Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը չի շտապում գնահատականներ տալ Երևանում «D.I.Y.» ակումբի հրկիզման դեպքին և սպասում է, մինչ իրավապահ մարմինները կվերջացնեն քննությունը: Մինչ այդ, այդ դեպքի և դրան հաջորդած իրադարձությունների վերաբերյալ Panorama.am-ը զրուցել է Պաշտպանի հետ, և հարցազրույցը ներկայացնում ենք Ձեր ուշադրությանը.
-Պարոն Անդրեասյան, Երևանում շատերի համար ժամանցի վայր համարվող «D.I.Y» ակումբն են հրկիզել, դուք որևէ գնահատական ունե՞ք այդ կապակցությամբ
-Մենք շատ ուշադիր հետևում ենք «D.I.Y.» ակումբի շուրջ զարգացումներին, ունենք դիմումներ ակումբի հետ կապված իրադարձությունների վերաբերյալ և մենք, անկեղծ ասած, ի տարբերություն շատ-շատերի, սպասում ենք համապատասխան մարմինները` դատախազությունը և ոստիկանությունը իրենց գործն անելով կարողանան մեզ տալ շարժառիթներ այդ հանցագործության, պայթյունի մասին: Մենք հասկանում ենք, որ կան արդեն կասկածներ, որ դա ունի որոշակի ատելության կամ սեռական կողմնորոշման հետ կապված որոշակի էլեմենտներ: Բայց մինչև չլինի պաշտոնականը, թե ինչ է իրենից ներկայացրել կոնկրետ միջադեպը կողմերի միջև, մենք չենք կարողանա պաշտոնական դիրքորոշում հայտնել: Ես, անկեղծ ասած, շատ կուզենայի, որ կողմերը զերծ մնան ձևավորելու մի մթնոլորտ, թե Հայաստանում կա անհանդուրժողականություն որևէ խմբի, այդ թվում` սեռական փոքրամասնությունների նկատմամբ:
-Դուք տեսնո՞ւմ եք այդ անհանդուրժողականության մթնոլորտը
-Ես տեսնում եմ, որ էսկալացիա է սկսվել և ինչ-որ բանավեճ կա: Ցանկացած հասարակությունում, ընդհանրապես, լինում են բանավեճեր, թե ինչպիսին պետք է լինի վերաբերմունքը այս կամ այն խմբի, փոքրամասնության, իրենց իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ: Մենք որպեսզի անենք պաշտոնական հայտարարություն, ես սպասում եմ, տեսնեմ, թե կոնկրետ այդ պայթյունը, հանցագործությունը պարունակե՞լ է կոնկրետ հոմոֆոբիկ տարրեր, թե՞ դա ուղղակի եղել է միջանձնային վեճ կամ ուղղակի հանցագործություն, որի հիմքը սեռական փոքրամասնությունների խնդիրներն են, թե՞ ոչ: Որովհետև հանցագործություն գործած անձինք չեն հայտարարել, թե ինչ պատճառներով են արել այդ ապօրինությունը:
-Կատարվածի մեջ քաղաքական ենթատեքստ տեսնո՞ւմ եք, ինչպես հայտարարում է տուժած կողմը
-Ես լսել եմ բոլորի մեկնաբանությունները: Ինձ համար այս պահին հիմնավոր չէ, որ կա ուղղորդված ատելություն սեռական փոքրամասնությունների նկատմամբ և այդ ատելությունը բերում է կոնկրետ ագրեսիվ հանցագործությունների, երբ դա դեռ ապացուցված չէ: Մենք այդ հայտարարություններին հետևում ենք և կոչ եմ անում բոլորին դադարեցնել հստակ ձևակերպումներ տալ, որովհետև եթե պարզ լինի, որ կոկրետ ուժեր հովանավորում են ատելությունը, բռնությունը փոքրամասնությունների նկատմամբ, վարկաբեկիչ է մեր հասարակության, պետության համար: Առանց հստակ ապացույցների, նման գնահատականներ կխնդրեի չտալ որևէ մեկին, բացի տուժած կողմից, որը իրավունք ունի իր դիրքորոշումները հայտնել: Բայց մյուս երրորդ անձանց, ովքեր ներգրավված չեն միջադեպին, ես խորհուրդ կտայի, որպեսզի հապճեպ մտահանգումներ չանեն:
