Կանադացի օրենսդիրը հանդես է եկել հայտարարությամբ` ՀՀ առաջին Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ (տեսանյութ)
Կանադայի օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչ Հարոլդ Ալբրեխտը ՀՀ առաջին Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում մասնավորապես նշվում է.
«Պարոն նախագահ մայիսի 28-ը նշանակալից ամսաթիվ է Կանադայի հայերի, Հայաստանի, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհի համար:
1918 թ.-ին, այս օրը Հայոց ցեղասպանության սարսափազդու դեպքերից հետո, Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակել է իր առաջին անկախությունը:
Չնայած, այն հանգամանքին, որ 1920-ականներին Հայաստանը բռնակցվել է Խորհրդային միությանը, նույնիսկ 94 տարի անց, 1918 թ. մայիսի 28-ը մնում է բոլոր հայերի համար կարևոր նշանակություն ունեցող օր:
ՀՀ-ն կրկին անկախ երկիր է, որը հռչակել է իր անկախությունը 1991 թ. սեպտեմբերի 21-ին: Ես պատիվ եմ ունեցել այցելել Հայաստան և տեսնել այնտեղ գործող ժողովրդավարությունը և կենսունակ մշակույթը:
Ես պատիվ ունեմ ծառայել կանադա-հայկական պատգամավորական բարեկամության խմբին, ինչպես նաև կիսել այս պատմական հիշատակը»:

По случаю Дня Первой Республики Армения представитель законодательного органа Канады выступил с заявлением (видеоматериал)
11:31 06/06/2012
По случаю дня независимости Первой Республики Армения представитель законодательного органа Канады Гарольд Альбрехт выступил с заявлением, в котором, в частности говорится:
«Господин президент, 28 мая – знаменательная дата для армян Канады, Армении и всего мира. В этот день в 1918 году после ужасных событий Геноцида армян Республика Армения провозгласила свою первую независимость.
Несмотря на то, что в 1920-е годы Армения была включена в состав Советского Союза, тем не менее, даже 94 года спустя, 28 мая 1918 года остается знаменательной и важной датой.
Республикая Армения – снова независимая страна, провозгласивашя свою независимость 21 сентября 1991 года. Я имел честь посетить Армению, видеть действующую в этой стране демократию и жизнеспособную культуру и заявляю, что имею честь служить депутатской группе канадско-армянской дружбы».