարբեր մարզաձևերի համար անհրաժեշտ պարագաներով և մարզասարքերով, այժմ կկարողանան լիովին բավարարել դպրոցական սպորտային ծրագրի պահանջները:
Սակայն նախատեսվում է, որ երկու համայքներում էլ մարզասրահները կօգտագործվեն ոչ միայն աշակերտների, այլ նաև համայքնի մյուս բնակչների կողմից` կազմակերպելու սպորտային խմբակներ և մրցաշարեր:
«Orange Հիմնադրամն իր ուշադրության կենտրոնում է պահում այն խնդիրները, որոնք վերաբերում են երեխաներին և խոցելի գյուղական համայնքներին, և սրանք առաջին մարզադահլիճները չեն, որոնց բացմանը մենք աջակցում ենք Հայաստանի մարզերում: Գիտենք, որ երկու համայնքներն էլ դրանց կարիքն ունեին», ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Բրունո Դյութուան:
Orange Հիմնադրամն ու «Շեն» բարեգործական կազմակերպությունը մենակ չեն եղել այս աշխատանքներն իրականացնելիս: Համայնքները, Caritas-ը և Լինսի հիմնադրամն ունեցել են իրենց արժեքավոր ներդրումը, մասնավորապես վերանորոգման համար: Երկու ծրագրերի իրականացման համար Orange-ն ընդհանուր առմամբ տրամադրել է 4.5 միլիոն դրամ:
Ընկերությունից հիշեցնում են, որ Orange-ի աջակցությամբ արդեն ևս հինգ մարզադահլիճներ են բացվել Հայաստանի այլ մարզերում. Մալիշկայում (Վայոց Ձոր), Դավիթ Բեկում (Սյունիք), Մարմաշենում (Շիրակ), Ջուջևանում և Նոյեմբերյանում (Տավուշ):

Orange Foundation and Shen Charitable NGO continue implementing charitable projects, directed to development of rural communities in Armenia. By implementing such projects in the frames of this strategic partnership, Orange Foundation and Shen have in the center of their activity the children, their education, health, pre-school and sport education.
According to Orange Armenia press office, in the framework of charitable projects, two gyms have been opened in Shirak region: one in Basen, and the second one in Arevshat. Basen has 2200 inhabitants, out of which 260 are schoolchildren, and Arevshat is a village of 2097, including 400 schoolchildren. The two gyms, which are equipped with the items and equipments necessary for involvement in different sports, now can fully meet the requirements of the sport program of the schools. enable to organize properly the curriculum. It is also planned that both gyms, open to the whole community, will not be meant only for schoolchildren, it will allow also to create different sport circles and tournaments.
Bruno Duthoit, Chairman of Orange Foundation said: “Orange Foundation has children and vulnerable rural communities in the center of its attention and these are not the first gyms that we support in the regions. I know that both villages needed them.”
As usual, Orange Foundation and Shen NGO are not alone in these actions: local communities as well as Caritas and Lincy Foundation have had their valuable contribution, notably for the renovation of the gym. Orange has allotted in total 4.5 million AMD for the realization of the two projects.
As a reminder, already five other gyms have been opened in other regions of Armenia with the support of Orange: in Malishka (Vayots Dzor), in Davit Bek (Syunik), in Marmashen (Shirak), in Jujevan and Noyemberyan (Tavush).