Փաստաբանական համայնքի ուժը. 250-ից ավելի փաստաբան միացել է Վճռաբեկ դատարանի դեմ պայքարին
Հունիսի 11-ին ժամը 14:00-ին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում Փաստաբանների պալատի նորաստեղծ հանձնախումբը հանդես կգա հայտարարությամբ և կներկայացնի կոնկրետ գործեր, որոնց դեպքում Վճռաբեկ դատարանը «ակնհայտ խախտումներ» է թույլ տվել: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Փաստաբանների պալատի փաստաբան, հանձնախմբի անդամ Գևորգ Գյոզալյանը:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ 5 փաստաբաններով կազմված հանձնախումբը ստեղծվել է մայիսի 25-ին և դրա անդամներն են փաստաբաններ Գևորգ Գյոզալյանը, Արա Զոհրաբյանը, Կարեն Մեժլումյանը, Լուսինե Սահակյանը և Հայկ Ալումյանը:
«Դրանք աղմկահարույց գործեր չեն, դրանք ուղղակի այնպիսի գործեր են, որոնց դեպքում Վճռաբեկ դատարանը երկակի ստանդարտներ է կիրառել ու աղաղակող խախտումներ արել», -հավելեց փաստաբանը` նկատելով, որ փաստաբանները և քրեական, և քաղաքացիական գործերի տեսանկյունից կներկայացնեն մասնագիտական եզրակացություն, թե որ դեպքում ինչ մոտեցում է ցուցաբերել Վճռաբեկ դատարանը:
Փաստաբանները հայտարարել էին, որ հունիսի 11-ը փաստաբանների դպրոցի կողմից կարող է համարվել վերապատրաստման դասընթացի օր, քանի որ այդ օրը ներկայացվելու են դատական համակարգում առկա բազմաթիվ խախտումներ և դրանց լուծման ուղիները: «Փաստաբանների համար սա հիմք է, որպեսզի հարգելի համարվի դատական նիստին բացակայությունը, ինչի կապակցությամբ կարող է տրամադրվել համապատասխան տեղեկանք», -նշել էին փաստաբաններն իրենց հայտարարության մեջ:
Այս կապակցությամբ Գյոզալյանը բացատրեց, որ դա արվել է քաղաքացիական գործերով փաստաբանների համար, քանի որ փաստաբանների այդ խումբը որոշակի վտանգի առջև կարող է կանգնել այդ օրը դատին չներկայանալով:
«Գործեր կան, որ գտնվում են նախնական դատաքննության փուլում, և եթե քաղաքացիական գործերով այդ փուլում ապացույցներ չներկայացնեն, իրավական դիրքորոշում չարտահայտես, միանշանակ դա կարող է ի վնաս լինել քո վստահորդի համար: Քանի որ դատական համակարգը շատ լավ տեղյակ է մեր ակցիաների մասին, մենք ենթադրում ենք, որ նրանք այդ օրը համատարած կփորձեն առանց փաստաբանների քննել գործերը, իսկ քաղաքացիական դատավարությունն այդ հնարավորությունը նրանց տալիս է, ի տարբերություն քրեականի: Քրեական գործերին եթե չեն գնում, այսպես թե այնպես գործը հետաձգվում է: Որպեսզի հաշվեհարդար չլինի փաստաբանների նկատմամբ և այն փաստաբանները, ովքեր մտավախություն ունեն, որ դատարանը ակնհայտորեն իրենց բացակայության դեպքում կքննի գործը, մենք նրանց տվել ենք փաստաբանի բացակայության հիմքը: Այդ դեպքում, դատարանը կաշկանդված կլինի օրենքով և գործը չի քննի առանց փաստաբանի», -հավելեց Գյոզալյանը:
Այս պահին փաստաբանների տարածած հայտարարությանը միացել են 250-ից ավելի փաստաբաններ, ինչը և Գյոզալյանի համար ողջունելի է: Ընդհանուր առմամբ, Փաստաբանների պալատում գործում է 1100 փաստաբան, սակայն նրանց մի մասը աշխատում են պետական հիմնարկներում և ակտիվ չեն:
Հարցին, թե մեկօրյա գործադուլ-դատադուլը արդյոք չի հակասում իրենց պաշտպանյալի իրավունքների պաշտպանության սկզբունքին, Գյոզալյանը պատասխանեց, որ դա արվում է հենց նրանց շահերի պաշտպանության համար:
«Մենք մեր հաճախորդների շահերի համար ենք գնում այս քայլին: Եթե Վճռաբեկ դատարանը չվերանայի իր այս քաղաքականությունը, երկակի ստանդարտներով առաջնորդվելը, անձանցից կախված արդարադատություն իրականացնելը, ապա լիարժեք պաշտպանություն չի ստացվի», -փոխանցեց փաստաբան Գևորգ Գյոզալյանը:

Заявление адвокатов Армении об акции протеста против Кассационного суда набирает сторонников
Созданная недавно специальная группа Палаты адвокатов Армении 11 июня выступит с заявлением и представит конкретные дела, по которым Кассационный суд РА «допустил явные нарушения». Об этом Panorama.am сообщил член Палаты адвокатов Армении и представитель данной группы Геворк Гёзалян, отметив, что это не громкие дела, а просто примеры того, как «Кассационный суд РА применил двойные стандарты и допустил возмутительные нарушения».
