Հավաքների սահմանափակումները G8-ի անդամ երկրներում և Հայաստանը (լուսանկարներ)
«Forbes»-ն ուսումնասիրել է Մեծ ութնյակի երկրների հանրահավաքներ անցկացնելու մասին օրենսդրությունը և յուրաքանչյուր երկրի մասով նշել, թե ինչպիսի սահմանափակումներ ու պատիժներ են կիրառվում հավաքների անցկացման ժամանակ սահմանված կարգը խախտելու պարագայում: Հատկանշական է, որ զարգացած երկրներում խստորեն տարբերակվում են հավաքների կազմակերպիչներն ու մասսայական անկարգությունների մասնակիցները: Աղբյուրը նշում է, որ իր այս ուսումնասիրության նպատակը Ռուսաստանի պատգամավորներին օգնելն է, քանի որ վերջերս, մայիսի 23-ին, «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ մեկնաբանելով հանրահավաքների անցկացման մասին Պետդումայի կողմից ընդունված օրինագիծը, Վլադիմիր Պուտինն ասել է, թե այդ մասով ռուսական օրենսդրությունը կատարելագործելու կարիք ունի: «Forbes»-ն էլ որոշել է վկայակոչելով համաշխարհային փորձը, օգնել` հասկանալ, թե այդ հարցում ինչպիսի փորձ ունի միջազգային հանրությունը:
Մեծ Բրիտանիայում երթեր և հանրահավաքներ անցկացնելը կարգավորվում է դեռևս 1986 թվականին ընդունված Հասարակական կարգի պահպանության մասին օրենքով, որի համաձայն փողոցային միջոցառումների անցկացումը արտոնվում է ոստիկանության կողմից: Այսպես, միջոցառումների կազմակերպիչները պարտավոր են այդ մասին հայտարարություն տալ ոստիկանությանը միջացառումից ոչ ուշ, քան 6 աշխատանքային օրերի ընթացքում: Ծանուցման մեջ անհրաժեշտ է նշել ամսաթիվը, վայրը և ակցիայի անցկացման ժամը, ինչպես նաև երթի ուղին ու կազմակերպիչների անուն-ազգանունները: Ակցիայի ընթացքում հրահրումները, ինչպես նաև բռնության դիմելը պատժվում է մինչև վեց ամիս ազատազրկմամբ կամ 5000 ֆունտ-ստեռլինգ տուգանքով: Ընդ որում, սա վերաբերում է ոչ թե կազմակերպիչներին, այլ ակցիայի մասնակիցներին: Ինչ վերաբերում է կազմակերպիչներին, ապա նրանք օրինակ, ծանուցումը ճիշտ ժամկետներում չտալու, ամսաթիվը կամ երթի ուղին փոխելու դեպքում կարող են պատժվել մինչև 3 ամիս ազատազրկմամբ կամ ստիպված կլինեն մուծել 1000 ֆունտ ստեռլինգ տուգանք:
Գերմանիայում ցույցերն ու հանրահավաքներն անցկացվում են 1978 թվականին խմբագրված «Հավաքների ու ցույցերի մասին» դաշնային օրենքի համաձայն: Այդ փաստաթուղթը նման միջոցառումների անցկացման համար սահմանում է ծանուցման հստակ կարգ: Ավելին, Գերմանիայի օրենսդրությունը թույլ է տալիս ինքնաբուխ հանրահավաքների հնարավորությունը, եթե դրանք պայմանավորված են վերջին իրադարձություններով: Նախապատրաստվող միջոցառման համար ծանուցումը տրվում է տեղի ոստիկանության բաժին դրանից երկու օր առաջ: Մեկ տարի ազատազրկում է սպառնում այն դեպքում, երբ կազմակերպիչները նախապես պլանավորված հանրահավաք կամ այլ ակցիա անցկացնում են առանց ծանուցման: Այն դեպքում, երբ հայտարարված կարգը խախտվում է, միջոցառման կազմակերպիչը տուգանվում է կամ ազատազրկվում՝ 6 ամիս ժամկետով: Հատկանշական է, որ օրենքում նշվում է, որ եթե ակցիայի ղեկավարը ի վիճակի չէ կատարել իր լիազորությունները, ապա ինքը պարտավոր է հայտարարել հանրահավաքը դադարեցնելու մասին: Այդ պահից բոլորը, ովքեր չեն ենթարկվում կազմակերպիչների հրահանգին, որակվում են որպես «անձինք, ովքեր գործել են ընդդեմ հասարակական կարգի», ինչը նշվում է օրենքով և կրում են պատասխանատվություն՝ ընդհուպ մինչև քրեական:
