«Ավտոմատիկա» գործարանում կրքերը թեժացել են. Նախկին տնօրենը մոխրամանով հարվածել է ներկայիս տնօրենին
Նոր Նորքի 4-րդ զանգվածում, դեպի Ջրվեժ ճանապարհին գտնվող «Ավտոմատիկա» ՓԲԸ-ում կրքերը թեժացել են. այս պահին գործարանի չորս տասնյակից ավել աշխատողներ պահանջում են, որ նախկին տնօրեն Զավեն Թումանյանը հեռանա տարածքից, որ իրենք կարողանան աշխատել:
Այս գործարանի բաժնետոմսերի 80 տոկոսը պատկանում է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությանը, իսկ մնացած 20 տոկոսը պատկանել է արդեն նախկին տնօրեն Զավեն Թումանյանին, որը շուրջ 30 տարի ղեկավարել է գործարանը: Սակայն այս տարվա ապրիլի 19-ի կառավարության նիստում գործադիրը ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը թույլատրել է «Ավտոմատիկա» ՓԲԸ սեփականատիրոջից Հայաստանի անունից գնել ընկերության կանոնադրական կապիտալում նրան պատկանող 20 տոկոս բաժնետոմսերը` 200 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամով, որը վճարվելու է նախարարության արտաբյուջետային միջոցների հաշվին։ Այդպիսով, ընկերությունը դարձել է 100 տոկոս պետական մասնակցությամբ բաժնետիրական ընկերություն։
Այժմ սակայն, Panorama.am-ի խմբագրություն ահազանգած գործարանի աշխատակից տիկին Նոնայի խոսքով, նախկին տնօրենը գործարանում մի սենյակ է վերցրել, ապրում է, հրաժարվում է վաճառել իր բաժնեմասը ու «ահաբեկում աշխատողներին ու նոր տնօրենին»:
«Ժողովների ժամանակ նա հայտարարում է, որ չի թողնելու, որ էդ հիմնարկը աշխատի, աշխատողներին սպառնում է, հետևներից ընկնում, ծեծում», -պատմեց մեր զրուցակիցը նշելով, որ` նախկին տնօրենի նպատակը մեկն է` սնանկացնի գործարանը ու գնի մյուս 80 տոկոսը:
Գործարանի աշխատողների համբերությունը հատել է նրա գործողություններից, և տիկին Նոնայի փոխանցմամբ, գործարանի աշխատակիցները նրան տարածքից հեռացնելու համար ստորագրություններ են հավաքել: Այդ հանգամանքը էլ ավելի է բարկացրել Թումանյանին, և նա, ինչպես մեր զրուցակիցը փոխանցեց, մտել է գործարանի տնօրեն Կարեն Բադալյանի աշխատասենյակ և մոխրամանով հարվածել տնօրենի գլխին: «Մեր տնօրենին տեղափոխեցին հիվանդանոց և նա մեկ շաբաթ նա մնացել է բժիշկների հսկողության տակ: Հիմա բոլորի մոտ հայտարարում ա, թե մինչև դրա (Կարեն Բադալյանի-հեղ.) փորը դանակ չմտցնեմ, չեմ հանգստանա», -փոխանցեց տիկին Նոնան:
Ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնից Panorama.am-ին տեղեկացրին, որ միջադեպի կապակցությամբ նյութեր են նախապատրաստվում և նախաքննության գաղտնիությունից ելնելով, այս պահին ոչինչ չեն կարող ասել:
Հ. Գ. Panorama.am-ի խմբագրություն ահազանգած քաղաքացուհու անունը պայմանական է, քանի որ նա խնդրեց չհրապարակել իր իսկական անունը:

Что за страсти кипят на ереванском заводе «Автоматика», и причем тут министерство обороны Армении?..
На заводе «Автоматика» в Ереване страсти накалились до предела. Более 40 сотрудников завода требуют, чтобы бывший директор завода Завен Туманян покинул территорию предприятия.
Отметим, что 80% акций завода принадлежит министерству обороны Армении, остальные 20% находились в собственности ныне уже отставного директора Завена Туманяна, который руководил предприятием около 30 лет. 19 апреля 2012 года правительство республики позволило министерству обороны выкупить оставшиеся 20% акций от имени Республики Армения по цене $200 тыс. Таким образом, предприятие стало стопроцентно государственным.
В редакцию Panorama.am позвонила одна из сотрудниц завода и сообщила, что З. Туманян взял комнату на предприятии, живет там, отказываясь продавать свои акции, «терроризирует сотрудников и нового директора».
«Во время собраний он заявляет, что не позволит, чтобы это учреждение работало, угрожает работникам, избивает их», – рассказала наша собеседница, отметив, что цель З. Туманяна одна – обанкротить завод и выкупить 80% акций.
Работники предприятия даже инициировали сбор подписей, чтобы З. Туманян покинул территорию, однако это его еще больше разозлило, и, как отметила наша собеседница, экс-директор вошел в кабинет действующего директора Карена Бадаляна и ударил его пепельницей по голове.
«Нашего директора перевезли в медцентр, на протяжении недели он находился под наблюдением врачей. А теперь Туманян при всех заявляет, что не успокоится, пока не вонзит нож в его (Карена Бадаляна. – Примеч. ред.) живот», – рассказала она.
В Нор-Норкском отделении Полиции Армении корреспонденту Panorama.am сообщили, что по данному факту готовятся материалы, однако, сославшись на тайну следствия, пока воздержались от дополнительных комментариев.