Ս. Սաֆարյան. ԲՀԿ-ն քաղաքական դաշտում իր դիրքը փոխելու հնարավորություն չունի/տեսանյութ
«Ուզում եմ սկսել այն բանից, որ այս խորհրդարանական ընտրությունները հետընտրական զարգացումների առումով առանձնապես չտարբերվեցին նախորդ ընտրություններից և թիվ մեկ պատճառը կարծում եմ նա է, որ խորհրդարանական ընտրությունների հետ հասարակությունն առանձնապես մեծ հույսեր չի փայփայում»,- այսօր անդրադառնալով հետընտրական զարգացումներին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը:
Բանախոսի կարծիքով, կուսակցությունները հետընտրական ակտիվ գործողությունների չեն դիմել, քանի որ նախ` խորհրդարանական ընտրությունների նկատմամբ հասարակության հետաքրքրվածությունն է քիչ, և երկրորդ` ընտրակաշառք վերցրած քաղաքացին դուրս չէր գա փողոց:
Անդրադառնալով ընտրակաշառքի խնդրին, բանախոսը նշեց. «Ներկայիս իրողություններում ԱԺ-ն շատ քիչ բան է որոշում կամ ոչինչ չի որոշում և պատահական չէ, որ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ մարդիկ իրենց քվեն ավելի հեշտ են վաճառում, քան նախագահական ընտրությունների ժամանակ»:
Այնուհետև, խոսելով ՀՀԿ-ԲՀԿ հնարավոր կոալիցիայի մասին, Ս. Սաֆարյանն ասաց. «Կասկած չեմ ունեցել և հիմա էլ կասկած չունեմ, որ կոալիցիա լինելու է»: Բայց, երբ լրագրողները տեղեկացրին, որ արդեն տարածվել է ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունն այն մասին, որ ԲՀԿ-ն ՀՀԿ-ի հետ կոալիցիա չի կազմելու, բանախոսը նշեց. «Միևնույն է` ԲՀԿ-ն մտնի, թե չմտնի կոալիցիայի մեջ, քաղաքական դաշտում նա իր դիրքերը փոխելու, առավել ևս ընդդիմադիր քաղաքական ուժ լինելու հնարավորություն չունի: Այդ պարագայում ԲՀԿ-ի համար ռիսկերը չափազանց մեծ են»:
«Խնդիրը նրանում չի, թե ինչ անուն կտրվի այն միավորին, այն մեծամասնությանը, որը դե ֆակտո գոյություն կունենա քաղաքական դաշտում: Այն, որ այդ մեծամասնությունը լինելու է և այն, որ ԲՀԿ-ն ավելի շատ սպասարկելու է իշխող մեծամասնությանը, քան ընդդիմադիր որևէ շարժման, ես դրանում որևէ կասկած չունեմ»,- հավելեց պատգամավորը:

Степан Сафарян: У ППА нет возможностей менять свои позиции на политической арене
«Начну с того, что в плане поствыборных развитий событий прошедшие парламентские выборы особо не отличились от предыдущих, и главной причиной, на мой взгляд, является то, что общество не связывает больших надежд с парламентскими выборами»,– об этом, касаясь на сегодняшней встрече с журналистами поствыборных развитий событий, заявил руководитель фракции «Наследие» Степан Сафарян.
По его мнению, партии не предприняли после выборов никаких активных действий, так как, во-первых, интерес общества к этим выборам был невелик, а во-вторых, гражданин, получивший взятку, никогда не выступит с протестом.
Что касается раздачи взяток, то Степан Сафарян отметил: «В нынешней ситуации Национальное Собрание мало что решает или вообще не решает, и не случайно, что в ходе парламентских выборов люди намного легче продают свои голоса, чем в ходе президентских».
Говоря о возможной коалиции, представленной Республиканской партией Армении и партией «Процветающая Армения»(ППА), Степан Сафарян заметил: «Я не сомневался и не сомневаюсь в том, что коалиция будет сформирована». Но узнав от журналистов о распространенном недавно лидером ППА Гагиком Царукяном заявлении об отказе партии вступать в коалицию, сказал: «Вне зависимости от того, вступит ли ППА в коалицию или не вступит, у нее нет возможностей менять свои позиции на политической арене и тем более выступать в качестве оппозиционной политической силы. В таком случае, риск для ППА слишком велик».
«Вопрос не в том, как будет названа единица, большинство, которое де-факто будет существовать на политической арене. Я нисколько не сомневаюсь в том, что будет большинство и что ППА больше будет „прислуживать” правящему большинству, чем какому-либо оппозиционному движению»,– добавил депутат.