По его словам, адвокаты представят экспертное заключение как по уголовным, так и по гражданским делам, показав, какой подход в каком случае продемонстрировал Кассационный суд.
Напомним, еще 26 мая адвокаты обещали в скором времени выступить с заявлением относительно своего недовольства деятельностью Кассационного суда РА. Данная проблема даже стала предметом самых бурных дискуссий, в том числе в социальных сетях. Более того, была создана специальная группа, куда вошли адвокаты Геворк Гёзалян, Айк Алумян, Ара Зограбян, Карен Межлумян и Лусине Саакян. Еще тогда Г. Гёзалян сообщил агентству «ФактИнфо» («Пастинфо»), что в случае, если предложения адвокатов будут проигнорированы, они начнут акцию протеста. По его словам, данная инициатива находит поддержку большинства представителей адвокатской сферы в республике.
Уже 5 июня группа членов Палаты адвокатов Армении заявила о проведении 11 июня однодневной забастовки. «Осознавая, что забастовка является одной из самых крайних мер проявления нашего протеста, тем не менее, мы решили пойти на этот шаг, поскольку все предпринятые нами разнородные меры (жалобы в различные органы, публикации в СМИ и др.) не только не исправили ситуации, но просто были проигнорированы», – говорилось в заявлении. Как сообщили в Палате адвокатов, целью забастовки является привлечение внимания судебных властей к существующим проблемам. В этот день адвокаты соберутся вместе и на пресс-конференции представят свои требования.
Адвокаты напоминали также обещание действующего председателя Кассационного суда РА Армана Мкртумяна в кратчайшие сроки устранить порочную практику принятия жалоб на производство и подчеркивали, что момента его озвучивания прошло 4 года, однако ничего не изменилось.
Еще одной проблемой в заявлении назывались порой противоречащие друг другу решения Кассационного суда, причем без обоснования того, почему отклоняются от собственных прецедентов, имевших место ранее. Отмечалось, что вся эта ситуация, «создавшаяся правовая неопределенность и непрозрачность оставляют у общественности негативное впечатление о судебной системе». Более того, считают юристы, ответственность за все проблемы и упущения в нижестоящих судебных инстанциях, органах следствия и пр., за «усугубляющийся день ото дня кризис судебной системы» также несет Кассационный суд РА.
По состоянию на 6 июня, к заявлению присоединились свыше 250 адвокатов. Г. Гёзалян приветствовал этот факт, отметив, что всего в Палате адвокатов Армении состоят 1100 человек, однако часть из них неактивна ввиду деятельности, связанной с госорганами.
На вопрос корреспондента Panorama.am не мешает ли забастовка адвокатов реализации прав их подзащитных, Г. Гёзалян ответил, что все это делается именно с целью защиты интересов клиентов.
«Мы идем на этот шаг именно с целью защиты интересов наших клиентов. Если Кассационный суд РА не пересмотрит своей политики, не перестанет руководствоваться двойными стандартами, осуществлять персоноцентрированное судопроизводство, то обеспечить полноценную защиту не удастся», – подчеркнул Г. Гёзалян.