Շքերթը և մարդու իրավունքները
Ժողովրդավարացման ճանապարհը բռնած երկրներում ներդրվող առաջնային և կարևորագույն ինստիտուտներից մեկը մարդու իրավունքներն են: Այսօրվա տեսքով, այն է՝ եվրոպական ժողովրդավարության համատեքստում այդ իրավունքները հասկացվում են որպես մարդու կամքի ազատ դրսևորում ամենատարբեր բանգավառներում, կամ, ավելի ստույգ, դրանցում ամրագրվում է մարդու իրավունքն այն ամենի նկատմամբ, ինչին նա ձգտում է իր կյանքում, ինչ նա կարևորում և արժևորում է:
Միևնույն ժամանակ շատ նուրբ և հայկական իրականության մեջ դեռ չուսումնասիրված և չիմաստավորված հարց է, թե կամքի ազատ արտահայտման ո՞ր դեպքերում կարելի է խոսել մարդու իրավունքների մասին /և, բնականաբար, այդ դրսևորումները պաշտպանել օրենքով/, իսկ որ դրսևորումները որևէ կապ չունեն մարդու իրավունքների հետ, բայց ներկայացվում են որպես այդպիսին:
Սակայն մինչ այս հարցին անդրադառնալը փաստենք մեկ այլ բան. ի սկզբանե մարդու իրավունքների հայեցակարգում տեղ է գտել մեթոդաբանական տեսակետից կոպիտ, իսկ հետագա զարգացման առումով՝ ճակատագրական մի սխալ: Այն կապված է մարդու և քաղաքացու իրավունքների միջև տարբերություն չդնելու, չտեսնելու հետ: Բանն այն է, որ մարդ որպես այդպիսին, ի սկզբանե, որևէ իրավունք չունի: Չունի, որովհետև չկա մեկը, ով նրան այդ իրավունքը տա և հետագայում հետևի դրա իրացմանն ու պաշտպանությանը: Այդ գործառույթն իրականացնում է միայն պետությունը: Ոչ բնությունը, ոչ էլ Աստված մեզ իրավունքներ չեն տալիս: Տալիս է միայն պետությունը:
Այսինքն՝ իրավունքներ ունի մարդ-քաղաքացին: Իսկ եթե մարդ որևէ երկրի քաղաքացի չէ, ապա նա, ըստ էության, իրավունքներ չունի, որովհետև չկա այն մարմինը /պետությունը/, որի իրավասության ոլորտում կգտնվեր այդ մարդը:
Միևնույն ժամանակ մարդկային ամենը չէ, որ իր արտահայտությունը կարող է կամ պետք է ունենա օրենքի տեսքով: Ենթադրենք, համասեռամոլների երթերն արգելելը երբքեր ու երբեք չի կարող որակվել որպես մարդու իրավունքների խախտում կամ ոտնահարում, որովհետև երթ անցկացնելու արգելքով չի արգելքում համասեռամոլ լինելը: Եվ եթե պետությունը պաշտպանում է չափահասների սեռական և կրոնական ազատության իրավունքը, դա չի կարելի հասկանալ որպես սեռական կամ կրոնական նախասիրությունները քարոզելու իրավունք: Այդ իրավունքը վերաբերում է միայն սեռական կամ կրոնական ազատությունը կրելուն:
Հայաստանում մարդու իրավունքների պատրվակով սեռական կամ կրոնական իրավունքների պաշտպանություն պահանջելն անտեղի է այն պարզ պատճառով, որ դրանք /իրավունքները/ քաղաքացիներին տրված են, և պետությունն այդ իրավունքներից օգտվողներին չի հետապնդում, դեռ ավելին՝ ապահովագրում է հասարակական պարսավանքից: Երթեր և ցույցեր կազմակերպում են, որպես կանոն, որևէ իրավունք ստանալու համար, իսկ եթե այն արդեն տրված է, կորում է հասարակական ակցիա անցկացնելու անհրաժեշտությունը:
Մի բան, որ չեն ընկալում եվրոպական շատ երկրների տարբեր սեռերի համասեռամոլներ՝ կազմակերպելով աննպատակ երթեր, որոնք թյուրիմացաբար ընկալվում են որպես մարդու իրավունքների արտահայտություն, իսկ այդ ընկալումը նույնքան տգետաբար ընդօրինակվում է Հայաստանում: Այդ երթերի առկայությունը որևէ կերպ չի վկայում եվրոպական երկրներում ժողովրդավարական արժեքների ճիշտ ըմբռնման փաստի վերաբերյալ, ինչպես նաև սեռական և կրոնական ազատության պայմաններում այդ «թեմաներով» երթեր անցկացնել արգելելը չի խոսում երկրում մարդու իրավունքների ոտնահարման մասին:

Шествия и права человека. Комментарий в контексте активизации темы секс-меньшинств в Армении
Первичным и важнейшим институтом, внедряемым в находящиеся на пути демократизации страны, являются права человека. В контексте европейской демократии эти права воспринимаются в качестве свободного проявления прав человека в самых различных сферах, или, если точнее, в них закрепляется право человека в отношении всего, к чему он стремится в своей жизни, что он ценит.
В то же самое время в очень хрупкой армянской действительности пока что остается неизученным и неосмысленным вопрос, в каких случаях свободного волеизъявления можно говорить о правах человека (и, естественно, о защите этих проявлений на уровне закона), а какие проявления не имеют отношения к правам человека, но представляются таковыми.
Однако отметим, что изначально в концепции прав человека нашла место с методологической точки зрения грубая, а в контексте дальнейшего развития судьбоносная ошибка. Она связана с отсутствием разницы между правами человека и правами гражданина. Дело в том, что человек, как таковой, изначально не имеет никаких прав, поскольку нет другого человека, который бы наделил его такими правами и в дальнейшем проследил бы за их осуществлением и защитой. Эту функцию осуществляет лишь государство. Ни природа, ни Бог не дает нам прав. Дает лишь государство. То есть, права имеет лишь человек-гражданин. А если человек не является гражданином какой-либо страны, то он, по сути, не имеет и прав.
В то же время не все человеческое имеет или должно иметь выражение в виде закона. К примеру, запрет на проведение шествий сексуальных меньшинств никогда не может быть рассмотрен в контексте нарушений прав человека, поскольку запретом на проведение шествия не запрещается быть гомосексуалистом. И если государство защищает право совершеннолетних на сексуальную и религиозную свободу, это нельзя воспринимать в качестве права на агитацию сексуальных или религиозных предпочтений. Это право касается лишь ношения сексуальной или религиозной свободы.
В Армении требовать защиту сексуальных или религиозных свобод в контексте защиты прав человека бессмысленно по той простой причине, что эти права даны гражданам, а государство не преследует их за использование этих прав, более того, защищает от общественного осуждения. Митинги и шествия, как правило, организовываются для получения каких-то прав, а если они уже даны, то необходимости в проведении общественной акции нет.
Наличие подобных шествий никак не свидетельствует о правильном восприятии демократических ценностей в европейских странах. Более того, запрет на проведение шествий по подобным «темам» в условиях сексуальной и религиозной свободы не является свидетельством попирания или нарушения прав человека в стране.