Գ. Մելիքյան. Յուրաքանչյուրի երկիր իր հնարավորությունների չափով նպաստում է խաղաղության և կայունության հաստատմանը
Չիկագոյում ընթացող ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է. «Հայաստանը կշարունակի իր նպաստը բերել Աֆղանստանում խաղաղության, անվտանգության և կայունության հաստատմանն ու ամրապնդմանը, ինչպես նախատեսվող՝ մինչև 2014թ. անվտանգության աջակցության ուժերի դուրս բերումը, այդպես էլ դրանից հետո»: Վերոնշյալի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանի հետ:
-Պարոն Մելիքյան, ի՞նչ է Հայաստանին տալիս ՆԱՏՕ-ի ուժերի կազմում միջազգային խաղաղապահ գործունեության իրականացումը, ո՞րն է դրա նշանակությունը:
-Հայկական զորքերի մասնակցությունը միջազգային խաղաղապահ ուժերի կազմում շատ կարևոր է: Նախ միջազգային արենայում Հայաստանի վարկանիշը բարձրանում և ամրանում են: Երկրորդ, ՀՀ խաղաղապահ ստորաբաժանումները պատերազմական թեժ պայմաններում ձեռք են բերում մարտական պատրաստվածության բարձր մակարդակ:
-Հայաստանն այդքան էլ մեծ ուժերով ներկայացված չի միջազգային խաղաղապահ ուժերում: Արդյո՞ք Հայաստանը էական դեր է կատարում խաղաղության ու անվտանգության ապահովման հարցում:
-Դա ամենևին էլ նշանակություն չունի: Յուրաքանչյուրի երկիր իր հնարավորությունների չափով նպաստում է խաղաղության և կայունության հաստատմանն ու ամրապնդմանը: Իսկ Հայաստանի ներդրում բարձր է գնահատվում նաև ՆԱՏՕ-ի ղեկավարության կողմից:

Гагик Меликян: Руководство НАТО высоко оценивает вклад Армении в дело установления и укрепления мира и стабильности
Как сообщалось ранее, в ходе проходящего в Чикаго саммита НАТО глава МИД Армении Эдвард Налбандян заявил: «Армения продолжит содействовать усилиям по установлению и укреплению мира, безопасности и стабильности в Афганистане как до запланированного до 2014 года вывода из страны войск по содействию безопасности, так и после этого». Относительно этого заявления журналист Panorama.am провел беседу с секретарем фракции Республиканской партии Армении Гагиком Меликяном.
-В чем, на Ваш взгляд, важность осуществления международной миротворческой деятельности в составе НАТО?
-Участие армянских войск в составе международных миротворческих сил очень важно. В первую очередь, повышается и укрепляется авторитет Армении на международной арене. Во-вторых, миротворческие подразделения Армении в напряженных военных условиях приобретают высокий уровень боевой подготовки.
-Армения представлена в международных миротворческих силах не столь большим составом. Велика ли роль Армении в вопросе обеспечения мира и безопасности?
-Это не имеет никакого значения. Каждая страна в меру своих возможностей способствует установлению и укреплению мира и стабильности. А руководство НАТО высоко оценивает вклад Армении в это дело.