Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ինքնաբացարկների մասին նոր դիմումներ դեռևս չի ստացել: Ինքնաբացարկների մասին վերջին պաշտոնական տեղեկությունը եղել է մայիսի 16-ին, երբ հայտարարվեց, որ ինքնաբացարկի դիմում են ներկայացրել Հայ Ազգային կոնգրես դաշինքի համամասնական ցուցակը գլխավորող ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, «Օրինաց երկիր» կուսակցության համամասնական ցուցակում ընդգրկված թեկնածուներ Արթուր Բաղդասարյանը, Սերգո Կարապետյանը և Արմեն Երիցյանը և «Ժառանգության» համամասնական ցուցակի 41-րդ տեղը զբաղեցրած Լարիսա Ալավերդյանը:
Ավելի վաղ լուրեր էին շրջանառվում, որ Հանրապետական կուսակցության համամասնական ցուցակից շուրջ 69 թեկնածու ինքնաբացարկ է հայտնելու, սակայն այդ լուրերը մինչ այժմ պաշտոնապես դեռ չեն հաստատվել: Նույնն է նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունում. մամուլում շրջանառվում են լուրեր, որ Վարդան Օսկանյանը, Հմայակ Հովհաննիսյանը, Վահե Հովհաննիսյանը ինքնաբացարկ են ներկայացրել և այժմ ցուցակը պատրաստ է, սակայն ԲՀԿ-ից այդ մասին պաշտոնապես չեն հաստատում:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը պաշտոնապես հայտարարել է, որ Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը կմեկնարկի մայիսի 31-ին, ժամը 10:00-ին: Մինչ այդ ԿԸՀ-ն պետք է նորընտիր պատգամավորներին հանձնի իրենց մանդատները: Սակայն ԿԸՀ մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանն ասաց, որ մանդատների հանձնման հանդիսավոր արարողություն տեղի կունենա, բայց երբ, հայտնի չէ, դեռ չի որոշվել:

Центральная избирательная комиссия Армении не получала новых заявлений о самоотводе. Последняя официальная информация о самоотводе поступила 16 мая, когда о самоотводе заявил лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян, а также кандидаты от партии «Оринац еркир» Артур Багдасарян, Серго Карапетян, Армен Ерицян и Лариса Алавердян, занимающая 41-е место в пропорциональном списке партии «Наследие».
Ранее муссировались сведения о том, что 69 кандидатов, включенных в пропорциональный список Республиканской партии Армении, объявят о самоотводе, однако эта информация пока официально не подтверждена. Такова же ситуация с партией «Процветающая Армения». В прессе муссируются сведения о том, что Вардан Осканян, Амаяк Ованнисян, Ваге Ованнисян объявили о самоотводе и сейчас список готов, однако эта информацию в партии пока официально не подтвердили.
Согласно официальному заявлению ЦИК Армении, первая сессия заседаний Национального Собрания начнется 31 мая, в 10:00. До этого ЦИК должна вручить новоизбранным депутатам их мандаты. Как сообщила пресс-секретарь ЦИК Эрмине Арутюнян, торжественная церемония вручения мандатов состоится. При этом она не указала на точную дату.