Իտալիայում այդ երկրի Սահմանադրության համաձայն, մարդիկ իրավունք ունեն խաղաղ, առանց զենքի հավաքվել ցանկացած տեղ, այդ թվում հանրային վայրերում: Սակայն երբ խոսքը գնում է հասարակական վայրերում ցույցերի ու հանարահավքների մասին, ապա դրանք կարգավորվում են 1975-ին ընդունված Հասարակական կարգի պահպանության մասին օրենքով: Այդ փաստաթղթի համաձայն, կազմակերպիչները պարտավոր են տեղի ոստիկանության բաժանմունքում անցկացվող միջոցառման մասին ծանուցում տալ՝ այն անցկացնելուց 3 օրերի ընթացքում: Չթույլատրված ցույցերի կազմակերպիչներին, իտալական օրենսդրության համաձայն, «սպառնում է տուգանք» կամ ազատազրկում՝ 1-ից 12 ամիս ժամկետով: Մասսայական անկարգությունների մասնակիցները կարող են ենթարկվել քրեական պատասխանատվության:
Կանադայում հանրահավաքների անցկացման մասին օրենսդրության վերջին կարգավորումները, ըստ աղբյուրի, շատ օրինակելի են: Ինչպես Կանադայում, այնպես էլ ԱՄՆ-ում, հանրահավաքների կազմակերպման հարցը տեղի իշխանությունների իրավասության շրջանակներում է (այդպես է նաև Հայաստանում -հեղ.): Փետրվարին Քվեբեկ նահանգում, երբ ուսանողների շրջանում բողոքի ալիք բարձրացավ ուսման վարձերի թանկացման հետ կապված, նրանք սկսեցին ցույցեր անել, անհրաժեշտություն առաջացավ վերջ տալ ակցիաների անցկացմանը, և մայիսի 18-ին տեղի խորհրդարանը հանրահավաքների անցկացման մասին շատերի որակմամբ «հրեշավոր» օրենք ընդունեց: Այդ օրենքի համաձայն, պատժելի է ուսումնական հաստատություններում բողոքի ակցիայի ցանկացած կոչ, իսկ մասսայական միջոցառումն անցկացնելու համար իշխանություններին անհրաժեշտ է ծանուցել դրանց մեկնարկից ոչ ուշ, քան 8 ժամ առաջ: Բացի այդ, օրենքով արգելվում է ցանկացած մասսայական միջոցառում անցկացնել ուսումնական հաստատություններից 50 մետր հեռու և խախտումների դեպքում նշանակալի տուգանքներ են սահմանվում: Օրինակ, մասնավոր անձինք պետք է մուծեն 1000-ից 5000 կանադական դոլար, իսկ ուսանողական կազմակերպությունների առաջնորդները՝ 7000-ից 35 հազար կանադական դոլար, իսկ ահա հենց ուսանողական կազմակերպությունների համար տուգանքի չափը կարող է հասնել 25 հազարից մինչև 125 հազար կանադական դոլարի: Օրենքի ընդունումից հետո Մոնրեալում սկսվել են մասսայական անկարգություններ ու ցույցի մասնակցիների ու ոստիկանների միջև բախում է առաջացել, ինչի արդյունքում 190 մարդ ոստիկանության կողմից բերման են ենթարկվել:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների օրենսդրությունը պահանջում է, որ հանրահավաքների ու ցույցերի անցկացումը գտնվի նահանգների իշխանությունների անմիջական հսկողության ներքո: Օրինակ, Նյու Յորքում հանրահավաք անցկացնելու համար հայտ պետք է ներկայացնել 45 օր առաջ, Լոս Անջելեսում 40 օրերի ընթացքում, իսկ Վաշինգթոնում՝ոչ ուշ քան 15 ժամվա ընթացքում: Որոշ քաղաքներում կառավարական ու այլ վարչական շինությունների մոտ հանրահավաքների անցկացումն արգելված է: Մի տեղ երթի ուղու սահմանափակումներ կան, մեկ այլ տեղ էլ թույլտվություն ստանալու համար պետք է վճարել 300 ԱՄՆ դոլար: Չարտոնված ակցիաները համարվում են «հրապարակային անկարգություններ», որոնք վտանգ են ներկայացնում հանրությանը: Այդ պարագայում ոստիկանությունն իրավունք ունի ցրել ցույցը, իսկ առավել ակտիվ ցուցարարներին ձերբակալել: Առավելագույն պատիժը, որ կարող է սպառնալ չարտոնված հավաքների մասնակիցներին, 10 տարի ազատազրկումն է: Բայց դա միայն այն դեպքում, եթե նրանք անկարգություններին մասնակցել են զենքով: Մեծավ մասամբ ցուցարարները մինչև 3000 ԱՄՆ դոլարի չափով տուգանվում են այն բանի համար, որ մարդկանց ու փոխադրամիջոցների համար փողոցներում խոչընդոտներ են ստեղծել: Սակայն որոշ նահանգներում, օրինակ Տեխասում, նման արարքի համար սպառնում է մինչև վեց ամիս ազատազրկում:
Ֆրանսիայում ցույցի անցկացման կարգը սահմանվում է 1935 թվականին մշակված և 2000-ին խմբագրված Դեկրետ-օերնքով, որի համաձայն հավաքների կազմակերպիչները պետք է հավաքի անցկացման համար հայտ ներկայացնեն քաղաքապետարան կամ տեղական ինքնակառավարման մարմին ոչ ուշ, քան հանրահավաքից երեք օր առաջ և ոչ շուտ, քան 15 օր առաջ: Ծանուցում-հայտի մեջ պետք է նշված լինի կազմակերպիչների անուններն ու հասցեն, անցկացման ժամանակը և քայլերթի երթուղին: Նրանք, ովքեր չեն ցանկանում քաղաքային իշխանություններին տեղեկացնել իրենց ծրագրերի մասին, նախատեսված է պատիժ մինչև վեց ամիս ազատազրկում և մինչև 7500 եվրո տուգանք: Եթե չարտոնված հավաքի ժամանակ խախտվում է հասարակական կարգը, ապա այս դեպքում գործում է Ֆրանսիայի քրեական օրենսգիրքը, որի համաձայն, առավելագույն պատիժ` մինչև հինգ տարի ազատազրկում և 75 հազար եվրո տուգանք, նախատեսված է ակցիաների զինված մասնակիցների համար: Իսկ նրանք, ովքեր իրենց դեմքերը թաքցրել են անկարգությունների ժամանակ սպառնում է մինչև 3 տարի ազատազրկում և 45 հազար եվրո տուգանք: Ակցիաների մյուս մասնակիցներին կարող է հասնել մինչև մեկ տարի ազատազրկում և 15 հազար եվրոյի չափով տուգանք:
Ճապոնիայում երթերի ու ցույցերի անցկացումը կարգավորվում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների «հասարակության անվտանգության մասին հրամաններով»: Դրանք բոլորն էլ գրեթե նույն պահանջներն են դնում հանրահավաքների կազմակերպիչների առջև: Հավաքն անցկացմելու մասին ծանուցում պետք է ներկայացնել ակցիայի օրվանից մի քանի օր առաջ, իսկ ծանուցման մեջ պարտադիր պետք է նշել կազմակերպչի անունը, հասցեն, հավաքի անցկացման ժամանակն ու քայլերթի ուղին, ինչպես նաև հնարավոր մասնակիցների թիվը: Հանրահաավքների կազմակերպիչները պատասխանատվություն են կրում տրամադրած տվյալների ոչ հավաստի լինելու համար. այդ քայլի համար նրանց սպասվում է պարտադիր աշխատանք մինչև 1 տարի ժամկետով կամ 50 հազար ճապոական իեն տուգանք: Ճապոնիայում չարտոնված հավաքները կանխվում են ոստիկանության կողմից, իսկ քրեական պատասխանատվության հավաքի մասնակիցները կրում են միայն մասսայական անկարգությանը մասնակցելու և բռնություն գործադրելու դեպքում:
