«Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական դիվերսիաների և պետքարտուղար Քլինթոնի այցի միաժամանակյա լինելը պատահական զուգադիպություն չէր: Կարծում եմ կատարվածը հարկավոր է դիտարկել պաշտոնական Բաքվի ինչ-ինչ քաղաքական հաշվարկների, մասնավորապես «պատերազմի շանտաժի» համատեքստում»,- անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն գործողությանը՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը թիկունքից հարձակում է իրականացրել Չինարի գյուղի մերձակա հայկական հենակետերից մեկի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում հայկական կողմից, նախնական տեղեկություններով, 3 զինծառայող զոհվել է, ևս 5ը՝ վիրավորվել են:
«Իսկ ի՞նչ ասել է պատերազմի շանտաժ: Ակնհայտ է, որ վերջին տարիներին արցախյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում Բաքուն պատերազմը չվերսկսելը ներկայացնում է իբրև իր կողմից արված հնարավոր առավելագույն փոխզիջում: Ամենայն հավանականությամբ, պատերազմի շանտաժի խաղաքարտը Բաքվում ցանկանում են խաղարկել նաև Քլինթոնի այցի ընթացքում:
Մասնավորապես պետքարտուղար Քլինտոնի այցից առաջ դիվերսիաների իրականացումը կարելի է որակել իբրև Բաքվի կողմից «պատերազմը վերսկսելու վճռականության» ցուցադրություն, որի նպատակն է հանդես գալ «պայման թելադրողի» դերում»,- ասաց Դ. Ջամալյանը:
Ըստ փորձագետի՝ այս տեսակետից միանգամայն հավանական պետք է համարել նաև այն, որ ալիևյան վերնախավը այս կերպ փորձում է ստուգել «պատերազմի շանտաժի» հանդեպ ամերիկյան կողմի հնարավոր ռեակցիան:
«Պետքարտուղար Քլինթոնն անթույլատրելի համարեց լարվածության էսկալացիան, ինչը խոստացավ կրկնել նաև Բաքվում: Փաստը մնում է փաստ, որ պետքարտուղարի Երևանում գտնվելուն զուգահեռ ադրբեջանական լրահոսում հայտնվեցին տեղեկություններ, որոնցում փորձ էր արվում տեղի ունեցածը ներկայացնել իբրև մեր զինծառայողների միջև միջանձնային կոնֆլիկտի հետևանք:
Այդուհանդերձ տվյալ դեպքում հարկ է ֆիքսել հետևյալը. մեր դիրքապահ ստորաբաժանումները կասեցրել և ետ են մղել ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի հարձակումը»,- նշեց նա:
Փորձագետի խոսքերով՝ մեր հանրությունը պետք է հստակ գիտակցի. առաջին գծում բանակն իր գործառույթն իրականացրել է՝ ցավոք, մեզ համար ծանր կորստների գնով:
«Եվ թերևս ամենակարևորը. մեր երկրի Զինված ուժերի գերագույն-գլխավոր հրամանատարը, պաշտպանության նախարարը բազմիցս հայտարարել են, որ թշնամու և ոչ մի սանձարձակություն անպատասխան չի մնալու: Հատկապես ընդգծենք. խոսքը ոչ թե պարզունակ վրեժխնդրության, այլ թշնամուն զսպելու գործուն մեխանիզմի մասին է, այնպիսի պատասխանի մասին, որը կլինի իրադրությանը համարժեք՝ միաժամանակ Ադրբեջանում հանրային ռեզոնանս առաջացնելու ունակ կորուստներ ենթադրող, այնպիսի պատասխանի մասին, որի հետևանքով ալիևյան վարչակազմի այս նախահարձակ ագրեսիան ադրբեջանական հասարակության կողմից ընկալվի իբրև վտանգավոր արկածախնդրություն: Սա է թշնամուն զսպելու միակ ելքը»,- ասաց Դ. Ջամալյանը:
Այնուհետև փորձագետը հավելեց. «Այո՛ Ադրբեջանում հանրային կարծիքը հաշվի առնելու մշակույթ գոյություն չունի: Այնուամենայնիվ, միաժամանակյա մեծաթիվ կորուստների ապակայունացնող պոտենցիալն անգամ այստեղ հաշվի չառնել չեն կարող: Ասվածի ապացույցը Ադրբեջանի ՊՆ-ի մեզ քաջ հայտնի պրակտիկան է. սեփական մեծաթիվ միաժամանակյա կորուստները հանրությանը ներկայացնել մաս-մաս, երեք-չորս օրվա ինտերվալով՝ միաժամանակ խեղաթյուրելով մերոնց կողմից ոչնչացված ասքյարների մահվան իրական հանգամանքները: Առավել քան վստահ եմ, որ առաջիկայում մենք կրկին պաշտոնական Բաքվի այդ պրակտիկայի ականատեսը կլինենք»:

« Очевидно, что диверсия, предпринятая азербайджанскими ВС, и визит госсекретаря США Хиллари Клинтон не были случайным совпадением. На мой взгляд, произошедшее следует рассматривать в контексте политических расчетов, в частности, военного шантажа, осуществляемого официальным Баку»,– комментируя действия азербайджанской диверсионной группировки, заявил Panorama.am военный эксперт Давид Джамалян.
