Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գնահատմամբ՝ Իրանի միջուկային ծրագիրը խաղաղ բնույթ է կրում
13:25 28/05/2012
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գնահատմամբ՝ Իրանի միջուկային ծրագիրը խաղաղ բնույթ է կրում:
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ նշել է ԱԷՄԳ-ում ԻԻՀ մշտական ներկայացուցիչ Ալի Ասղար Սոլթանիեն:
Սոլթանիեի գնահատմամբ՝ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության զեկույցը վկայում է, որ Իրանն ուրանի հարստացման աշխատանքներն իրականացնում է գործակալության հետ համաձայնեցված՝ փորձագետների վերահսկողության ներքո:
Հիշեցնենք, որ օրերս ԱԷՄԳ-ում Իրանի ներկայացուցիչն «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, մեկնաբանելով արևմտյան որոշ լրատվամիջոցների այն պնդումները, թե Իրանում 27 տոկոս հարստացված ուրանի հետքեր են հայտնաբերվել, նշել էր. «Ինչպես ԱԷՄԳ-ի զեկույցում է նշված` 27 տոկոս հարստացված ուրանի մասին հարցը սովորական տեխնիկական հարց է, որը ներկայում հետաքննվում է մասնագետների կողմից: Այլ երկրներում ևս պատահում են նմանատիպ տեխնիկական խնդիրներ. Ուստի` որոշ ուժեր փորձում են քաղաքականացնել այս հարցը և թուլացնել Իրանի և ԱԷՄԳ-ի միջև առկա համագործակցությունը»:
Հավելենք, որ օրերս Իրանի և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր քարտուղար Յուկիա Ամանոն հայտարարել էր, որ միջուկային ծրագրի առնչությամբ շուտով Իրանի և ԱԷՄԳ-ի միջև համաձայնագիր կստորագրվի:
Մայիսի 23-25-ը միջուկային ծրագրի շուրջ Բաղդադում տեղի ունեցավ Իրանի և «5+1 խմբի» (ՄԱԿ-ի ԱԽ 5 մշտական անդամներ և Գերմանիա) միջև բանակցություների երկրորդ փուլը, իսկ մինչ այդ՝ ապրիլի 14-ին, Ստամբուլում կայացել էր Իրանի և «5+1 խմբի» հանդիպման առաջին փուլը:
Բաղդադում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ կողմերը պայմանավորվեցին Իրանի և «5+1 խմբի» հաջորդ հանդիպումն անցկացնել հունիսի 18-19-ը՝ Մոսկվայում:

По оценкам Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), ядерная программа Ирана носит мирный характер. Об этом в беседе с иранским информагентством «ФАРС» отметил представитель Ирана в МАГАТЭ Али Асгар Солтание.
По словам Солтание, доклад МАГАТЭ свидетельствует о том, что Иран осуществляет работы по обогащению урана, согласовав это с МАГАТЭ и под контролем экспертов.
Напомним, что на днях в интервью официальному иранскому информагентству «ИРНА», постоянный представитель ИРИ в МАГАТЭ Али Асгар Солтание, комментируя сообщения некоторых западных СМИ о том, что в ходе исследований в Иране следы обогащенного до 27% урана имеют технические причины, сказал: «Как отмечается в докладе МАГАТЭ, вопрос обогащенного до 27% урана является обычным, техническим вопросом, который в настоящее время изучается специалистами. В других странах также случаются аналогичные технические проблемы. Тем самым, некоторые силы пытаются политизировать этот вопрос и ослабить существующее между Ираном и МАГАТЭ сотрудничество».
Добавим, что на днях генеральный секретарь МАГАТЭ Юкия Амано заявил, что между Ираном и МАГАТЭ вскоре будет подписано соглашение вокруг ядерной программы.
Отметим также, что с 20 по 25 мая в Багдаде проходил второй этап переговоров Ирана с группой «5+1» (5 постоянных членов Совбеза ООН и Германия. Первый же этап переговоров состоялся ранее в Стамбуле. Согласно достигнутой в Багдаде договоренности, следующая встреча Ирана и группы «5+1» состоится 18-19 июня в Москве.