«Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ պետական մակարդակով իրականացնում է ահաբեկչության և հայաֆոբիայի քաղաքականություն: Դրա վառ ապացույցն այն է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի այցի նախօրեին Ադրբեջանն իրականացնում է ռազմական ավանտյուրա և որը, ավելի քան համոզված եմ, որ պլանավորված է ամենաբարձր մակարդակով»,- անդրադառնալով ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի գործողություններին, Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ մամլո խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը թիկունքից հարձակում է իրականացրել Չինարի գյուղի մերձակա հայկական հենակետերից մեկի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում հայկական կողմից 3 զինծառայող զոհվել է, կան նաև վիրավորներ:
Ըստ Է. Շարմազանովի՝ սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն արհամարհում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին ու նրանց կողմից հռչակված սկզբունքները:
«Կարծում եմ, որ ժամանակն է, որ թե´ ԱՄՆ-ը, և թե´ մյուս երկու համանախագահ երկրներն ամենաբարձր մակարդակով հստակ պատասխան տան նմանատիպ գործողություններին: Ինչքան դու չես դատապարտում հանցագործությունը, այնքան հանցագործն ավելի լկտի է դառնում»:
«Հայկական կողմը բազմիցս հայտարարել է, որ նմանատիպ գործողություններն անպատասխան չեն մնա: Ադրբեջանցիների մտքով թող չանցնի, որ կարող է նմանատիպ ավանտյուրաներով պանիկա սերմանել»,- ասաց նա:

Azerbaijan once more proved that it carries out state-level terrorism and Armenophobia policy, planning at a high-level a military adventure ahead of the visit of U.S. Secretary of State Hillary Clinton to Armenia, RPA spokesman Edward Sharmazanov told Panorama.am, commenting on Azerbaijan’s recent diversion attack on Armenian military posts.
Today Azerbaijan once again grossly violated the ceasefire, trying to break into Armenian military posts in the north-eastern region of the contact line near the village of Chinari. Armenian forces repulsed the enemy offensive. As a result of Azerbaijan’s diversion attack, 3 Armenian servicemen were killed; some soldiers were wounded.
According to Sharmazanov, this incident proves once more that Azerbaijan shows disrespect for the OSCE Minsk Group Co-Chair Countries and their principles.
“I think it’s high time that U.S. and the other two Co-Chair Countries clearly and at the highest level respond to such actions. The criminal becomes more and more impudent as long as the crime remains unpunished,” Sharmazanov concluded.