Գագիկ Մակարյան. Դոլարի փոխարժեքը կշարունակի բարձրանալ և առաջիկայում կհասնի 430 դրամի
Դոլարի արժեվորումը ունի իր թե դրական, թե բացասական կողմերը: Մասնավորապես, ինչպես լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը, դրամի արժեզրկումը դրական է անդրադառնում արտահանողների ու տրանսֆերտներ ստացողների վրա: Նրա խոսքերով՝ բացասականն այն է, որ թանկանում են ներմուծվող ապրանքները:
Ինչ վերաբերում է եվրոյի փոխարժեքին, ապա նա նկատեց, որ այստեղ որոշակի «սպեկուլյացիա» կա:
«Ո՞վ է ասել, որ Եվրոպայից ապրանքները չեն ներմուծվում եվրոյով, իսկ եթե եվրոն էժանանում է, ապա ինչու է դրան զուգահեռ ապրանքների գներն ավելանում: Այսինքն՝ չպետք է գնաճը կապել միայն դոլարի հետ, այստեղ դրամ-եվրոն խառնվել է իրար և չգիտես ինչու պետական պաշտոնյանները չեն տարանջատում այս երկու երևույթները»,- ասաց Գ.Մակարյանը:
Նրա խոսքերով՝ դոլարի փոխարժեքը կշարունակի բարձրանալ և առաջիկայում կհասնի 430 դրամի, իսկ հաջորդ տարի դոլարը կհասնի 480-500 դրամի, իսկ մինչև 2014թ-ը՝ 530 դրամի: «Մեր տնտեսությունը այսօր պատրաստ չէ ավելի ցածր դոլարի կուրսով աշխատել: Կարծում եմ, որ մեր տնտեսության վիճակն այնպիսին է, որ դոլարը պետք է շարունակի բարձրանալ»,- ընդգծեց Գ.Մակարյանը:
Տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը նշեց, որ կանխատեսումներ անելը վտանգավոր է: Ըստ նրա՝ բնական էր, որ Հայաստանում դոլարը պետք է արժեվորվեր, քանի որ ՀՀ կենտրոնական բանկի պահուստները նվազել են 350 մլն դոլարով, բացի այդ մեր երկիրը կարիք ունի դոլարների`պարտքային պարտավորությունները մարելու համար:
Վ.Խաչատրյանը ուշադրություն հրավիրեց նաև մեկ այլ փաստի վրա: Ըստ նրա՝ հունիսի դրությամբ կանխիկ գումարի քանակությունը եղել է այնքան, որքան սովորաբար լինում է դեկտեմբեր ամսին՝ 399 մլրդ դրամ: «Մինչդեռ, եթե կանխիկ դրամի քանակությունն ավելանում է՝ նշանակում է, որ գներն էլ պետք է բարձրանան, բայց Հայաստանում գների բարձրացում տեղի չի ունեցել, ընդամենը՝ 0.5%: Սա նշանակում է, որ Հայաստանում շուկայական մեխանիզմները չեն գործում»,- ասաց Վ.Խաչատրյանը:

Курс доллара в Армении продолжит фиксировать повышение и вскоре достигнет 430 драмов
Повышение курса доллара США в Армении имеет не только негативные, но и позитивные стороны: обесценивание армянского драма положительным образом отражается на экспортеров и получателей трансфертов. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявил председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян, отметив, что отрицательный эффект заключается в росте цен на импортируемые товары.
Что касается курса европейской валюты, то, по словам Г. Макаряна, «здесь имеет место определенная спекуляция».
«Кто сказал, что из Европы товары в евро не импортируются? А если евро дешевеет, то почему одновременно с этим повышаются цены на товары? Нельзя рост цен связывать только с долларом, здесь перемешалось все, драм-евро, и не известно, почему чиновники не разделяют этих двух явлений», – сказал Г. Макарян.
По его словам, курс доллара продолжит фиксировать повышение и в ближайшее время достигнет 430 драмов, в следующем году американская валюта будет стоить 480-500 драмов, а в 2014г. – 530 драмов.
«Наша экономика на сегодня не готова работать с более низким курсом доллара. Полагаю, состояние нашей экономики таково, что доллар будет продолжать дорожать», – подчеркнул Г. Макарян.
Между тем другой участник пресс-конференции – экономист Ваагн Хачатрян – предупредил, что прогнозы – дело опасное. Он также считает естественным повышение курса доллара, поскольку резервы Центробанка Армении уменьшились на 350 млн. долларов, кроме того, страна нуждается в долларах для погашения долговых обязательств.
Напомним, на заседании 5 июня Совет Центрального банка Армении принял решение оставить неизменной ставку рефинансирования – 8%. Совет также зафиксировал, что усугубление неопределенности решений касательно долговых проблем в Евросоюзе привело к резкому подорожанию американского доллара в отношении валют основных партнеров Армении – ЕС и России, что отразилось также на валютном рынке РА в виде обесценивания армянского драма по сравнению с курсом доллара США.
По оценке Совета ЦБ, обесценивание драма отразится на ценах в республике и приведет к их росту. Однако с учетом ряда экономических факторов, Совет Центробанка решил пока воздержаться от ослабления денежно-кредитных условий путем изменения процентной ставки.