Տիկին Քլինթոնին կներկայացվեն Հրադադարի ռեժիմի խախտման շուրջ մտահոգությունները. Սաքունց
Սահմանամերձ բնակավայրերում կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանման ուղղությամբ միջազգային հանրությունը, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է շատ ակտիվ մեխանիզմներ ունենա: Անդրադառնալով այսօր Չինարի գյուղի պաշտպանական հենակետերի ուղղությամբ հակառակորդի հարձակմանը, Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը:
Այսօր ԱՄՆ դեսպանատանը ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հետ հանդիպմանը (հանդիպումը նախանշված է ԱՄՆ դեսպանատանը ժամը 14:30-ին) Սաքունցը լինելու է և կարծում է, որ «հրադադարի խախտման հարցը, բնականաբար, պետք է բարձրացնել տիկին Քլինթոնի հետ հանդիպմանը»:
Նա ասաց, որ առավոտից Վանաձորից դուրս է եկել ու տեղյակ չէ, որ հակառակորդի կողմից Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի պաշտպանական հենակետերի ուղղությամբ դիվերսիոն հարձակում է տեղի ունեցել: Հիշեցնենք` հարձակման հետևանքով հայկական կողմը 3 զոհ էր տվել և կային վիրավորներ:
«Դիպուկահարների ու հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ պետք է շատ ակտիվ գործեն, որպեսզի հրադադարի ռեժիմի խախտումները բացառվեն, ավելի շատ հակառակորդի կողմից սպառազինությունների մրցավազքը կանխարգելվի», -նկատեց Սաքունցը ու ասաց, որ այդ հարցերի շուրջ ԱՄՆ պետքարտուղարին «մտահոգությունը կներկայացվի»:
Նշենք, որ ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հունիսի 4-ին Հայաստան կատարելիք այցի շրջանակներում նախ կհանդիպի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, այնուհետև կհանդիպի Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:

The international community, in particular, OSCE Minsk Group, must have active mechanisms for maintaining the ceasefire regime in border settlements, head of Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office, Arthur Sakunts told a Panorama.am reporter, commenting on Azerbaijani diversion attack on Armenian military posts near Chinari village today.
Sakunts said he would be present at a meeting with U.S. Secretary of State Hillary Clinton at the U.S. Embassy in Yerevan today and thinks that “Mrs. Clinton should certainly be reported on ceasefire violations.”
Today Azerbaijan once again grossly violated the ceasefire, trying to break into Armenian military posts in the north-eastern region of the contact line near the villages of Berdavan and Chinari, Tavush region. Armenian forces repulsed the enemy offensive. As a result of Azerbaijan’s diversion attack, Armenian servicemen Hrach Sargsyan, Zohrab Balabekyan and Karen Davtyan were killed. Some soldiers were wounded.
U.S. Secretary of State Hillary Clinton will arrive in Armenia today. As part of her visit to Armenia, first of all, she will meet with civil society representatives and later will be received by Armenian President Serzh Sargsyan.