ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հունիս 4-ին կայցելի Հայաստան: Այս մասին հայտնում են արտասահմանյան լրատվամիջոցները:
Պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Վիկտորիա Նուլանդի հայտարարությունը վկայակոչելով, լրատվամիջոցները նշում են, որ մայիսի 31-ից հունիսի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում Քլինթոնը կլինի Դանիայում, Նորվեգիայում, Շվեդիայում, Հայաստանում, Վրաստանում, Ադրբեջանում, Թուրքիայում:
Կովկասում պետքարտուղարը կլինի հունիսի 4-7-ը: Բոլոր այս երկրներում, ըստ աղբյուրի, Քլինթոնը կքննարկի տարածաշրջանային անվտանգության, ժողովրդավարության, տնտեսական զարգացման վերաբերյալ հարցեր:
Հայաստան ամերիկացի պաշտոնյան կայցելի հենց հունիսի 4-ին: Նախատեսված են նրա հանդիպումները նախագահ Սերժ Սարգսյանի, այլ պաշտոնյաների ու քաղաքացիական հասարակության առաջնորդների հետ:
Հայաստանից նա կուղևորվի Վրաստան, Բաթումիում կբացի ԱՄՆ-Վրաստան ռազմավարական համագործակցության կոմիտեի լիագումար նիստը, ապա կլինի Ադրբեջանում, որտեղ նախատեսված է հանդիպում Իլհամ Ալիևի հետ:
Շրջագայությունը Քլինթոնը կավարտի Ստամբուլում: Այստեղ նա կվարի գլոբալ հակաահաբեկչական ֆորումի նախարարների հանդիպումը:

Госсекретарь США Хиллари Клинтон 4 июня посетит Армению. Об этом сообщают зарубежные СМИ.
Ссылаясь на заявление представителя госдепартамента США Виктории Нуланд, СМИ отмечают, что в период с 31 мая по 7 июня Клинтон посетит Данию, Норвегию и Швецию, а затем отправится в Армению, Грузию, Азербайджан и Турцию.
Госсекретарь посетит страны Южного Кавказа 4-7 июня. Во всех указанных странах она обсудит вопросы «региональной безопасности, демократии, экономического развития и борьбы с терроризмом».
В рамках визита в Армению намечены встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном, другими официальными лицами и представителями гражданского общества.
Далее она отправится в Грузию, где откроет пленарную сессию комиссии стратегического партнерства США-Грузия в Батуми. После визита в Грузию, 6 июня Хиллари Клинтон посетит Азербайджан, где состоится встреча с президентом страны Ильхамом Алиевым.
Госсекретарь завершит свое турне посещением Стамбула, где будет сопредседательствовать на встрече министров иностранных дел стран-членов Всемирного форума по противодействию терроризму. Клинтон также обсудит с руководством Турции иранскую ядерную проблему и ситуацию в Сирии.