Սամվել Բաբայան. Միջազգային հանրությունից ադեկվատ քայլեր սպասելն այլևս անիմաստ է
«Ադրբեջան գիտակցելով իր արած քայլերի վտանգավորությունը, բնականաբար, անընդհատ փորձելու է հերքել դիվերիսոն գործողությունների փաստը, սակայն դա անհնար է»,- մեկնաբանելով ադրբեջանական կողմի տարածած տեղեկություններն այն մասին, թե՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին հայկական «սադրիչ« խումբը փորձել է ներթափանցել ադրբեջանական դիրքեր, սակայն հակահարված է ստացել ու զոհեր գրանցել՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց փորձագետ Սամվել Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը թիկունքից հարձակում է իրականացրել Չինարի գյուղի մերձակա հայկական հենակետերից մեկի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով  հայկական կողմից 3 զինծառայող զոհվել է, կան նաև վիրավորներ:
Նրա խոսքերով, փաստն այն է, որ միջադեպը գրանցվել է հայկական դիրքում, ինչը միանգամից հերքում է Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող մոտեցումը:
«Այդ երկրի ղեկավարության լկտիությունը սահմաններ չունի: Նրանք փորձում են նույնիսկ իրենց համար ոչ ձեռնտու զարգացումների պարագայում անիմաստ հաղորդագրություններ տարածել: Հայկական կողմը չպետք է «ձեռքերը ծալած նստի», քանի որ միջազգային հանրությունից ադեկվատ քայլեր սպասելն այլևս անիմաստ է, պետք է կոշտ հակահարված տալ թշնամուն: Նրանց պատժելն անխուսափելի է»,- հավելեց նա:

Samvel Babayan: It’s already useless to expect adequate steps from international community
“Azerbaijan realizes the dangerousness of its steps, therefore it will constantly try to deny the fact that it carried out a diversion attack, but this is impossible,” expert Samvel Babayan told Panorama.am, commenting on reports in Azerbaijani media alleging that an Armenian diversion group tried to break into Azerbaijani military posts, but the attack was repulsed with casualties sustained by the Armenian side.
Today Azerbaijan once again grossly violated the ceasefire, trying to break into Armenian military posts in the north-eastern region of the contact line near the village of Chinari. Armenian forces repulsed the enemy offensive. As a result of Azerbaijan’s diversion attack, 3 Armenian servicemen were killed; some soldiers were wounded.
According to Babayan, the incident was recorded at Armenian military posts, which immediately denies the approach put forward by Azerbaijan.
“The impudence of that country’s leadership knows no bounds. Even under non-beneficial developments, they try to spread useless messages. The Armenian side should not sit idly by, because it’s already useless to expect adequate steps from the international community. We must give a harsh response to the enemy. Punishment is inevitable,” he concluded.