Հայաստանը, ճիշտ է, Մեծ ութնյակի անդամ երկիր չէ, սակայն հավաքների անցկացման բավականին նոր օրենսդրություն ունի: 2011-ի մայիսի 3-ից ուժը կորցրած ճանաչվեց 2004 թվականին ընդունված «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր և ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքը (վավերացրել է Ռ. Քոչարյանը) և ուժի մեջ մտավ 2011-ի ապրիլի 14-ին Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքը: 2008-ի նախագահական ընտրություններից և մարտյան իրադարձություններից հետո «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր և ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարվեցին խստացվեց և սահմանափակվեց հանրահավաքներ անցկացնելու հնարավորությունը: Սահմանվեց, որ զանգվածային միջոցառումների ժամանակ զոհեր լինելու դեպքում որոշ ժամանակով դրանք կարող են արգելվել, օրենքից հանվեց «ինքնաբուխ հանրահավաք» հասկացությունը և այլն: Նոր օրենքը, սակայն, բովանդակային առումով տարբերվում է նախորդից. Այս օրենքով, եթե հավաքը կազմակերպվել է առանց իրազեկման, բայց կրում է խաղաղ բնույթ, Ոստիկանությունը իրավունք չունի միջամտելու կամ դադարեցնելու այն: Նոր օրենքում հանրահավաքների արտոնման դրույթը փոխարինվել է իրազեկումով: Հավաքի կազմակերպիչը գրավոր իրազեկում է լիազոր մարմնին, որը իրազեկումը ընդունում է ի գիտություն, իսկ եթե օրենքով սահմանված առավելագույնը 5-օրյա ժամկետում չի արձագանքում, դա համարվում է դրական արձագանք: Ըստ օրենքի' լիազոր մարմինը պարտավոր է իրազեկումը մուտքագրելուց հետո այն անհապաղ ուղարկել ոստիկանությանը' հավաքի անցակացման վերաբերյալ կարծիք ստանալու նպատակով:

Санкции и ограничения при проведении митингов в странах G8 и Армении
«Forbes» изучил законодательство о проведении проведение шествий и демонстраций в странах «Большой восьмерки», отметив по части каждой из стран те ограничения и наказания, которые применяются при нарушении установленного порядка проведения митингов.
Основным законом, регулирующим проведение шествий и демонстраций в Великобритании, является Закон об охране общественного порядка в редакции от 1986 года. Согласно его положениям, проведение уличных мероприятий санкционируется полицией. Организаторы обязаны обратиться в территориальный полицейский участок с заявлением не менее чем за шесть рабочих дней до начала мероприятия. В уведомлении необходимо указать дату, место и время проведения акции, маршрут движения, фамилии и адреса организаторов. Самые суровые наказания — до 10 лет тюрьмы — предусмотрены для участников массовых беспорядков. Провокации и подстрекательства к насилию наказываются сроком до 6 месяцев или штрафом до ₤5000, причем речь в данном случае идет не об организаторах, а об участниках, уличенных в противоправных действиях. Санкции для организаторов наступают, когда речь идет о нарушениях¸ касающихся порядка проведения мероприятий — в частности, нарушении установленных сроков подачи уведомления, несогласованном изменении даты, времени и маршрута шествия. В этих случаях организаторы могут быть наказаны тюремным заключением на срок до 3 месяцев или штрафом, не превышающим ₤1000.