-Ձեր անձնական դիրքորոշումն ինչպիսի՞ն է սեռական փոքրամասնությունների նկատմամբ
-Իմ անձնական դիրքորոշումը բխում է օրենքի դիրքորոշումից: Այսօր որևէ բռնություն անկախ նրանից, թե ինչ ուղղորդում ունի և ինչ նպատակի համար է, խիստ դատապարտելի է: Միևնույն ժամանակ խտրականությունը ապօրինի դրսևորում է, և իմ դիրքորոշումը չէ, որ պետք է արգելի մարդկանց նման դրսևորումներ ունենալ: Թե ինչքանով պետք է հասարակությունը հանդուրժող լինի տարբեր տեսակ երևույթների նկատմամբ, որոնք մեզ համար ավանդական, պահպանողական, ազգային տեսանկյունից անհարիր են, ես ինքս էլ գտնում եմ, որ իսկապես այդտեղ կա խնդիր, որ մարդիկ էլ, որոնք ունեն տարբերություններ, ոչ թե ագրեսիվ դրսևորեն իրենց տարբերությունները, այլ ուղղակի կարողանան Հայաստանում ապրել, լիարժեք գործել և իրենց որևէ մեկը չվնասի:
-Պարոն Անդրեասյան, նախօրեին «Մշակութային բազմազանության շքերթ» տեղի ունեցավ Երևանում, որը շատերի կողմից ընկալվեց որպես «նույնասեռականների շքերթ»: Ի՞նչ կասեք այդ մասին:
-Ես հակված եմ հավատալու մարդկանց, ովքեր ասում են այն, ինչ իրենք անում են: Այն մարդիկ, ովքեր կազմակերպել էին շքերթը շատ հստակ դիրքորոշում էին հայտնել, թե ինչ շքերթ է: Բազմազանությունն ու հանդուրժողականությունը արժեքներ են, որոնք պահպանվում են բոլոր քաղաքակիրթ երկրներում, այդ թվում նաև Հայաստանում: Այդ իմաստով ես շատ կողմ եմ, որպեսզի մարդիկ կարողանան արտահայտել իրենց ցանկությունները խաղաղ հավաքների, ցույցերի և այլ ձևերով: Միևնույն ժամանակ, կան մարդիկ, որոնց դուր չի գալիս այդ հավաքը, իրենք էլ պետք է իրավունք ունենան և արտահայտում են իրենց դժգոհությունները բոլոր տեսակ անհամաձայնությունները տարբեր խմբերի հետ: Նորմալ գործընթացներ են: Միակ բանը որ անընդունելի է, երբ հայհոյում են, բռնություն են կիրառում, երբ պայթեցնում են: Ցանկացած նման վայրենի դրսևորում ինձ համար անընդունելի է` անկախ նրանից, թե որ խումբն է անում և որ նպատակի համար:
«Միայն Ծոմակի ակումբը չէ, որ «ահաբեկչության զոհ» է դարձել». Ծոմակը մեղադրում է Դաշնակցությանը
«Սրանք գոլուբոյ են», «Հեռու պահեք երեխաներին». բախում ազգային պահպանողական երիտասարդների հետ (լուսանկարներ, տեսանյութ)

Началась эскалация. Омбудсмен Армении о последовавших за поджогом клуба «D.I.Y» событиях
Защитник прав человека Армении Карен Андреасян не спешит давать оценку случаю поджога клуба «D.I.Y.» в Ереване и ждет, когда правоохранительные органы завершат расследование. Корреспондент Panorama.am провела беседу с Омбудсменом об этом инциденте и последовавших за ним событиях.
