Նախօրեին Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) Հայաստանի դեմ հերթական որոշումն է կայացրել:
ՄԻԵԴ կայացրած որոշմամբ, Հայաստանում խախտվել է Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածը և ցմահ դատապարտյալ Արարատ Մուրադխանյանը 2004 թվականից 2007 թվականը անօրինական կերպով է կալանքի տակ պահվել: Ըստ նույն որոշման, որը հրապարակվել է ՄԻԵԴ կայքէջում, Հայաստանի կառավարությունը պարտավորվելու է ցմահ ազատազրկման դատապարտված Արարատ Մուրադխանյանին որպես փոխհատուցում վճարել 6 000 եվրո:
Ի՞նչ հիմքով է պարտվել Հայաստանի Հանրապետությունը և արդյոք նշված գումարն արտացոլում է դիմումատուի պահանջն ամբողջությամբ:
Գործընթացին մոտ կանգնած աղբյուրը «Փաստինֆո» գործակալության հարցերին պատասխանել է, որ ի սկզբանե Հայաստանի Հանրապետությունից դիմումատուն պահանջել է 100 000 եվրո` որպես նյութական վնաս և 250 հազար եվրո` որպես բարոյական կամ ոչ նյութական վնաս: Ընդհանուր առմամբ, այս գործով դիմումատուն երկրից պահանջել է 350 հազար եվրո:
Դրա դիմաց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է միայն 6000 եվրոյի պահանջը` կառավարության առարկությունների հիման վրա: Հայաստանը պարտվել է միայն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի մասով` պայմանավորված այն հանգամանքով, որ 2004թ. քրեական դատավարության օրենսդրությունը հստակ չէր տարանջատում, թե նախնական կալանքը դատարանի կողմից նախնական քննության փուլում ինչ ժամկետով է կարգավորվում և ինչ ժամկետով է կարգավորվում նախաքննության փուլում:
Այլ կերպ ասած` Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից 320 հազար եվրոյի փոխարեն 6000 եվրո վճարման պարտավորություն սահմանող որոշում կայացնելու համար հիմք են ծառայել ոչ թե պետական մարմինների գործողությունները, այլ միայն օրենսդրության անկատարությունը և դրա անհամապատասխանությունը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի պահանջներին:

Евросуд оштрафовал правительство Армении лишь из-за несовершенства законодательства 2004г.
Европейский суд по правам человека, как накануне сообщал сайт Panorama.am, принял очередное решение против Армении. Согласно вынесенному ЕСПЧ вердикту, в Армении была нарушена ст. 5 Конвенции о защите прав человека и основных свобод и осужденный на пожизненное лишение свободы Арарат Мурадханян с 2004 по 2007гг. содержался в заключении незаконно. Решение было опубликовано на сайте ЕСПЧ, здесь также отмечалось, что правительство РА обязано выплатить А. Мурадханяну компенсацию в размере 6000 евро.
Почему правительство Армении проиграло данное дело, удовлетворяет ли сумма компенсации все требования истца? На эти вопросы ответил агентству «ФактИнфо» («Пастинфо») источник, стоящий близко к данному процессу. По словам собеседника агентства, истец вначале требовал от правительства Армении 100 000 евро в качестве возмещения материального ущерба и 250 000 за нанесенный моральный вред. В общей сложности, по данному делу от правительства Армении требовали 350 тысяч евро.
Однако Евросуд на основании доводов ответчика удовлетворил требования истца лишь в размере 6000 евро. Правительство РА проиграло дело только по части нарушения требований ст. 5 Европейской Конвенции о защите прав человека и основных свобод, поскольку в 2004г. законодательство по уголовному судопроизводству не давало четкого определения в суде сроков предварительного заключения на стадии предварительного расследования и предварительного следствия.
Иначе говоря, в основе решения ЕСПЧ лежат не действия государственных органов, а исключительно несовершенство законодательства и его несоответствие требованиям Европейской Конвенции о защите прав человека и основных свобод.