Уличные демонстрации и митинги в Германии проводятся в соответствии с федеральным законом «О собраниях и шествиях» в редакции 1978 года. Этот документ устанавливает уведомительный порядок проведения подобных мероприятий. Более того, законодательство ФРГ допускает возможность проведения стихийных митингов, если их возникновение обусловлено недавно произошедшими событиями. Уведомление о готовящемся митинге подается в местный полицейский участок не позднее чем за двое суток до начала мероприятия. В уведомлении должно быть указана цель демонстрации и данные ответственных лиц. Серьезные наказания в виде лишения свободы на срок до 1 года организаторам грозят только в том случае, когда они проводят заранее спланированное мероприятие без уведомления. В случае когда нарушен заявленный порядок проведения шествия, организатор наказывается штрафом или лишением свободы сроком до 6 месяцев. Примечательно, что законом специально оговорено, что если руководитель мероприятия не в состоянии добиться исполнения своих распоряжений, он обязан объявить о прекращении демонстрации. С этого момента все, кто не подчинился требованиям организаторов, попадают под определение «лица, действующего против общественного порядка» и несут ответственность вплоть до уголовной.
Согласно Конституции Италии, граждане имеют право собираться мирно и без оружия в любом месте, включая открытые для публики. Но если речь идет о демонстрациях и митингах в общественных местах, то порядок их организации регулируется Законом об охране общественного порядка от 1975 года. Согласно этому документу, организаторы обязаны уведомлять местное полицейское управление о планирующемся мероприятии минимум за три дня до его проведения. Параметры заявки вполне стандартны для европейских стран: в ней должны быть указаны организаторы, цели и характер манифестации, время, место и маршрут, состав и число участников. Организаторам несанкционированных митингов, согласно итальянскому законодательству, может грозить наказание в виде штрафа (максимальный размер которого не ограничен: особо отличившимся демонстрантам, нанесшим материальный ущерб городской или частной собственности, суд может назначить штраф, соразмерный нанесенному ущербу) или лишения свободы на срок от 1 до 12 месяцев. На участников массовых беспорядков распространяется уголовное законодательство Италии.
Последние события вокруг канадских законов, регулирующих правила проведения митингов, очень показательны. В Канаде, как и в США, вопрос организации демонстраций находится в ведении местных властей. В феврале провинцию Квебек захлестнула волна манифестаций студентов, протестующих против значительного повышения платы за обучение в университетах. Пытаясь положить конец акциям протеста, 18 мая местный парламент принял «драконовский» по местным меркам закон о проведении массовых акций. Согласно ему, наказуемым становится любой призыв к протестам в учебных заведениях, а о проведении массовых мероприятий необходимо уведомлять власти не менее чем за 8 часов до их начала. Кроме того, закон запрещает проводить любые массовые собрания ближе чем в 50 м от учебных заведений и предусматривает значительные штрафы для нарушителей: частные лица — от 1000 до 5000 канадских долларов, лидеры студенческих организаций — от 7000 до 35 000 канадских долларов, для самих студенческих организаций — от 25 000 до 125 000 канадских долларов. Через три дня в Монреале начались массовые беспорядки и столкновения протестующих с полицией, и за одну ночь было задержано около 190 человек.
