Հայտնի բռնցքամարտիկ, աշխարհի նախկին չեմպիոն Ջոնի Տապիային մահացած են գտել ԱՄՆ-ի Նյու Մեքսիկո նահանգի Ալբուկերկե քաղաքում գտնվող իր տանը։
Տեղեկացնենք, որ Տապիան 45 տարեկան էր։ Ծնվել է 1967 թ․-ին, Նյու Մեքսիկո նահանգում։ 3 տարբեր քաշային կարգում 5 անգամ դարձել է աշխարհի չեմպիոն։
Հիշեցնենք նաև, որ Տապիան իր վերջին մենամարտն անցկացրել է 2011 թ․ հունիսին՝ միավորներով հաղթելով կոլումբիացի Մաուրիսիո Պաստրանին։ Պրոֆեսիոնալ կարիերայի ընթացքում Տապիան անցկացրել է 66 մենամարտ, որոնցից 59-ն ավարտել է հաղթանակով, 2-ը` ոչ-ոքի արդյունքով և կրել է 5 պարտություն:
Ոստիկանությունը հայտարարել է, որ Տապիայի մարմինը հայտնաբերել են նրա հարազատները։ Մահվան պատճառները պարզվում են։
Ավելացնենք, որ Տապիան իր ողջ կարիերայի ընթացքում խնդիրներ է ունեցել օրենքի ներկայացուցիչների հետ, օգտագործել է թմրանյութեր։

Johnny Tapia, the five-time boxing champion whose turbulent career was marked by cocaine addiction, alcohol, depression and run-ins with the law, was found dead Sunday at his Albuquerque home, AP reported.
He was 45.
Authorities were called to the house at about 7:45 p.m. on Sunday, spokesman Robert Gibbs said. The death didn't appear to be suspicious, he said.
Tapia won five championships in three weight classes, winning the WBA bantamweight title, the IBF and WBO junior bantamweight titles and the IBF featherweight belt.
Tapia was banned from boxing for 3 1/2 years in the early 90s because of his cocaine addiction. But he knocked out Henry Martinez to win the WBO bantamweight title in 1994, and won four more championships over the next eight years.
He last fought in June, outpointing Mauricio Pastrana in an eight-round decision. He finished with a 59-5-2 record.