Արծրուն Հովհաննիսյան. Ադրբեջանն իր բոլոր հարևանների հետ ունի չլուծված հակամարտություններ
Ադրբեջանն իր բոլոր հարևանների հետ ունի չլուծված հակամարտություններ: Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ դրանք գերտերությունների շնորհիվ չեն թեժանում և պահվում են սառեցված իրավիճակում:
«Այդ հակամարտություններից յուրաքանչյուրը պարունակում են պատերազմի սպառնալիք: Թերևս դեպքերի նման զարգացումը քիչ հավանական է Ռուսաստանի հետ, իսկ Վրաստանի, Թուրքմենստանի և Իրանի հետ պատերազմի հավանականությունը բավականին իրական է»,- նշեց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Ադրբեջանը ինքն է ստեղծել նման իրավիճակ և սա ևս մեկ անգամ փաստում է այն մասին, որ սա չկայացած, արհեստական պետությանը է, որն ունի լրջագույն թե ներքին և թե արտաքին խնդիրներ»,- հավելեց բանախոսը:
Փորձագետը հատուկ առանձնացրեց Կասպից ծովի ածխաջրածնային պաշարների բաժանման շուրջ Թուրքմենստանի հետ հակամարտությունը:
Ըստ Արծրուն Հովհաննիսյանի՝ ածխաջրածնային պաշարների՝ նավթի և գազի արդյունահանումը որոշիչ դեր ունի, ոչ միայն Ադրբեջանի տնտեսության զարգացման այլ նաև առհասարակ այս երկրի գոյատևման համար, և եթե վերոհիշյալ հակամարտության արդյունքում Ադրբեջանը կորցնի դրանց արդյունահանման հնարավորությունը, ապա դա կնշանակի ադրբեջանական պետության վերջը:
Այս համատեքսում, անդրադառնալով ադրբեջանական խնդիրների հետ կապված ՀՀ շահերին, Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ, լուսաբանելով իրերի իրական պատկերը, «մենք կարող եմ ևս մեկ մատնացույց անել միջազգային հանրությանը, որ ԼՂ հիմնահարցի հիմքում ընկած է միայն և միայն ադրբեջանական ագրեսիան և անհիմն նկրտումները»:

Арцрун Ованнисян: У Азербайджана есть нерешенные конфликты со всеми соседями
У Азербайджана есть нерешенные конфликты со всеми соседями. Об этом, касаясь региональных развитий событий, заявил на сегодняшней встрече с журналистами военный эксперт Арцрун Ованнисян, подчеркнув, что благодаря сверхдержавам, их эскалации не происходит и конфликты остаются замороженными.
«Каждый из этих конфликтов несет в себе военную угрозу. Возможно, такое развитие событий маловероятно в случае с Россией, а вероятность войны с Грузией, Туркменистаном и Ираном довольно велика»,– отметил Арцрун Ованнисян.
«Азербайджан сам создал такую ситуацию, и это в очередной раз свидетельствует о том, что это несостоявшееся, искусственное государство, имеющее серьезнейшие внутренние и внешние проблемы»,– добавил эксперт.
Арцрун Ованнисян особо отметил конфликт Азербайджана с Туркменистаном вокруг разделения углеводородных ресурсов Каспийского моря. По словам военного эксперта, добыча углеводородных ресурсов – нефти и газа– играет решающую роль не только для развития экономики Азербайджана, но и для существования этой страны в целом и если в результате вышеуказанного конфликта Азербайджан потеряет возможность их добывать, то это будет означать конец азербайджанского государства.
Говоря об интересах Армении, связанных с проблемами Азербайджана в этом контексте, Арцрун Ованнисян отметил, что освещая реальную картину вещей, «мы можем в очередной раз привлечь внимание международного сообщества к тому, что в основе карабахского конфликта лежит лишь агрессия и безосновательные претензии азербайджанской стороны».