Նոր Ընտրական օրենսգիրքը կանանց ներկայացվածությունը ԱԺ-ում այդպես էլ չավելացրեց
Նորընտիր Ազգային Ժողովում կին-պատգամավորների թիվը այնքան էլ մեծ չի լինի, ինչպես  ակնկալվում էր: Այդպես, Panorama.am-ի հետ զրույցում «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ հինգերորդ գումարման ԱԺ 37 հոգանոց ԲՀԿ խմբակցությունում ներկայացված կլինի ընդամենը երկու կին պատգամավոր` ինքը` Ն.Զոհրաբյանը, և ԲՀԿ համամասնական ցուցակի 11-րդ հորիզոնականում ներկայացված փաստաբան Էլինար Վարդանյանը:
Հանրապետական կուսակցությունը Ազգային Ժողովի իր խմբակցությունում կունենա 9 կին պատգամավոր` յոթը համամասնական ցուցակով, իսկ երկուսը մեծամասնական ընտրակարգով կստանան պատգամավորի մանդատներ: Համամասնական ցուցակով անցածների թվում են գործող երկու պատգամավորները` Հերմինե Նաղդալյանն ու Կարինե Աճեմյանը: «Նորելուկների» թվում` Մարգարիտ Եսայանը, Արփինե Հովհաննիսյանը, Շուշան Պետրոսյանը և այլն:
«Օրինաց երկիրը»
դարձյալ մեկ կին պատգամավոր կներկայացնի ԱԺ-ում` Հեղինե Բիշարյանը, ում, շրջանառվող լուրերի համաձայն, ՀՀԿ-ի հետ կոալիցիա կազմելու հավանականությունը կարող է ԱԺ փոխխոսնակի պաշտոնի թեկնածու դարձնել (չորրորդ գումարման ԱԺ-ում այդ քվոտան Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարած ԲՀԿ-ինն էր), ինչը պարզ կլինի արդեն մայիսի 31-ի նիստում:
«Ժառանգությունն»
ու Հայ ազգային կոնգրեսը ևս մեկական կին պատգամավոր կունենան խորհրդարանում ` Զարուհի Փոստանջյանը և Լյուդմիլա Սարգսյանը: Ամեն դեպքում, այս պահի դրությամբ, այս երկու կին թեկնածուները ԿԸՀ-ին իրենց ինքնաբացարկները չեն ներկայացրել:
Եվ միայն Դաշնակցությունն է, որ գեղեցիկ սեռի ներկայացուցիչ Ազգային Ժողովում չի ունենա. ՀՅԴ համամասնական ցուցակի առաջին կին-թեկնածուն նախօրեին ինքնաբացարկ է հայտնել: Ընդ որում, միակ այդ կին թեկնածուն ամենևին էլ Ռուզան Առաքելյանը կամ Լիլիթ Գալստյանը չէր, որոնք 2007թ-ից ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր են, բայց համամասնական ցուցակում ի սկզբանե ներկայացվել էին ոչ անցողիկ տեղերում: Սակայն անգամ անցողիկ տեղում ներկայացված Կարինե Հարությունյանը, փաստորեն, ևս մնաց առանց մանդատի:
Այսպիսով, հինգերորդ գումարման Ազգային Ժողովում կունենանք ընդամենը 14 կին, տոկոսային առումով` 10 տոկոս:
Նշենք, որ 2007թ-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ԱԺ պատգամավորի մանդատ ստացան 12 կին, սակայն միայն 10-ը մինչև վերջ մնացին պատգամավորական լիազորությունների շրջանակում: Այլ կերպ ասած` հօգուտ կանանց ներկայացվածության բարեփոխված Ազգային Ժողովը «դե-ֆակտո» ոչինչ էլ այդ իմաստով չփոխեց:

В новоизбранном парламенте Армении число женщин-депутатов выросло незначительно
В новоизбранном парламенте Армении 5-го созыва число женщин-депутатов окажется не таким ужи большим, как ожидалось. Об этом в интервью Panorama.am заявила член парламентской фракции партии «Процветающая Армения» (ППА) Наира Зограбян.
Н. Зограбян отметила, что в парламентской фракции ППА, состоящей из 37 человек, представлены всего 2 женщины – она и занимавшая 11-е место в пропорциональном избирательном списке партии Элинар Варданян.
Республиканскую партию Армении (РПА) в Национальном Собрании представят 9 женщин – семеро были избраны по пропорциональной системе, две другие получат депутатский мандат по мажоритарной системе. В числе избранных в парламент по пропорциональной системе – действующие депутаты Эрмине Нагдалян и Карине Ачемян, а в числе «новичков» – Маргарит Есаян, Арпине Ованнисян, певица Шушан Петросян и др.
Партию «Оринац еркир» (ОЕ) по-прежнему представляет Эгине Бишарян, которой, согласно муссируемым слухам, после формирования коалиции РПА – ОЕ может светить пост вице-спикера парламента, который в НС 4-го созыва по квоте доставался представителю ППА.
Партия «Наследие» и оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) также будут представлены по одной женщине-депутату – Заруи Постанджян и Людмила Саркисян соответственно. В любом случае, они пока не представляли в ЦИК РА заявлений о самоотводах.
И лишь фракция АРФ «Дашнакцутюн» исключительно мужская по составу: ранее единственная женщина-кандидат из пропорционального избирательного списка АРФД Карине Арутюнян представила в ЦИК заявление о самоотводе. И это при том, что действующие депутаты Лилит Галстян и Рузан Аракелян, избранные в 2007г., с самого начала оказались в тех местах пропорционального списка АРФД, которые, по всей вероятности, не могли быть проходными.
Тем самым, в парламенте Армении 5-го созыва будет всего 14 женщин, то есть 10% от общего числа депутатов. Число женщин парламентариев, по сравнению с НС 4-го созыва, выросло незначительно: в 2007г. были избраны 12 женщин, однако до конца остались депутатами лишь 10 из них.