Դաշնակցական պատգամավորները երաշխավոր են, ոչ թե` գրավ մուծող. Փաստաբանը նոր մանրամասներ է ներկայացնում «D.I.Y.»-ի գործից
14:52 24/05/2012
Երևանյան «D.I.Y.» ակումբի հրկիզման համար մեղադրվող Արամեհ և Համբիկ Խաբազյանների ազատ արձակման դիմաց գրավը մուծել են ոչ թե դաշնակցական պատգամավորներ` Արծվիկ Մինասյանն ու Հրայր Կարապետյանը, այլ տղաների ծնողները: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց տղաների փաստաբան Մելանյա Առուստամյանը:
«Գրավի գումարը պատգամավորներ Արծվիկ Մինասյանը և Հրայր Կարապետյանը չեն մուծել, նրանք հանդես են եկել անձնական երաշխավորությամբ, սակայն նախաքննական մարմինը մերժել է այն: Գրավը մուծվել է տղաների ծնողների կողմից: Այդ փաստը հաստատվում է անդորրագրով, որը գտնվում է քրեական գործում», -փոխանցեց տիկին Առուստամյանը:
Նրա համար տարօրինակ է` ինչպես է ակումբի սեփականատեր Արմինե Օգանեզովան` Ծոմակը, փակ դատավարության ընթացքում հնչած հայտարարությունները հրապարակում մամուլի ասուլիսում: Նշենք, որ հենց Ծոմակն էր ասուլիսում հայտարարել, որ Մելանյա Առուստամյանը, ասել է, որ Արամեհ Խաբազյանի գրավի գումարը մուծել են ԱԺ պատգամավորներ Արծվիկ Մինասյանը և Հրայր Կարապետյանը:
«Դատարանում կատարած իմ հայտարարությունը ձայնագրվել է և նախաքննության ավարտից հետո, վստահաբար կարող եմ ձայնագրությունը ներկայացնել հանրությանը: Վստահ եմ, որ Ծոմակը լսել և ընկալել է իմ հայտարարությունը այնպես, ինչպես ես եմ հայտարարել: Սակայն մամուլին ներկայացրել է իրեն ձեռնտու տարբերակով», -նշեց փաստաբանը:
Ավելի վաղ Panorama.am-ի հետ զրույցում դաշնակցական Արծվիկ Մինասյանը հաստատել էր, որ գրավն ինքն է մուծել և ասել, որ ինքը երաշխավորություն է տվել, որ այդ երիտասարդները չեն խուսափի ու կմասնակցեն բոլոր իրավական գործընթացներին: Մեր այս դիտարկմանն ի պատասխան, տիկին Առուստամյանն ասաց, որ պատգամավորները պատրաստ են եղել երաշխավորել երիտասարդների համար, սակայն նախաքննական մարմինը չի բավարարել նրանց միջնորդությունը:
Նրա խոսքով, ինքը որպես փաստաբան, հստակ մարտավարություն ունի և պարբերաբար օգտվում է անձնական երաշխավորության ինստիտուտից, այդ պատճառով էլ դիմել է պատգամավորներին, նրանք էլ պատրաստակամություն են հայտնել երաշխավոր կանգնել տղաների համար: Մելանյա Առուստամյանն ասաց նաև, որ բացի երկու դաշնակցական պատգամավորներից ինքը մեկ ուրիշ պատգամավորի ևս դիմել է ու ստացել նախնական համաձայնություն երաշխավոր կանգնելու մասին: Իսկ թե ով է այդ պատգամավորը, տիկին Առուստամյանը չի շտապում բացահայտել:
«Երբ մյուս երկու պատգամավորները տվեցին համաձայնություն երաշխավոր կանգնել, էլ երրորդ պատգամավորի երաշխավորության կարիքը չզգացվեց: Երաշխավոր կանգնելու համար անձը պետք է հանրության վստահությունը վայելի: Նա կարող է լինել նաև գրող, մտավորական: Ստացվում է, որ այդ մարդիկ ընկան պատմության մեջ: Փաստորեն, սրանով վտանգում են այս ինստիտուտի կայացմանը: Այսինքն` եթե մարդը անձնական երաշխավորությամբ հանդես գա, նշանակում է հովանավո՞ր է արարքին», - նկատեց մեր զրուցակիցը:
Ծոմակին հասցված վնասը հաշվարկների արդյունքում կազմել է 3 մլն դրամ, և բացի 1 մլն դրամ գրավը, Համբիկի ծնողները, որպես դեպոզիտ, դատարանին վճարել են նաև 4 մլն դրամ:
«Մենք դա մուծել ենք, որպեսզի եթե հանկարծ հետագայում հաստատվի դատավճռով, որ տղաները մեղավոր են, վնասն արդեն հատուցված լինի: Բացի այդ, դատարանը խափանման միջոցը որոշելու հարցում որպես հիմք ունեցել է նաև այս հանգամանքը: Տղաների ծնողները գրել են դիմում այն մասին, որ սա դեռ չի նշանակում, որ իրենք կատարել են հանցագործությունը: Եթե պարզվի, որ մերոնք չեն կատարվել, այդ գումարը ենթակա է վերադարձման: Եթե մենք Ծոմակին ուղարկեինք գումարը, կնշանակեր մենք ընդունում ենք մեր մեղքը, բայց մենք մուծել ենք դատարանի դեպոզիտ, որպեսզի դատարանը լրացուցիչ երաշխիք ունենա, որ կալանք կիրառի», -հավելեց տիկին Առուստամյանը` նկատելով, որ տղաները ուսանողներ են և իրենց անհրաժեշտ էր, որպեսզի ազատ լինեին ու մասնակցեին քննաշրջանին:
Հարցին, թե արդյոք տղաներն ընդունե՞լ են իրենց մեղքը, փաստաբանը, նախաքննության գաղտնիությունից ելնելով, հրաժարվեց պատասխանել:
Փաստաբանին զայրացրել է նաև Ծոմակի հայտարարությունը, թե Մելանյա Առուստամյանը դաշնակցական է: «Ես ՀՅԴ անդամ չեմ, ուղղակի այդ կուսակցությանը ես ընդունում եմ, դրա համար այդ հայտարարությունը չեմ ընդունում իմ հասցեին հասցված վիրավորանք: Ուղղակի այդպիսի հայտարարությունը խոչընդոտում է իմ մասնագիտական գործունեությանը», -նշեց փաստաբանը:
«Միայն Ծոմակի ակումբը չէ, որ «ահաբեկչության զոհ» է դարձել». Ծոմակը մեղադրում է Դաշնակցությանը
Էսկալացիա է սկսվել. Պաշտպանը` «D.I.Y»-ի հրկիզմանը հաջորդած դեպքերի մասին

Владелица клуба «D.I.Y.» в Ереване Цомак переиначила слова адвоката М. Арустамян. Юрист об опасностях такого поведения
20:02 24/05/2012
Залог за освобождение обвиняемых в поджоге клуба «D.I.Y.» Араме и Амбика Харазянов внесли не депутаты от партии «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян и Грайр Карапетян, а родители юношей. Об этом Panorama.am сообщила адвокат обвиняемых Меланья Арустамян.
«Депутаты всего лишь выступили в качестве гаранта, однако орган предварительного следствия отверг это предложение. Залог был внесен родителями парней. Этот факт подтверждается также квитанцией, которая внесена в уголовное дело», – отметила юрист.
М. Арустамян считает странным то, что собственник клуба Армине Оганезова (Цомак) звучащие на закрытом судебном заседании заявления впоследствии передает представителям СМИ. Отметим, именно Цомак сказала на пресс-конференции о том, будто Меланья Арустамян заявила, что залог внесли депутаты парламента Армении.
«Цомак представила мои слова СМИ так, как ей это было удобно, хотя я уверена, что она правильно расслышала мои слова. Если что – существует и запись», – подчеркнула адвокат.
Ранее в беседе с корреспондентом Panorama.am Арцвик Минасян подтвердил, что именно он внес залог и дал гарантию, что обвиняемые примут участие во всех судебных процессах. На данное замечание М. Арустамян заявила, что депутаты всего лишь были готовы выступить в качестве гарантов, что было отклонено.
По ее словам, она обратилась к депутатам, чтобы те выступили в качестве гарантов, кроме них, она обратилась и к другому депутату и получила предварительное согласие, однако имя парламентария она отказалась называть.
«Получается, что совершив данный шаг, эти люди попали в целую историю. Да и становление всего этого института оказалось в опасности», – считает адвокат.
Ущерб, причиненный Цомак, по подсчетам, составил 3 млн. драмов, и кроме 1 млн. драмов, родители обвиняемых в качестве депозита выплатили суду также 4 млн. драмов.
«Если вина парней не будет доказана, то сумма будет возвращена. Если бы мы отправили сумму Цомак, то признали бы тем самым ответственность», – отметила М. Арустамян, добавив, что парни являются студентами и им было необходимо время для участия в экзаменах.
Адвокат отказалась ответить на вопрос, признали ли парни свою вину, мотивировав свой отказ тайной следствия.
Адвокату также не понравилось заявление Цомак о том, что сама М. Арустамян является членом АРФД. «Я не являюсь членом партии, но поскольку принимаю эту партию, то не воспринимаю данное заявление в качестве личного оскорбления. Просто такое заявление препятствует моей профессиональной деятельности», – сказала М. Арустамян.
Между тем, сегодня посольство США в Армении распространило заявление, в котором осуждается проявление насилия в отношении меньшинств в республике.
«Посольство США осуждает имевший место 8 мая факт подрыва в ереванском клубе D.I.Y., а также последовательно осуществляемые в отношении клуба варварские действия. Преступление было направлено против группы, представляющей сексуальное меньшинство. Конституция РА запрещает провокацию и осуществление насилия. Насилие, направленное против любых меньшинств, национальных, религиозных, этнических или сексуальных, непростительно», – говорится в официальном заявлении американского диппредставительства.
Началась эскалация. Омбудсмен Армении о последовавших за поджогом клуба «D.I.Y» событиях
«Замаскированный гей-парад» в Ереване продолжает создавать хаос. ЧП на пресс-конференции
Шествия и права человека. Комментарий в контексте активизации темы секс-меньшинств в Армении