«Ղարաբաղի ուժը լեռների մեջ է, հայության ուժը` մշակույթի». Շուշին կրթամշակութային նոր կենտրոն ունի
«Հայաստան համահայկական հիմնադրամի» շուրջ 60 հոգուց բաղկացած պատվիրակությունը` գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի գլխավորությամբ, նախօրեին Շուշիում հանդիսավորությամբ բացել է կրթամշակութային կենտրոնի ուսումնական հատվածը, որը վերակառուցվել է Հիմնադրամի Տորոնտոյի տեղական մարմնի ֆինանսավորմամբ:
Հիմնադրամի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, արարողությանը ներկա էին ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, Շուշիի վարչակազմի ղեկավար Քաջիկ Խաչատրյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հյուրեր, Շուշիի բնակիչներ: Կարմիր ժապավենը կտրեցին Հիմնադրամի Տորոնտոյի տեղական մարմնի ատենապետ Մկրտիչ Մկրտիչյանը, Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Արա Բոյաջյանը, նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ծրագրի նվիրատուներից` Օհան Օհանեսյանը:
Շահագործման հանձնված հատվածում կգործեն Մկրտիչ Խանդամիրյանի պետական թատրոնը, «Վարանդա» մանկապատանեկան երգչախումբը, նկարչության, բալետի, ժողովրդական գործիքների, ասեղնագործության խմբակները, մեծահասակների թատրոնը, ինչպես նաև տիկնիկային թատրոնը, որն անվանվել է կանադահայ աշխարհահռչակ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի անունով: Վերջինս ծրագրի նվիրատուներից է և տարիներ շարունակ սատարում է Հիմնադրամի ձեռնարկներին:
«Ղարաբաղի ուժը լեռների մեջ է, հայության ուժը` մշակույթի»,- իր խոսքում նշել է Մկրտիչ Մկրտիչյանը կարևորելով մշակույթի դերը Շուշիի պատմամշակութային ավանդույթների վերածնունդի գործում:
Բացման արարողությունից հետո պատվիրակությունն այցելել է Շուշիի Խ.Աբովյանի անվան դպրոց, որի ամբողջական հիմնանորոգումը մոտենում է ավարտին: Ծրագիրն իրականացվում է Մոսկվայի ճաշկերույթ-դրամահավաքի հասույթից և ԼՂՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ: Շուտով կգործեն նաև երկու համակարգչային դասասենյակները, որոնք հիմնվել են Հիմնադրամի ԱՄՆ արևելյան շրջանի տեղական մարմնի անհատ նվիրատուների հովանավորությամբ:
Ըստ աղբյուրի, այնուհետ, Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արք. Մարտիրոսյանի ուղեկցությամբ պատվիրակությունն այցելել է Շուշիի սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճար, ինչպես նաև Շուշիի պատմական Մարիամյան օրիորդաց դպրոց, որը հիմնանորոգվել է ԼՂՀ կառավարության ջանքերով:

В городе Шуши будет действовать новый культурно-образовательный центр
Накануне возглавляемая исполнительным директором Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданяном делегация в составе 60 лиц присутствовала на торжественной церемонии открытия учебной части культурно-образовательного центра в городе Шуши, который был отремонтирован при финансировании местного филиала Всеармянского фонда «Айастан» в Торонто.
Как сообщает пресс-служба фонда, на церемонии присутствовала министр культуры и по делам молодежи Нарине Агабалян, руководитель районной администрации Каджик Хачатрян, другие официальные лица, жители города. Красную ленту перерезали председатель правления местного филиала Всеармянского фонда «Айастан» в Торонто Мкртич Мкртчян, член совета попечителей Ара Бояджян и министр Нарине Агабалян.
В учебной части будут действовать государственный театр Мкртича Хандамиряна, детско-юношеский хор «Вааранда», кружки рисования, балета, оркестр народных инструментов и др., кукольный театр имени известного режиссера Атома Эгояна.
«Сила Карабаха в горах, а сила армянства– в культуре»,– отметил в своей речи Мкртич Мкртчян, подчеркнув роль культуры в деле возрождения историко-культурных традиций Шуши.
По окончании церемонии делегация посетила шушинскую школу имени Х.Абовяна, ремонтные работы в которой приближаются к завершению. Программа осуществляется за счет прибыли благотворительного обеда с целью сбора средств в Москве и при финансировании правительства НКР.