Напомним, что вчера, по предварительным данным, в северо-восточном направлении армяно-азербайджанской границы азербайджанская сторона в очередной раз грубым образом нарушила режим прекращения огня на линии соприкосновения, предприняв попытку проникнуть в армянские опорные пункты, расположенные в направлении сел Бердаван и Чинари Тавушской области. В результате диверсии погибли трое и ранены шестеро военнослужащих.
«О каком же военном шантаже идет речь? Очевидно, что в последние годы в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта Баку преподносил невозобновление войны как максимально возможный компромисс со своей стороны. По всей вероятности, в Баку хотят разыграть карту военного шантажа и в ходе визита Клинтон.
Осуществление диверсий в преддверии визита госсекретаря, в частности, можно охарактеризовать как демонстрацию Азербайджаном «решимости возобновить войну», цель которой – выступить в роли стороны, „диктующей условия” »,– отметил Джамалян.
По мнению эксперта, в этом плане однозначно возможным следует считать и то, что алиевская элита таким образом пытается проверить возможную реакцию американской стороны на «военный шантаж».
«Госсекретарь США назвала неприемлемой эскалацию напряженности и пообещала повторить это свое мнение и в Баку. Факт остается фактом: параллельно с нахождением Клинтон в Ереване в азербайджанских СМИ появились сведения, в которых предпринята попытка преподнести произошедшее как последствие межличностного конфликта между нашими военнослужащими. Тем не менее, в данном случае следует зафиксировать следующее: наши пограничные подразделения предотвратили нападение диверсионных группировок Азербайджана, отбросив их назад»,– подчеркнул Джамалян.
По словам эксперта, наше общество должно четко осознать, что армия выполнила свою функцию на передовой линии, но, увы, ценой ощутимых для нас потерь.
«Быть может, самое важное в том, что верховный главнокомандующий ВС Армении и министр обороны неоднократно заявляли, что ни одно разнузданное действие противника не останется без ответа. В этом контексте следует особо подчеркнуть, что речь идет не о простой мести, а о действенном механизме сдерживания противника и о таком ответе, который будет адекватным сложившемуся положению и вместе с тем предполагающим способность вызвать общественный резонанс в Азербайджане, в результате чего эта наступательная агрессия алиевского режима будет восприниматься обществом этой страны как опасная авантюра. В этом состоит единственный способ сдержать противника»,– заявил Давид Джамалян, добавив: «Да, в Азербайджане не существует культура учитывать общественное мнение. Тем не менее, они не могут не учитывать деструктивный потенциал многочисленных потерь. Доказательством сказанного является всем известная практика Минобороны Азербайджана отчасти представлять многочисленные потери в собственной армии, с интервалом в 3-4 дня, искажая при этом реальные обстоятельства смерти аскяров, уничтоженных армянской стороной. Я более чем уверен в том, что в ближайшем будущем мы вновь будем свидетелями этой практики официального Баку».