В США законодательные требования к проведению митингов и манифестаций находятся в ведении властей штатов. Например, в Нью-Йорке заявку на проведение митинга надо подавать за 45 дней, в Лос-Анджелесе — за 40, а в Вашингтоне — не менее чем за 15. В некоторых городах запрещено проведение митингов в непосредственной близости от правительственных и административных зданий. Где-то существуют ограничения протяженности маршрута шествия, а где-то, чтобы получить разрешение, придется заплатить $300. Несанкционированные акции подпадают под определение «публичные беспорядки», ставящие под угрозу общественное спокойствие. У полиции в таком случае есть право разгонять манифестации и арестовывать наиболее активных участников. Максимальное наказание, которое может грозить участникам несанкционированных демонстраций — 10 лет лишения свободы. Но это только в том случае, если они участвовали в беспорядках с оружием. В подавляющем большинстве случаев митингующие отделываются административными штрафами за создание помех для прохода людей и проезда транспорта, максимальный размер которого составляет $3000. Хотя в отдельных штатах, например в Техасе, за подобные действия можно угодить в тюрьму на срок до 6 месяцев.
Порядок проведения демонстраций во Франции устанавливает Декрет-Закон 1935 года (Décrét-Loi 23-10-1935) в редакции 2000 года. Согласно ему, организаторы должны подавать заявку на проведение митинга в мэрию или префектуру полиции не позднее чем за 3 дня и не раньше чем за 15 дней до начала митинга. В уведомлении должны быть указаны имена и адреса организаторов, место, время проведения, ожидаемое число участников, маршрут движения. Для тех, кто не хочет уведомлять местные власти о своих планах, предусмотрены наказания в виде заключения до 6 месяцев и штрафа до €7500. Если же в ходе несанкционированной акции нарушается общественный порядок, то в силу вступает Уголовный кодекс Франции. Согласно ему, максимальные санкции предусмотрены для вооруженных участников акции: до 5 лет тюрьмы и €75 000 штрафа. Для тех, кто скрывал свое лицо во время погромов, — 3 года тюрьмы и €45 000 штрафа. Все остальные погромщики могут отделаться сроком до 1 года и €15 000 штрафа.
Порядок проведения шествий и митингов в Японии устанавливается «постановлениями об общественной безопасности» муниципальных органов власти. Практически все они имеют стандартный набор требований к организаторам митинга. Подавать заявку в префектуры необходимо за несколько дней до начала акции, в уведомлении необходимо указать имя и адрес организатора, место, время и маршрут шествия, число участников, преследуемые цели, названия движений и организаций, которые планируют принять участие в мероприятии. Организаторы несут ответственность за недостоверность поданных сведений или несоблюдение заранее оговоренных требований по проведению уличной акции. За такой проступок их ждут принудительные работы сроком до 1 года или штраф до 50 000 иен. Несанкционированные митинги в Японии пресекаются полицией, а уголовную ответственность митингующие несут только в случае участия в массовых беспорядках и применении насилия.
Армения, хотя и не является страной-членом «Большой восьмерки», тем не менее, в стране действует новое законодательство о проведении митингов. С 3 мая 2011 года был признан недействительным принятый в 2004 году закон РА «О порядке проведения собраний, митингов, шествий и демонстраций», ратифицированный вторым президентом Робертом Кочаряном. 14 апреля 2011 года вступил в силу принятый Национальным Собранием закон РА «О свободе собраний».
После президентских выборов и событий 1 марта 2008 года в закон РА «О порядке проведения собраний, митингов, шествий и демонстраций» были внесены изменения и введено ограничение на проведение митингов.
Согласно изменениям, при наличии жертв в ходе массовых мероприятий на некоторое время они могут быть запрещены. Кроме того, из закона было снято понятие «стихийный митинг» и т.д. Новый закон в содержательном плане отличается от предыдущего: по этому закону, если митинг был организован без уведомления, то он является мирным, полиция не имеет право вмешиваться или прекращать его. В новом законе положение о разрешении проведения митингов было заменено уведомлением. Организатор митинга в письменном виде уведомляет уполномоченный орган, который принимает это во внимание. Если же в установленный законом 5-дневный срок он не откликается, то это считается положительным откликом. Согласно закону, уполномоченный орган должен отправить уведомление в полицию с целью узнать мнение о проведении митинга.