Սամվել Բաբայան. Միջազգային հանրությունից ադեկվատ քայլեր սպասելն այլևս անիմաստ է
«Ադրբեջան գիտակցելով իր արած քայլերի վտանգավորությունը, բնականաբար, անընդհատ փորձելու է հերքել դիվերիսոն գործողությունների փաստը, սակայն դա անհնար է»,- մեկնաբանելով ադրբեջանական կողմի տարածած տեղեկություններն այն մասին, թե՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին հայկական «սադրիչ« խումբը փորձել է ներթափանցել ադրբեջանական դիրքեր, սակայն հակահարված է ստացել ու զոհեր գրանցել՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց փորձագետ Սամվել Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը թիկունքից հարձակում է իրականացրել Չինարի գյուղի մերձակա հայկական հենակետերից մեկի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով  հայկական կողմից 3 զինծառայող զոհվել է, կան նաև վիրավորներ:
Նրա խոսքերով, փաստն այն է, որ միջադեպը գրանցվել է հայկական դիրքում, ինչը միանգամից հերքում է Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող մոտեցումը:
«Այդ երկրի ղեկավարության լկտիությունը սահմաններ չունի: Նրանք փորձում են նույնիսկ իրենց համար ոչ ձեռնտու զարգացումների պարագայում անիմաստ հաղորդագրություններ տարածել: Հայկական կողմը չպետք է «ձեռքերը ծալած նստի», քանի որ միջազգային հանրությունից ադեկվատ քայլեր սպասելն այլևս անիմաստ է, պետք է կոշտ հակահարված տալ թշնամուն: Նրանց պատժելն անխուսափելի է»,- հավելեց նա:

Самвел Бабаян: Бессмысленно ждать адекватных действий от международного сообщества
«Осознавая опасность предпринятых им действий, Азербайджан, естественно, попытается опровергнуть факт диверсионных действий, однако это невозможно»,– комментируя распространенное азербайджанскими СМИ сведения о том, что «провокационная» группа армян пыталась проникнуть на азербайджанские позиции, однако встретила контратаку и понесла потери, в беседе с Panorama.am отметил эксперт Самвел Бабаян.
Напомним, что азербайджанская диверсионная группировка совершила нападение на один из опорных пунктов, расположенных близ села Чинари Тавушской области, в результате которого, по предварительным данным, погибли трое и ранены пятеро военнослужащих.
По словам Самвела Бабаяна, факт в том, что инцидент был зафиксирован в одной из армянский позиций, а это опровергает подход, выдвигаемый азербайджанской стороной.
«Наглость руководства этой страны не имеет границ. Они пытаются даже в случае невыгодного для них развитий событий распространять бессмысленные сведения. Армянская сторона не должна сидеть сложа руки, так как ждать адекватных действий от международного сообщества бессмысленно: необходимо нанести жесткий контрудар противнику. Их наказание неизбежно»,– добавил эксперт.