Ֆրանսիայի արտգործնախարարությունը  մտահոգություն է հայտնում հայ-ադրբեջանական սահմանին զոհերի կապակցությամբ
17:55 06/06/2012
Ֆրանսիայի արտգործնախարարությունը մտահոգություն է հայտնում հայ-ադրբեջանական սահմանին զոհերի կապակցությամբ
Ֆրանսիայի ԱԳ գերատեսչությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում իր մտահոգությունն է հայտնել վերջին օրերին շփման գծում ընդհանուր առմամբ 8 զինծառայողների սպանության առնչությամբ: Ինչպես տեղեկանում ենք Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարության պաշտոնական էջից, հաղորդագրությունում, մասնավորապես, կոչ է արվում կողմերին զերծ մնալ ուժի կիրառումից և հարգել 1994 թ-ին սահմանված հրադադարի ռեժիմը:
«Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ռազմական լուծում չունի: Կողմերը պետք է հավատարիմ մնան  հակամարտության խաղաղ կարգավորման, ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտով ամրագրված ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքներին:
Հայատարարության համաձայն, ֆրանսիական կողմը պատրաստվում է հունիսին ԵԱՀԿ համանախագահների մասնակցությամբ Փարիզում նախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների կայանալիք հանդիպմանը:
Հիշեցնենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական փուլը ծագել է 1991թ., երբ ի պատասխան ԼՂ բնակչության ինքնորոշման պահանջի, ադրբեջանական իշխանությունները փորձեցին հարցը լուծել` խորհրդային անվտանգության ուժերի (ԿԳԲ-ի հատուկ ջոկատներ) կողմից անձնագրային ռեժիմի իրականացման քողի տակ էթնիկ զտումներ իրականացնելով եւ լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսելու ճանապարհով, որը բերեց հազարավոր զոհերի եւ զգալի նյութական կորուստների: 1994թ. կնքվեց զինադադար: Ներկայումս հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցությունները ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) միջնորդությամբ`2007 թ. նոյմբերին վերջիններիս կողմից ներկայացված մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա:

МИД Франции выражает обеспокоенность по поводу инцидентов на границе Армении и Азербайджана
Министерство иностранных дел Франции распространило заявление, в котором выражается обеспокоенность по поводу последних инцидентов на границе Армении и Азербайджана, жертвами которых стали восемь человек. Заявление размещено на официальном сайте МИД Франции.
Французское внешнеполитическое ведомство призывает обе стороны воздержаться от применения силы и строго соблюдать установленный в 1994 году режим прекращения огня.
«У нагорно-карабахского конфликта не может быть военного решения. Стороны должны оставаться верными процессу мирного урегулирования конфликта на основе установленных Уставом ООН и Хельсинкским Заключительным актом принципов неприменения силы, территориальной целостности и права народов на самоопределение», – говорится в заявлении МИД Франции.
Согласно сообщению, французская сторона работает над подготовкой встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана при участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Встречу планируется провести в июне в Париже.
Напомним, военная фаза нагорно-карабахского конфликта началась в 1991 году, когда в ответ на требование населения Нагорного Карабаха на самоопределение, азербайджанские власти под видом осуществления паспортного контроля попытались решить вопрос путем этнических чисток посредством советских сил безопасности (спецподразделения КГБ) и инициировали широкомасштабные военные действия, которые привели к многотысячным жертвам и значительному материальному ущербу.
В 1994г. было установлено перемирие. На данном этапе переговоры по урегулированию конфликта продолжаются при посредничестве Сопредседателей Минской Группы ОБСЕ (Россия, США, Франция) на основе представленных ими в ноябре 2007г. мадридских предложений.
Азербайджан до сих пор не выполняет принятые в 1993 году 4 резолюции Совета Безопасности ООН, продолжая провоцировать в регионе гонку вооружений и грубо нарушая основополагающий принцип международного права о неприменении силы или угрозы применения силы.