Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից ընտրախախտումների վերաբերյալ այս պահի դրությամբ որևէ գրություն չի ստացել: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցին տեղեկացրեց Գլխավոր դատախազի մամլո խսնակ Սոնա Տռուզյանը: «Ընտրախախտումների վերաբերյալ մեզ մոտ ամփոփումներն արվել են, և դատախազության օպերատիվ շտաբը որևէ գրություն Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից չի ստացել», -փոխանցեց Սոնա Տռուզյանը:
Ավելի վաղ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը տեղեկացրել էր, որ ընտրությունների հետ կապված խախտումների վերաբերյալ Պաշտպանի կողմից հարուցված վարույթներով գրություններ են ուղարկվել ՀՀ ոստիկանություն, ՀՀ դատախազություն, ՀՀ կենտրոնական և ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովներ, տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարություն:
Նաև տեղեկացրել էին, որ Պաշտպանի կողմից վարույթներ են հարուցվել ընտրողների անձնագրերում դրված դրոշմակնիքների սահմանված ժամկետից շուտ անհետացման (64ահազանգ), տեղամասային կենտրոններում անձանց կուտակումների (18 ահազանգ), ընտրացուցակներում տեղ գտած անճշտությունների (55 ահազանգ), պատգամավորների թեկնածուների առաջադրման և գրանցման օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների խախտման (3 ահազանգ), նախընտրական քարոզարշավի իրականացման կարգի խախտման (12 ահազանգ), հաշմանդամների կողմից ընտրական իրավունքի իրականացման հետ կապված խնդիրների (14 ահազանգ), ընտրությունների ընթացքում լրագրողների, վստահված անձանց, դիտորդների գործունեության խոչընդոտման և նրանց նկատմամբ բռնությունների կիրառման (12 ահազանգ), քաղաքացիներին տեղամասային կենտրոններ անվճար տեղափոխելու (24 ահազանգ), քվեարկության խցիկների տեղադրման տեսանկյունից` քվեարկության գաղտնիության ապահովման պահանջի խախտման (2 ահազանգ), ընտրակաշառքի բաժանման կամ ընտրակաշառքի խոստումների (16 ահազանգ), քվեարկության ընթացքում անձնագրում դրոշմակնիք չդնելու (7 ահազանգ), մեկ անձի կողմից մեկից ավելի անգամ քվեարկելու (8 ահազանգ), բաց քվեարկության անցկացման (4 ահազանգ), սահմանված կարգով ուղևորափոխադրումների չիրականացման (2 ահազանգ), քվեատուփերի տեղադրման` ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների խախտման (3 ահազանգ), քվեաթերթիկն ինքնուրույն լրացնելու հնարավորություն չունեցող ընտրողին այլ անձի կողմից օգնություն տրամադրելու կարգի խախտման (14 ահազանգ), տեղամասային կենտրոնում գտնվելու իրավունք չունեցող անձանց կողմից կենտրոն մուտք գործելու (9 ահազանգ), քվեարկության անցկացման կարգի խախտման (12 ահազանգ) վերաբերյալ։

Генпрокуратура Армении никаких писем от омбудсмена не получала. Имела ли место дезинформация?
Генеральная прокуратура РА до настоящего времени не получила никаких писем от омбудсмена Армении относительно избирательных правонарушений. Об этом Panorama.am сообщила пресс-секретарь Генпрокуратуры РА Сона Трузян.
«По части избирательных правонарушений у нас подводились итоги, и оперативный штаб прокуратуры не получал никаких писем от Защитника прав человека», – уточнила С. Трузян.
Напомним, ранее офис омбудсмена Армении сообщал, что по возбужденным Защитником прав человека производствам касательно связанных с выборами нарушений они направили письма в Полицию РА, Прокуратуру РА, Центральную и окружные избирательные комиссии РА, в органы местного самоуправления, в министерство транспорта и связи РА.
Отмечалось, что производства возбуждены омбудсменом по следующим поступившим сообщениям (в скобках указано число таких сообщений): несвоевременная оксидация чернил временной печати в паспортах (64); скопление граждан в избирательных участках (18); неточности в списках избирателей (55); нарушение установленных законом порядка и требований выдвижения и регистрации кандидатов в депутаты (3); нарушение порядка проведения избирательной кампании (12); проблемы, связанные с реализацией избирательного права инвалидов (14); воспрепятствование деятельности журналистов, доверенных лиц, наблюдателей в ходе выборов и применение насилия в их отношении (12); бесплатный перевоз граждан в избирательные участки (24); нарушение требования тайны голосования с точки зрения размещения кабин для голосования (2); раздача предвыборной взятки или ее обещание (16); не ставили печать в паспорт в ходе голосования (7); случаи повторного голосования (8); случаи открытого голосования (4); неосуществление в установленном порядке пассажироперевозок (2): нарушения установленного законом порядка размещения урн для голосования (3); нарушения порядка оказания помощи иными лицами избирателям, которые не в состоянии были проголосовать самостоятельно (14); присутствие и вторжение в избирательный центр лиц, не имеющих права там находиться (9); нарушение порядка голосования (12).