-Господин Андреасян, считающийся для многих в Ереване местом времяпрепровождения клуб «D.I.Y» был подожжен. Какие оценки Вы можете дать в этой связи?
-Мы очень внимательно следим за развитиями вокруг клуба «D.I.Y.», у нас есть заявления по этим событиям и мы, честно говоря, в отличие от многих, ждем, чтобы соответствующие органы – прокуратура и полиция – делая свою работу, смогли бы представить нам мотивы этого преступления, взрыва в клубе. Мы понимаем, уже есть подозрения, что это касается некоторых элементов, связанных со своего рода ненавистью или сексуальной ориентацией. Но пока не будет представлена официальная версия, что представлял собой конкретный инцидент между сторонами, мы не сможем выразить официальную позицию. Я, честно говоря, очень хотел бы, чтобы стороны воздержались от формирования мнения, будто в Армении есть атмосфера нетерпимости к какой бы то ни было группе, в том числе в отношении сексуальных меньшинств.
-Какую же Вы видите атмосферу?
-Я вижу, что началась эскалация и идет какая-то дискуссия. В любом обществе бывают дискуссии о том, каким должно быть отношение к той или ин6ой группе, меньшинству, к защите их прав. Для официального заявления я жду, чтобы увидеть содержал ли этот конкретный взрыв, преступление элементы гомофобии, или это просто межличностный конфликт, или преступление, в основе которого лежит вопрос сексуальных меньшинств, или нечто иное. Потому что лица, совершившие преступление, не объявили, по какой причине они пошли это незаконное действие.
-Вы видите в произошедшем политический подтекст, как об этом заявляет пострадавшая сторона?
-Я слышал все комментарии. Пока нет конкретных доказательств, для меня безосновательны заявления, будто есть направляемая ненависть к сексуальным меньшинствам и эта ненависть якобы приводит к конкретным агрессивным преступлениям. Мы следим за этими заявлениями и призываем всех прекратить давать конкретные формулировки, поскольку если выясниться, что определенные силы спонсируют ненависть, насилие к сексуальным меньшинствам, это дискредитирует наше общество, наше государство. Я бы попросил всех, за исключением пострадавшей стороны, имеющей право высказывать свою позицию, воздержаться от каких бы то ни было оценок, если нет четких доказательств. Другим, третьим лицам, которые не вовлечены в инцидент, я бы посоветовал не делать скоропалительных умозаключений.
-Каково Ваше личное отношение к сексуальным меньшинствам?
-Мое личное отношение вытекает из правовых позиций, положений закона. Сегодня любое насилие, независимо от того, какую направленность оно имеет, и с какую цель преследует, крайне осудительно. В то же время дискриминация – это незаконное проявление, и не моя позиция должна запрещать людям демонстрировать подобное. Что касается того, в какой степени должно общество проявлять толерантность к различным явлениям, считающимся непристойными с нашей традиционной, консервативной, национальной точки зрения, то на мой взгляд, здесь в действительности есть проблема в том, чтобы люди, отличающиеся от других, проявляли свое отличие не агрессивно, а просто могли бы жить в Армении, полноценно работать и никто не наносил бы им вреда.
-Господин Андреасян, накануне в центре Еревана состоялось шествие под девизом «Культурное многообразие», которое было воспринято многими как «гей-парад». Что Вы скажете об этом?
-Я склонен верить людям, которые говорят о том, что делают. Те люди, которые организовали шествие, заявили очень четкую позицию о том, какое это шествие. Многообразие и толерантность это ценности, которые сохраняются во всех цивилизованных странах, в том числе и в Армении. В данном смысле я являюсь сторонником того, чтобы люди могли выражать свои желания путем мирных митингов, демонстраций и в иных формах. В то же время, есть люди, которым не нравятся эти собрания, и они имеют право заявлять о своем недовольстве, несогласие с различными группами. Единственное что неприемлемо, когда ругаются, применяют насилие, взрывают. Любое подобное дикое проявление для меня неприемлемо, независимо от того, какая группа это делает и в каких целях.