Սերժ Սարգսյան. ՀՀ և Արցախի դեմ ուղղված որևէ գործողություն անպատասխան չի մնալու
«Յուրաքանչյուր հայ զինվորի կորուստը` մեր ողջ ժողովրդի կորուստն է: Զոհվածների ընտանիքների հետ միասին սգում ենք մենք բոլորս: Հակառակորդին տրվող պատասխանի առումով չկա համաչափության այնպիսի աստիճան, որը կարող է սփոփել մեր վիշտը»,- արձագանքելով Panorama.am-ի՝ սահմանային միջադեպերի վերաբերյալ հարցին՝ հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Ես մշտապես ասել եմ, որ շփման գծում սադրանքները չափազանց վտանգավոր են: Նաև ասել եմ, որ դրանք ստանալու են կոշտ պատասխան: Վերջին օրերին տեղի ունեցած միջադեպերը ևս դրա վկայությունն են»,- ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Անդրադառնալով սահմանային միջադեպերի համար պատասխանատվության խնդրին՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Կամ այս սադրանքներն իրականացվել են Ադրբեջանի ղեկավարության հանձնարարությամբ, և այդ դեպքում նրանք անձնական պատասխանատվություն են կրում զինադադարի` Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորության խախտման համար, կամ այդ երկրի Զինված ուժերը գտնվում են հրամանատարության հսկողությունից դուրս, և այդ դեպքում մենք պետք է պատրաստ լինենք գործ ունենալ առանձին դաշտային հրամանատարների, այլ ոչ թե կազմակերպված բանակի հետ»:
«Մենք չունենք զինված ուժ կիրառելու որևէ դրդապատճառ, քանի որ համարում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման միակ ուղին բանակցայինն է, և կարգավորումը պետք է բխի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրագործման հնարավորությունից: Իսկ լուծման ճանապարհով առաջ շարժվելու համար, ինչպես բազմիցս նշել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, բնակչությանը պետք է պատրաստել խաղաղության: Ադրբեջանական կողմը շարունակում է ուղիղ հակառակն անել` այլատյացության խրախուսումը դիտելով որպես երկրի քաղաքացիների ուշադրությունը ներքին խնդիրներից շեղելու միջոց»,- նշել է հանրապետության ղեկավարն ու ուշադրություն հրավիրել երկու հանգամանքի վրա. «Հատկապես ցավալի է, որ սադրիչ գործողություններրը տեղի են ունեցել հենց այն օրը, երբ Ռուսաստանի Դաշնության նախաձեռնությամբ Մոսկվայում ընթանում էր վստահության միջոցների ամրապնդմանը միտված` Հայաստանի և Ադրբեջանի մտավորականների հանդիպումը, իսկ տարածաշրջանային այցով Հարավային Կովկասում էր գտնվում մեկ այլ համանախագահ պետության` ԱՄՆ պետքարտուղարը»:
Խոսելով հայկական կողմի անելիքների մասին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է. «Մենք չենք ցանկանում իրավիճակի սրում, բայց անպատասխան չենք թողնելու մեր քաղաքացիների, պետական սահմանների և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ուղղված որևէ գործողություն: Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերը ստացել են խիստ հրահանգ ցուցաբերել զսպվածություն և զգոնություն` միևնույն ժամանակ կանխել և պատժել հակառակորդի ցանկացած սադրանք: Վստահ եմ, որ միջազգային հանրությունը և Ադրբեջանի բնակչությունը հասկանում են, թե ում խղճի վրա է զոհվածներրի արյունը»:

“Loss of each Armenian soldier is the loss of our whole nation. We all mourn the death of our soldiers, together with the families of the victims. Regarding the response given to the rival, nothing can console our grief,” President Serzh Sargsyan stated, answering to Panorama.am question about border incidents.
“I’ve been always saying that the instigations on the line of contact are very dangerous. I’ve also said they will get severe responses. Recent incidents are evidence of it,” stressed President Sargsyan.
Remarking on the issue of responsibility for the border incidents, President said: “Either the instigations have been recommended by the Azerbaijani authorities, and in that case, they are responsible for the violation of the ceasefire regime an international obligation that Azerbaijan assumed, or the Armed forces of that country are out of control, and in that case we are to cope with separate field commanders, and not an organized army.”
“We don’t find any reason to apply armed force, since we consider negotiations the only way to settle the Nagorno Karabakh conflict, and the resolution must comprise implementation of right of self determination of people of Artsakh. To move forward and advance, as the OSCE Minsk Group co-chairs have repeatedly stated, people should be prepared to peace. The Azerbaijani side is committed to do quite the opposite – using encouragement of xenophobia as a tool to distract people’s attention from domestic affairs,” said the President and stressed two factors: “It’s especially painful that the provocative actions occurred on the day when intellectuals of Armenia and Azerbaijan, by the initiative of the Russian side, were holding a meeting aimed to strengthen atmosphere of trust, and the Secretary of State of another co-chairing state – USA, was paying a regional visit to South Caucasus.”
Speaking about the plans of the Armenian side, President Sargsyan said: “We are not committed to strain the situation, but we won’t leave unanswered any action against our citizens, state borders and Nagorno Karabakh. The Armed forces of the Republic of Armenia are strictly ordered to perform restraint and vigilance, at the same time to prevent and punish any provocation by the rival. I am sure the international community and the people of Azerbaijan understand who is responsible for the blood of the victims.”